poniedziałek, 2 grudnia 2024 18:45
Reklama
Reklama

Historia

Śladami nieistniejących, tczewskich cmentarzy. Weź udział w spacerze już 31 października!
Śladami nieistniejących, tczewskich cmentarzy. Weź udział w spacerze już 31 października!

We wtorek 31 października o godz. 18.00 po raz kolejny odbędą się Tczewskie Zaduszki czyli spacer śladami nieistniejących cmentarzy.

30.10.2017 07:55
Za nami urodziny symbolu Tczewa. Przypominamy historię powstawania naszego rekordzisty
Za nami urodziny symbolu Tczewa. Przypominamy historię powstawania naszego rekordzisty

160 lat temu, 12 października 1857 r., został oddany do użytku most kolejowo-drogowy na Wiśle w Tczewie. W niniejszym artykule przybliżymy czytelnikom historię powstania i szczegóły techniczne tej wspaniałej konstrukcji.

13.10.2017 08:29    3    1
(ZDJĘCIA) Tczewski most otwarty na 160. urodziny. Tłumy!
(ZDJĘCIA) Tczewski most otwarty na 160. urodziny. Tłumy!

Na węźle komunikacyjnym w Tczewie, punktualnie o godz. 12 nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy „160. rocznica otwarcia Mostu Tczewskiego”. Były przemówienia, podziękowania i nadzieja, że remont uda się dokończyć, o czym marzą tczewianie wraz z włodarzami. Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk wraz ze starostwem i członkami Stowarzyszenia Dawny Tczew, Łukaszem Brządkowskim i Przemysławem Zielińskim, zaprosili do zwiedzenia imponującego zabytku. Wyjątkowo otwartego tylko dzisiaj (12.10. br.) Chętnych do zwiedzenia nie brakowało. Kolejki ustawiały się jedna obok drugiej. Wszyscy odwiedzający byli goszczeni kawą, ciastem, zupą oraz pamiątkowymi przypinkami i otwieraczami. (...)

12.10.2017 19:24    1
Piękny prezent na urodziny mostu. Rocznicowa całostka do nabycia na poczcie już w czwartek!
Piękny prezent na urodziny mostu. Rocznicowa całostka do nabycia na poczcie już w czwartek!

12 października, w 160. rocznicę oddania Mostu Tczewskiego do użytku, Poczta Polska wypuści rocznicową całostkę (kartkę pocztową z nadrukowanym znaczkiem) upamiętniającą to wydarzenie.

11.10.2017 08:16
Historia tczewskich osiedli. Zamiast z kolejarzy, zasłynęli z... kóz
Historia tczewskich osiedli. Zamiast z kolejarzy, zasłynęli z... kóz

Zatorze to osiedle znajdujące się pomiędzy linią kolejową prowadzącą do Gdańska, uruchomioną w 1852 r. a stworzonym w średniowieczu Kanałem Młyńskim. Oficjalna nazwa osiedla nie jest popularna, przez większości tczewian ten zakątek naszego miasta jest nazwy „Kozenfyrtel” lub po prostu „Kozen”.

06.10.2017 08:04    4
Historia tczewskich osiedli - były majątek pod opieką patrona „ludowców”
Historia tczewskich osiedli - były majątek pod opieką patrona „ludowców”

Potoczna nazwa osiedla Witosa - Górki, jest określeniem topograficznym oddającym charakterystyczne ukształtowanie tego terenu. Nazwa niemiecka tego obszaru to Georgenthal, co najprawdopodobniej oznacza Dolinę Jerzego. W niemieckiej Turyngii istnieje gmina o tej samej nazwie, nadanej od znajdującego się na jej terenie klasztoru cystersów pod wezwaniem św. Jerzego. Od czasów krzyżackich istniała w Tczewie kaplica i szpital św. Jerzego. Może, podobnie jak w Niemczech, obszar Górek był terenem kościelnym należącym do wymienionych instytucji?

29.09.2017 08:02    1
Historia tczewskich osiedli - czy serce miasta odzyska dawną pozycję?
Historia tczewskich osiedli - czy serce miasta odzyska dawną pozycję?

Najstarsza dzielnica Tczewa jest jednocześnie historycznym centrum miasta. Do połowy XIX wieku zabudowa miejska była ograniczona przez średniowieczne mury oraz nowożytne fortyfikacje i w niewielkim stopniu wychodziła poza ich obręb. Budowa kolei i mostu przez Wisłę spowodowały gwałtowny rozwój Tczewa i powstanie trzech przedmieść, które stały się częścią Starego Miasta. Obecnie granice tego osiedla wyznaczają Park Miejski na południu, tory przecinające ul. Wojska Polskiego na zachodzie, rejon starego dworca na północy i Wisła na wschodzie.

22.09.2017 07:48    5
Historia tczewskich osiedli – o Malinowie głośno nawet w Chinach
Historia tczewskich osiedli – o Malinowie głośno nawet w Chinach

Suchostrzygi to dawna wieś włościańska, powstała z rozparcelowanych dóbr rycerskich, włączona do miasta 1 lipca 1952 r. Nazwa osiedla pochodzi wg autorów „Nazw miast Pomorza Gdańskiego” od nazwy rodowej Suchostrzygi. To przezwisko dwuczłonowe jest zbudowane z przymiotnika suchy i rzeczownika strzyga, czyli upiór. Ta teoria wydaje się bardziej prawdopodobna niż sucha strzyga (struga) – czyli okresowo wysychająca rzeka, którą w średniowieczu miała być rzekomo Motława/Szpęgawa.

15.09.2017 07:39    1
Historia tczewskich osiedli - tam pierwsze domy budowali z gliny i szlaki
Historia tczewskich osiedli - tam pierwsze domy budowali z gliny i szlaki

Osiedle potocznie zwane Abisynią znajduje się na terenie pomiędzy wałami wiślanymi, który powstał w latach 1910 -1912 podczas prac hydrotechnicznych na Wiśle. Został on przekazany pod budownictwo dla bezrobotnych i bezdomnych, za jego zagospodarowanie było odpowiedzialne Towarzystwo Ogródków Działkowych im. Staszyca, później znane jako Towarzystwo Ogródków Działkowych i Małych Osiedli Podmiejskich w Tczewie.

08.09.2017 08:11    1
(ZDJĘCIA) Piknik militarny na bulwarze. Sprzęt zrobił na młodzieży duże wrażenie
(ZDJĘCIA) Piknik militarny na bulwarze. Sprzęt zrobił na młodzieży duże wrażenie

Eksponaty z czasów II wojny światowej oraz współczesny sprzęt militarny można było zobaczyć 1 września w Tczewie.

04.09.2017 08:00
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NIEPRAWDAŻ ?!Treść komentarza: moje ciało , mój wybór !!! ...Od pewnego czasu w przestrzeni publicznej pojawia się to hasło ... skoro tak wielu (??) domaga się, nawet poprzez burdy uliczne , "prawa" wyboru, to ten "wybór" musi obejmować wszelkie aspekty życia , włącznie z jego zakończeniem...zresztą wszelkie "próby samobójcze" w świetle fleszy , to tylko psychologiczna zagrywka osób często uzależnionych, aby skupiając na sobie uwagę innych zmusić do załatwiania ich spraw i problemów. Desperat , który porywa się na własne życie czyni to skutecznie i dyskretnie, a nie włażąc na drzewo , i informując o tym cały świat... przy okazji angażując służby mogące w danym czasie być potrzebne gdzie indziej !!!Data dodania komentarza: 2.12.2024, 13:09Źródło komentarza: Duża liczba samobójstw i prób samobójczych na Pomorzu. Centrum Demokracji promowało ważne numery alarmowe i telefony zaufania dla młodzieżyAutor komentarza: OnucaTreść komentarza: ...kiedy będzie " DZIEŃ NAJWIĘKSZEGO IDIOTYCZNEGO DNIA" ? ..DZIEŃ NIEORANYCH SKARPETEK ?..np... sugerowałabym ograniczenie publikacji takich idiotycznych "wyróżników"Data dodania komentarza: 30.11.2024, 17:47Źródło komentarza: 30 listopada 2024 r. - Ważny dzień w kalendarzu. Dzień Białych SkarpetekAutor komentarza: RowerzystaTreść komentarza: DziękiData dodania komentarza: 28.11.2024, 20:50Źródło komentarza: Potrącenie rowerzystki. Kierująca audi nie ustąpiła pierwszeństwaAutor komentarza: KxTreść komentarza: Chyba, ze w takim wypadku rowerzysta jest na zwykłej drodze i chce skręcić w lewo, wówczas kierowca który skręca w jego strone ma pierwszeństwo przed rowerzystą. No ale polowa tego nie rozumie...Data dodania komentarza: 28.11.2024, 20:49Źródło komentarza: Potrącenie rowerzystki. Kierująca audi nie ustąpiła pierwszeństwaAutor komentarza: TczTreść komentarza: Rowerzysta ma pierwszeństwo dopiero na przejeździe, wjeżdżają prosto pod koła, jedynie mają pierwszenso jeżeli samochód wjeżdża w drogę prostopadła tzn. skręca w ulicę wtedy rowerzysta ma pierwszeństwoData dodania komentarza: 28.11.2024, 13:47Źródło komentarza: Potrącenie rowerzystki. Kierująca audi nie ustąpiła pierwszeństwaAutor komentarza: xyzTreść komentarza: Tczew, przejście dla pieszych z przejazdem dla rowerów przy przystanku "Kasztanowa".Data dodania komentarza: 28.11.2024, 12:57Źródło komentarza: Potrącenie rowerzystki. Kierująca audi nie ustąpiła pierwszeństwaAutor komentarza: rowerzstaTreść komentarza: Czy ktoś rozpoznaje miejsce wypadku? Pewnie w Tczewie. Policja jak zwykle z niewiadomych powodów nie podaje ulicy na której doszło do zdarzenia. Jak kierowcy i rowerzyści mają uważać skoro nie znają miejsce, gdzie doszło do wypadku?Data dodania komentarza: 28.11.2024, 11:41Źródło komentarza: Potrącenie rowerzystki. Kierująca audi nie ustąpiła pierwszeństwa
Reklama
Reklama