poniedziałek, 2 grudnia 2024 16:30
Reklama
Reklama

Historia

Tczewskie Zaduszki – z dziejów tczewskich nekropolii
Tczewskie Zaduszki – z dziejów tczewskich nekropolii

Za nami Święto Zmarłych, jak potocznie określa się Dzień Wszystkich Świętych i następujący po nim Dzień Zaduszny, to czas kiedy odwiedzamy cmentarze i zapalamy znicze na grobach najbliższych. W tym okresie należy jednak pamiętać o wszystkich zmarłych, także tych których groby już nie istnieją. 30 października Dawny Tczew po raz kolejny zorganizował spacer śladami nieistniejących cmentarzy, aby przybliżyć mieszkańcom ich historię i zapalić na nich symboliczny znicz. Z kolei dla Czytelników Gazety Tczewskiej opracował dzieje tczewskich nekropolii na przestrzeni minionych wieków. Za tydzień, w drugiej części „Tczewskich Zaduszek” znajdą się szczegółowe opisy innych, niestety w niektórych przypadkach nieco zapomnianych cmentarzy: katolickiego przy ul. ks. Ściegiennego, Baptystów, Prawosławnego, straceńców oraz szwedzkiego.

03.11.2016 11:01
Skalpelem znienawidzonego gestapowca
Skalpelem znienawidzonego gestapowca

21 lipca minęła 71. rocznica bohaterskiej śmierci tczewskiego harcerza Władysława Sławomira Jurgo, żołnierza AK i więźnia lubelskiego zamku. Warto przybliżyć czytelnikom postać patrona jednej z tczewskich ulic i naszego hufca harcerskiego.

27.07.2016 11:12
Dziś 165. rocznica związania z mostem oraz... zaćmienia Słońca
Dziś 165. rocznica związania z mostem oraz... zaćmienia Słońca

27 lipca będziemy obchodzić 165. rocznicę oficjalnego położenia kamienia węgielnego pod budowę Mostu Tczewskiego. Nie była to jedyna uroczystość, która odbyła się w obecności króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV w podobnym terminie. Dwa dni przed uroczystością w Tczewie król gościł na dworcu kolejowym w Bydgoszczy. Prawdziwe powody wizyty monarchy na Pomorzu były bardziej… kosmiczne. 

27.07.2016 07:26    1
Tak propagandą epatowano w Tczewie - sztandary"przemówiły" do ludu
Tak propagandą epatowano w Tczewie - sztandary"przemówiły" do ludu

16 lipca 1950 r. Tczew był miejscem niezwykłej uroczystości – w naszym mieście odbył się ogólnopolski zjazd przedstawicieli powiatów i miast, które „podjąwszy wcześniej odpowiednie zobowiązania – zlikwidowały u siebie analfabetyzm i miały stanowić wzór dla innych”.

22.07.2016 07:47    4
Jak burmistrz łapał złodzieja… Wyprawa po niebezpiecznych rejonach grodu Sambora, cz. II
Jak burmistrz łapał złodzieja… Wyprawa po niebezpiecznych rejonach grodu Sambora, cz. II

Ucieczki z aresztu, przemyt waluty w wymyślnych schowkach, kupno rzeczy pochodzących z kradzieży, ostrzeżenie przed fałszywymi banknotami i kieszonkowcami – o tym wszystkim pisała przedwojenna prasa. Kontynujemy opowieść o kryminalnym Tczewie z lat 1920-1039. Tym nietypowm szklakiem po mieście w czasie Nocy Muzeów oprowadził Łukasz Brządkowski z Dawngo Tczewa.

11.07.2016 07:27
Siła i zimna krew – morski epizod grodu Sambora
Siła i zimna krew – morski epizod grodu Sambora

TCZEW. W piątek 17 czerwca, jak co roku, sympatycy portalu Dawny Tczew – Wirtualne Muzeum Miasta upamiętnili rocznicę powołania Szkoły Morskiej w Tczewie, wieszając polska banderę na pomniku-maszcie przy al. Zwycięstwa. Dzieje tej niezwykle ważnej placówki poznajemy dzięki wydanej w Tczewie w roku 1929 r. polsko-francuskiej publikacji „Państwowa Szkoła Morska”.

30.06.2016 10:40
Czy w Tczewie doszło do krwawej  rozprawy z powstańcami?
Czy w Tczewie doszło do krwawej rozprawy z powstańcami?

W aktualnym numerze Focus Historia w artykule "Uchodźcy z polskim paszportem” pojawiła się ciekawa informacja o naszym mieście: "Potem przyszła najsłynniejsza fala uchodźstwa tzw. Wielka Emigracja po powstaniu listopadowym. W październiku 1831r. w Prusach i Austrii znalazło się około 50 tys. Polaków, których umieszczono w obozach przejściowych, gdzie - jak wspominał powstaniec i pisarz Aleksander Jełowicki - "szczątki tego wojska w okrutnej biedzie wegetowały". Wkrótce jednak rządy obu mocarstw część polskich emigrantów cofnęły w granice Rosji. Czasem zresztą, zwłaszcza w zaborze pruskim, przemocą. W styczniu 1832 r. doszło np. do krwawych strzelanin m.in. w Tczewie, Elblągu i Fiszewie". Dwie ostatnie są bogato opisane w źródłach. A czy w naszym mieście rzeczywiście doszło do krwawej rozprawy z internowanymi powstańcami?

31.01.2016 10:53
U progu niepodległości
U progu niepodległości

11 listopada 1918 r. po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. Niestety Tczew, podobnie jak inne pomorskie miasta, musiał poczekać ponad rok na włączenie do odrodzonej Rzeczpospolitej. Te kilkanaście ostatnich miesięcy władzy pruskiej upłynęło na polsko-niemieckich zatargach dotyczących przyszłości miasta.

19.11.2015 11:06
Urok gazowej latarni…
Urok gazowej latarni…

30 listopada 1867 r. miało miejsce historyczne wydarzenie. Ulice naszego miasta zostały rozświetlone przez latarnie zasilane gazem. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie uruchomienie miejskiej gazowni, pierwszej z ważnych inwestycji przybliżających Tczew do grona miast nowoczesnych.

15.10.2015 11:23
W niewoli hitlerowskiego okupanta
W niewoli hitlerowskiego okupanta

24 września o godz. 17.30, w Miejskiej Bibliotece Publicznej, w ramach cyklu „Spotkań z historią Tczewa” , odbędzie się wykład pt. „Tczew w latach okupacji hitlerowskiej - nowe ustalenia badawcze”, który wygłosi pracownik Muzeum Drugiej Wojny Światowej Jan Daniluk. Zanim poznamy nowe fakty ustalone przez historyków, warto przedstawić to, co o okupacji niemieckiej wiemy do tej pory.

01.10.2015 11:39
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NIEPRAWDAŻ ?!Treść komentarza: moje ciało , mój wybór !!! ...Od pewnego czasu w przestrzeni publicznej pojawia się to hasło ... skoro tak wielu (??) domaga się, nawet poprzez burdy uliczne , "prawa" wyboru, to ten "wybór" musi obejmować wszelkie aspekty życia , włącznie z jego zakończeniem...zresztą wszelkie "próby samobójcze" w świetle fleszy , to tylko psychologiczna zagrywka osób często uzależnionych, aby skupiając na sobie uwagę innych zmusić do załatwiania ich spraw i problemów. Desperat , który porywa się na własne życie czyni to skutecznie i dyskretnie, a nie włażąc na drzewo , i informując o tym cały świat... przy okazji angażując służby mogące w danym czasie być potrzebne gdzie indziej !!!Data dodania komentarza: 2.12.2024, 13:09Źródło komentarza: Duża liczba samobójstw i prób samobójczych na Pomorzu. Centrum Demokracji promowało ważne numery alarmowe i telefony zaufania dla młodzieżyAutor komentarza: OnucaTreść komentarza: ...kiedy będzie " DZIEŃ NAJWIĘKSZEGO IDIOTYCZNEGO DNIA" ? ..DZIEŃ NIEORANYCH SKARPETEK ?..np... sugerowałabym ograniczenie publikacji takich idiotycznych "wyróżników"Data dodania komentarza: 30.11.2024, 17:47Źródło komentarza: 30 listopada 2024 r. - Ważny dzień w kalendarzu. Dzień Białych SkarpetekAutor komentarza: RowerzystaTreść komentarza: DziękiData dodania komentarza: 28.11.2024, 20:50Źródło komentarza: Potrącenie rowerzystki. Kierująca audi nie ustąpiła pierwszeństwaAutor komentarza: KxTreść komentarza: Chyba, ze w takim wypadku rowerzysta jest na zwykłej drodze i chce skręcić w lewo, wówczas kierowca który skręca w jego strone ma pierwszeństwo przed rowerzystą. No ale polowa tego nie rozumie...Data dodania komentarza: 28.11.2024, 20:49Źródło komentarza: Potrącenie rowerzystki. Kierująca audi nie ustąpiła pierwszeństwaAutor komentarza: TczTreść komentarza: Rowerzysta ma pierwszeństwo dopiero na przejeździe, wjeżdżają prosto pod koła, jedynie mają pierwszenso jeżeli samochód wjeżdża w drogę prostopadła tzn. skręca w ulicę wtedy rowerzysta ma pierwszeństwoData dodania komentarza: 28.11.2024, 13:47Źródło komentarza: Potrącenie rowerzystki. Kierująca audi nie ustąpiła pierwszeństwaAutor komentarza: xyzTreść komentarza: Tczew, przejście dla pieszych z przejazdem dla rowerów przy przystanku "Kasztanowa".Data dodania komentarza: 28.11.2024, 12:57Źródło komentarza: Potrącenie rowerzystki. Kierująca audi nie ustąpiła pierwszeństwaAutor komentarza: rowerzstaTreść komentarza: Czy ktoś rozpoznaje miejsce wypadku? Pewnie w Tczewie. Policja jak zwykle z niewiadomych powodów nie podaje ulicy na której doszło do zdarzenia. Jak kierowcy i rowerzyści mają uważać skoro nie znają miejsce, gdzie doszło do wypadku?Data dodania komentarza: 28.11.2024, 11:41Źródło komentarza: Potrącenie rowerzystki. Kierująca audi nie ustąpiła pierwszeństwa
Reklama
Reklama