Pierwotnie nazwa Górki/Georgenthal odnosiła się do obszaru dzisiejszych Górek Przemysłowych, znajdujących się po wschodniej stronie drogi krajowej nr 91, z czasem została przeniesiona na teren dzisiejszego osiedla.
Majątek od Górek aż po Bałdowo
Od średniowiecza przez teren Górek przebiegał historyczny trakt z centrum Tczewa do Śliwin, który w połowie XIX wieku został przecięty linią kolejową. Dodatkowo, w 1907 r. powstała jednotorowa łącznica kolejowa obecnie zwana Zajączkowo-Górki, która odcięła przyszłe Górki od wschodniej części miasta. W 1928 r. powstał drugi tor na łącznicy Zajączkowo-Górki. Przedwojenny teren os. Witosa składał się z rozległych pól i kilku budynków należących do Niemca Herberta Baumeiera. W skład majątku wchodził obszar rozciągającą się od dzisiejszych Górek z Zaciszem aż po Bałdowo. Siedziba Baumeiera znajdowała się na terenie obecnych Górek Przemysłowych. Gdy pod koniec II wojny światowej na teren Pomorza wkroczyli Rosjanie, Herbert Baumeier uciekł do Słupska i słuch po nim zaginął. Ziemie będące jego własnością weszły w skład PGR.
W czasie II WŚ Niemcy stworzyli plan „obwodnicy Tczewa”, czyli dzisiejszej DK91, która przecięła i bezpowrotnie wymazała z map historyczny trakt w kierunku Śliwin. Droga ta odcina także teren dzisiejszych Górek od reszty miasta. (...)
Napisz komentarz
Komentarze