poniedziałek, 2 grudnia 2024 18:32
Reklama
Reklama

Niezwykłe zdjęcia bezpowrotnie stracone?

Sympatycy Dawnego Tczewa regularnie sprawdzają krajowe i zagraniczne aukcje internetowe w poszukiwaniu zdjęć i dokumentów przedstawiających historię naszego miasta. W zeszłym tygodniu odnaleźliśmy unikatowe fotografie, pokazujące niemieckie lotnisko wojskowe z czasów I wojny światowej, zlokalizowanej na Suchostrzygach. Wśród zdjęć znajdował się absolutny rarytas – lotnicze fotografia Tczewa sprzed 100 lat. Niestety, po raz kolejny brak instytucji zajmującej się pozyskiwaniem tego rodzaju zbiorów, zdecydował o tym, że trafiły one w nieznane ręce.
Niezwykłe zdjęcia bezpowrotnie stracone?

Cykl fotografii wykonanych w sierpniu 1914 roku przedstawiał niemieckich żołnierzy należących do Etappen Flugzeug Park Nr 8, pod dowództwem majora Kuckeina. Oddział ten, należał do sformowanego w 1913 r.  Flieger-Bataillon No.2, składającego się z trzech kompanii stacjonujących w Poznaniu, Grudziądzu i Królewcu. W obliczu wybuchu I wojny światowej i wielkiej ofensywy Rosjan, dokonano przegrupowania jednostki w pobliże frontu i to Tczew stał się nową, tymczasową siedzibą tego batalionu. 

Najstarsze znane obecnie zdjęcie lotnicze Tczewa

Zdjęcia przedstawiały lotnisko polowe tej jednostki, na którym znajdują się żołnierze obsługi naziemnej oraz wojskowe dwupłatowce. W tle doskonale widoczne były niewielkie domy oraz budynek szkoły w ówczesnym Lunau, czyli dzisiejszej Szkoły Podstawowej nr 8 na Suchostrzygach. Rozpoznanie budynku szkolnego pozwoliło na dokładne zlokalizowanie lotniska na terenie dzisiejszego sklepu Sakor przy Manhattanie. Kolejna fotografia przedstawiała majora Kuckeina z rodziną Link przed wejściem do ich dworku w Stanisławiu, na innej z kolei widać było wschodniopruskich uciekinierów na wozach, stojących na tle dzisiejszej SP8.  Najciekawsze było jednak najstarsze znane obecnie zdjęcie lotnicze Tczewa, pochodzące z sierpnia 1914 roku. Na tej ponad stuletniej fotografii wykonanej w kierunku południowym, widać było doskonale obszar dzisiejszego dworca kolejowego, który był wówczas dużą stacją rozrządową, z dziesiątkami wagonów i cystern wysyłanych na front do Prus Wschodnich. Mogliśmy również dostrzec budynki dzisiejszej prokuratury przy ul. Sadowej, ulicę Gdańska z zachowanymi do dnia dzisiejszego budynkami mieszkalnymi tuż przy obecnej Galerii Kociewskiej.  Mniej widoczne były inne, charakterystyczne budynki ówczesnego Tczewa, jak np. dzisiejsza SP5 czy wieże kościoła Farnego, dominikańskiego oraz ratusza na rynku. Niestety, mała rozdzielczość kopii zdjęcia wstawionego na aukcję nie pozwoliła na dokładne zbadanie obszaru miasta sprzed stu lat. Gdyby posiadać oryginał można by go znacznie powiększyć i odnaleźć wiele interesujących szczegółów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama