poniedziałek, 2 grudnia 2024 16:43
Reklama
Reklama

Historia

Historia wojska w „strategicznym” Tczewie
Historia wojska w „strategicznym” Tczewie

TCZEW. Tczew ze względu na swoje położenie był ważnym punktem na strategicznej mapie Pomorza. Podczas licznych wojen prowadzonych na naszych terenach, w mieście często stacjonowały garnizony wojskowe, jak w XVII wieku, kiedy to król szwedzki Gustaw II Adolf zbudował w pobliżu wielki obóz otoczony szańcami. Jednak dopiero w XX wieku, wraz z budową koszar, wojsko zadomowiło się w Tczewie na dłużej.

10.09.2015 11:49
Tczewskie odlewnie w służbie pruskiej kolei
Tczewskie odlewnie w służbie pruskiej kolei

TCZEW. Ceglany dom przy ul. Gdańskiej 40, wyglądający niepozornie na tle pobliskiej Galerii Kociewskiej, jest ostatnim fragmentem potężnego niegdyś zespołu fabrycznego. Zbudowano go jako budynek biurowy, należący do przedsiębiorstwa Königliche Maschinenbauanstalt zu Dirschau, prekursora rewolucji przemysłowej w naszym mieście.

27.08.2015 11:53
W Tczewie się uczył, a podziwiano go w Londynie
W Tczewie się uczył, a podziwiano go w Londynie

Szkoła Morska w Tczewie była kuźnią kadr polskiej marynarki handlowej, kształcącą nawigatorów i mechaników okrętowych, przyszłych kapitanów żeglugi morskiej. Przez dekadę jej funkcjonowania w naszym mieście opuściło jej mury ponad dwustu absolwentów.  Dla przynajmniej dwóch z nich nauka twardego, marynarskiego rzemiosła i późniejsza praca na morzu była inspiracją i początkiem działalności artystycznej. O ile postać pisarza marynisty Karola Borchardta jest stosunkowo dobrze znana, o tyle osoba malarza Michała Leszczyńskiego jest w kraju niemalże zapomniana.  

24.08.2015 07:02    2
Rocznica katastrofy MiG-a na Czyżykowie
Rocznica katastrofy MiG-a na Czyżykowie

13 sierpnia mija 46. rocznica największej katastrofy lotniczej w dziejach Tczewa. Samolot wojskowy MiG, pilotowany kpt. pil. Zenona Dolińskiego, rozbił się na trenie ogródków działkowych na Czyżykowie. Pilot poniósł śmierć na miejscu. Nie była to jedyna powojenna katastrofa lotnicza, która wydarzyła się w Tczewie i najbliższej okolicy miasta.

08.08.2015 12:09
Tczewski obóz Lwa Północy
Tczewski obóz Lwa Północy

6 lipca 1626 roku pomiędzy Szwecją a Rzeczpospolitą wybuchła wojna, zwana ze względu na teatr działań zbrojnych, wojną o Ujście Wisły. Już 27 lipca Tczew został zajęty bez walki przez wojska szwedzkie pod dowództwem króla Gustawa II Adolfa i stał się na blisko 3 lata główną bazą Szwedów w toczącym się konflikcie. Wybór naszego miasta do tej roli nie był przypadkowy. Mimo początkowych sukcesów Szwedom nie udało się zdobyć najważniejszego portu Rzeczpospolitej, bogatego Gdańska. Główna droga zmierzająca do niego przebiegała właśnie w pobliżu Tczewa. Nabrała ona szczególnego znaczenia po tym, jak gdańszczanie zerwali wały przeciwpowodziowe i zalali Żuławy.

31.07.2015 11:58
Jak Bareja miał kręcić w Tczewie...
Jak Bareja miał kręcić w Tczewie...

Tczew rzadko gości w polskich filmach fabularnych. Poza „Czarodziejem z Harlemu”, który opowiadał o perypetiach amerykańskiego koszykarza zatrudnionego przez fikcyjny zespół Stal Tczew, są to jedynie epizody mniej lub bardziej związane z przejazdem przez nasze miasto. Wszystko mogło wyglądać inaczej, gdyby zrealizowano scenariusz napisany przez legendarnego reżysera komedii Stanisława Bareję.

10.07.2015 12:01
Willy Muscate – przedsiębiorca i filantrop
Willy Muscate – przedsiębiorca i filantrop

TCZEW. W najbliższy piątek odbędą się dwa ważne wydarzenia związane z tczewskim przedsiębiorcą i filantropem Willym Muscate. O godzinie 12 w Parku Miejskim będzie miało miejsce odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej jego pamięci, a o 17 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się sesja popularnonaukowa przybliżająca postać tego zasłużonego dla miasta przedsiębiorcy.

20.06.2015 12:12
Klasztor rozebrano, kościół oddano ewangelikom
Klasztor rozebrano, kościół oddano ewangelikom

8 maja jest datą szczególną dla historii tczewskich dominikanów. Tego dnia w 1289 r. książę Mściwój II ufundował ich klasztor. Dziwnym zbiegiem okoliczności również tego dnia w 1819 r. władze pruskie dokonały kasaty zakonu w naszym mieście. Do naszych czasów przetrwał ich kościół oraz siedziba, która wciąż służy mieszkańcom naszego miasta.

15.05.2015 12:14
Niezwykłe zdjęcia bezpowrotnie stracone?
Niezwykłe zdjęcia bezpowrotnie stracone?

Sympatycy Dawnego Tczewa regularnie sprawdzają krajowe i zagraniczne aukcje internetowe w poszukiwaniu zdjęć i dokumentów przedstawiających historię naszego miasta. W zeszłym tygodniu odnaleźliśmy unikatowe fotografie, pokazujące niemieckie lotnisko wojskowe z czasów I wojny światowej, zlokalizowanej na Suchostrzygach. Wśród zdjęć znajdował się absolutny rarytas – lotnicze fotografia Tczewa sprzed 100 lat. Niestety, po raz kolejny brak instytucji zajmującej się pozyskiwaniem tego rodzaju zbiorów, zdecydował o tym, że trafiły one w nieznane ręce.

11.04.2015 12:17
Gdy hałdy śmieci rosły ponad mury miasta...
Gdy hałdy śmieci rosły ponad mury miasta...

1 kwietnia mija 78 rocznica utworzenia niezwykle ważnego, choć nie cieszącego się zasłużonym prestiżem wśród mieszkańców Zakładu Oczyszczania Miasta. O jego działalności wiemy niewiele, a szkoda bo jest on nie mniej zasłużony dla Tczewa niż inne komunalne przedsiębiorstwa jak wodociągi, elektrownia czy miejska gazownia.

03.04.2015 12:21
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NIEPRAWDAŻ ?!Treść komentarza: moje ciało , mój wybór !!! ...Od pewnego czasu w przestrzeni publicznej pojawia się to hasło ... skoro tak wielu (??) domaga się, nawet poprzez burdy uliczne , "prawa" wyboru, to ten "wybór" musi obejmować wszelkie aspekty życia , włącznie z jego zakończeniem...zresztą wszelkie "próby samobójcze" w świetle fleszy , to tylko psychologiczna zagrywka osób często uzależnionych, aby skupiając na sobie uwagę innych zmusić do załatwiania ich spraw i problemów. Desperat , który porywa się na własne życie czyni to skutecznie i dyskretnie, a nie włażąc na drzewo , i informując o tym cały świat... przy okazji angażując służby mogące w danym czasie być potrzebne gdzie indziej !!!Data dodania komentarza: 2.12.2024, 13:09Źródło komentarza: Duża liczba samobójstw i prób samobójczych na Pomorzu. Centrum Demokracji promowało ważne numery alarmowe i telefony zaufania dla młodzieżyAutor komentarza: OnucaTreść komentarza: ...kiedy będzie " DZIEŃ NAJWIĘKSZEGO IDIOTYCZNEGO DNIA" ? ..DZIEŃ NIEORANYCH SKARPETEK ?..np... sugerowałabym ograniczenie publikacji takich idiotycznych "wyróżników"Data dodania komentarza: 30.11.2024, 17:47Źródło komentarza: 30 listopada 2024 r. - Ważny dzień w kalendarzu. Dzień Białych SkarpetekAutor komentarza: RowerzystaTreść komentarza: DziękiData dodania komentarza: 28.11.2024, 20:50Źródło komentarza: Potrącenie rowerzystki. Kierująca audi nie ustąpiła pierwszeństwaAutor komentarza: KxTreść komentarza: Chyba, ze w takim wypadku rowerzysta jest na zwykłej drodze i chce skręcić w lewo, wówczas kierowca który skręca w jego strone ma pierwszeństwo przed rowerzystą. No ale polowa tego nie rozumie...Data dodania komentarza: 28.11.2024, 20:49Źródło komentarza: Potrącenie rowerzystki. Kierująca audi nie ustąpiła pierwszeństwaAutor komentarza: TczTreść komentarza: Rowerzysta ma pierwszeństwo dopiero na przejeździe, wjeżdżają prosto pod koła, jedynie mają pierwszenso jeżeli samochód wjeżdża w drogę prostopadła tzn. skręca w ulicę wtedy rowerzysta ma pierwszeństwoData dodania komentarza: 28.11.2024, 13:47Źródło komentarza: Potrącenie rowerzystki. Kierująca audi nie ustąpiła pierwszeństwaAutor komentarza: xyzTreść komentarza: Tczew, przejście dla pieszych z przejazdem dla rowerów przy przystanku "Kasztanowa".Data dodania komentarza: 28.11.2024, 12:57Źródło komentarza: Potrącenie rowerzystki. Kierująca audi nie ustąpiła pierwszeństwaAutor komentarza: rowerzstaTreść komentarza: Czy ktoś rozpoznaje miejsce wypadku? Pewnie w Tczewie. Policja jak zwykle z niewiadomych powodów nie podaje ulicy na której doszło do zdarzenia. Jak kierowcy i rowerzyści mają uważać skoro nie znają miejsce, gdzie doszło do wypadku?Data dodania komentarza: 28.11.2024, 11:41Źródło komentarza: Potrącenie rowerzystki. Kierująca audi nie ustąpiła pierwszeństwa
Reklama
Reklama