Jak zbadał prof. E. Breza, nazwa Suchostrzygi pojawiała się w źródłach od XVI w. Dawniej wieś nazywała się Łunowo lub Łuniewo. Nazwa taka występuje w zapisach z okresu krzyżackiego - Lunau (1326 r. ) i Lunow (1342 r.). Pierwszy zapis Sirchostrzigy pojawia się w 1526 r., w 1550 r. występuje jako Suchostrzydze, a w 1565 r. Suchostrzigi. Natomiast w dokumentacji wizytacji kościelnych z lat 1597 (biskupa H. Rozrażewskiego), w 1682 r. i latach następnych pojawia się obecna nazwa Suchostrzygi. Od XVI w. obocznie z nazwą Suchostrzygi występowała nazwa Łunowo i Łuniewo – Lawenaw z roku 1570. Niemcy w czasach pruskich posługiwali się formą Lunau.
|Z rąk do rąk
W „Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" czytamy, że w 1338 r. właścicielem wsi Launaw zostaje Augustyn Cegenberg herbu Chomąto, który zamienił swoje dobra zajączkowskie za wieś Suchostrzygi-Launaw z Teodorykiem hr. z Altenburga. Kolejnymi właścicielami byli m.in.: w 1570 r. J. Knibawski herbu Chomąto, od 1682 r. B. Czapska, jej córka Małachowska, Krasińska, następnie Tomasz i Paweł Czapscy, w 1780 r. S. Czapski, w 1806 r. Twarowski.
Pierwsza szkoła na terenie wsi powstała w 1818 r. Jak podaje R. Landowski w książce „Tczew - spacery w czasie i przestrzeni - cz.1”, nauki pobierało 63 uczniów (w tym 42 wyznania katolickiego), których uczył jeden nauczyciel ewangelicki.
W 1888 r. postawiono obelisk na cmentarzu, na którym pochowano 26 żołnierzy monarchii austro-węgierskiej. Byli oni jeńcami obozu w Suchostrzygach. Trafili do niego podczas wojny prusko-austriackiej i zmarli na skutek epidemii cholery, która trwała od lipca do września 1866 r.
30 stycznia 1920 r. Suchostrzygi powróciły do Polski. Szczegóły przedstawia oryginalny zapis z kroniki szkoły: „(...) Wojsko polskie wkroczyło na Pomorze i tem nastąpiło wyzwolenie Pomorza spod rządów pruskich. Miejscowość tutejsza została przez jeden oddział zajęta, który został umieszczony w tutejszej szkole (…)". Przeprowadzony w 1921 r. spis ludności wykazał, że w Suchostrzygach mieszkało 845 osób: 763 Polaków i 82 Niemców.
„Wrócili, by przerwać prowokacje”
1 września 1939 r. oddziały wojsk niemieckich wkroczyły do Suchostrzyg. O wieś toczyły się ciężkie walki. Polska obrona opierała się na nasypie kolejowym nad Kanałem Młyńskim. Niemcy, przy wsparciu lotnictwa i artylerii odepchnęli obrońców, którzy w wyniku kontrataku częściowo odbili wieś. Opis tych zdarzeń, z ogromnym ładunkiem propagandy, znalazł odzwierciedlenie w niemieckim wpisie do kroniki szkolnej. (...)
Napisz komentarz
Komentarze