Posiadanie własnej strony internetowej okazało się zresztą jedną z lepszych reklam, do której docierają setki klientów. Tym ważniejsze stało się stworzenie w internecie miejsca dla różnych urzędów. Poniżej prezentujemy zawartość stron internetowych urzędów miast i gmin w powiecie tczewskim.
Ponieważ każda z tych jednostek nie jest równa innym, swoje (oczywiście subiektywne) oceny podporządkowaliśmy zasadzie: im więcej mieszkańców w mieście/gminie, tym lepsza powinna być strona internetowa. Nasze wędrówki po sieci rozpoczęliśmy od Tczewa, Pelplina i Gniewu.
Tczew: postulat - więcej fotografii
Portal Urzędu Miasta w Tczewie (www.tczew.pl) obsługuje ponad 60 tys. mieszkańców stolicy powiatu. Oficjalny Portal Internetowy Miasta Tczewa, bo tak brzmi oficjalna nazwa, wykonano w szaro – niebieskiej szacie. Pośrodku, czerwonym drukiem, informacja o zmianie numerów telefonów urzędowych, która miała miejsce 1 lipca 2007 r. Poniżej - i po lewej stronie - prezentowane są najświeższe wiadomości dotyczącego życia miasta. Są one bardzo często aktualizowane. Dzięki wielu linkom na stronie głównej łatwo jest odnaleźć poszukiwane informacje. Niestety, kilka z nich nie działa. Nie obejrzymy więc np. widoku z internetowej kamery umieszczonej w Tczewie, jak i prezentacji tczewskiej trasy turystycznej.
Bardzo ciekawie przedstawiają się materiały archiwalne Urzędu Miasta, sięgające nawet 1890 r. oraz informacje o znanych osobach pochodzących z Tczewa. Do tego można ściągnąć aktualne wydanie „Panoramy Miasta” w formacie PDF, a obcokrajowcy zasięgną informacji o mieście w języku angielskim lub niemieckim. Wprawdzie w górnym, prawym rogu znajdują się ikonki z flagami, które zazwyczaj prowadzą do obcojęzycznych wersji stron, ale w tym przypadku są one nieaktywne.
Podsumowując możemy stwierdzić, że portal ten spełnia swoje zadania, zawarte są na nim aktualne wiadomości, a do tego promuje on nasze miasto. Szkoda tylko, że zamieszczono na nim tak mało fotografii prezentujących Tczew. Przydałaby się również interaktywna mapa miasta.
Pelplin: plus to wielojęzyczność
Także Urząd Gminy i Miasta w Pelplinie (www.pelplin.pl) posiada własną stronę internetową. Jej nagłówkiem jest widok miejscowej katedry z lotu ptaka. Już po wejściu na początkową stronę okazuje się, że jest ona skonstruowana w bardzo przejrzysty sposób. Aktualności są bieżąco zmieniane. Poniżej znajdują się informacje przeznaczone dla turystów, urozmaicone zdjęciami. Szkoda tylko, że w historii ziemi pelplińskiej opisano wyłącznie walory samego Pelplina, pomijając inne miejscowości gminy. Wielkim plusem jest wielojęzyczność portalu. W swoim języku odczytają informacje o Pelplinie Niemcy, Anglicy, Francuzi oraz - co warte podkreślenia - ci, którzy rozumieją esperanto.
Pelplin ma bardzo żywą stronę internetową. Tamtejsi mieszkańcy znajdą wszystkie główne informacje na tym portalu, bez potrzeby ruszania się z domu.
Gniew: pamiętają o turystach
Na stronie internetowej miasta i gminy Gniew (www.gniew.pl) pośrodku dominują aktualności. Bardzo łatwo odnaleźć dokładną mapę miasta, jak i gminy. Dla nowo przybywających lub wybierających się do Gniewu przygotowano mało ściągawkę w formie pytań, np. „Jak dojechać do Gniewu?”, „Gdzie w Gniewie można przenocować?” itd. Poza tym znajdziemy też kalendarium imprez, obejmujące wydarzenia społeczne i kulturalne, które odbędą się do końca 2007 r. Wielką zaletą jest umieszczenie różnych druków i formularzy: można je ściągnąć, wydrukować i wypełnić w domu. Dzięki temu mieszkańcy... nie tracą czasu w urzędzie. Znajdziemy tam również ważne telefony, a wśród nich kontakt do sołtysów wszystkich wsi w gminie.
Strona miasta i gminy Gniew jest jedyną z omówionych, która posiada własną galerię zdjęć. Wśród nich znajdziemy fotografie obiektów rozmieszczonych w różnych częściach gminy, jak i fotosy z inscenizacji historycznych, które odbyły się w mieście.
Mimo początkowego - mniej atrakcyjnego – wrażenia (skutek dość ubogiej szaty graficznej), portal przedstawia się bardzo ciekawie.
Portale aktualizowane, czyli świeże informacje
Przedstawiając i porównując strony internetowe miasta Tczew i jednostek miejsko – gminnych (Pelplin i Gniew) nasuwa się kilka wniosków. Przede wszystkim twórcy powinni bardziej spoglądać na swoich sąsiadów. Taka postawa sprawi, że niektóre braki mogą zostać uzupełnione. Prawie wszystkie większe miasta posiadają na swoich portalach mapy (w tym Pelplin i Gniew), jednak nie znajdziemy jej na stronie tczewskiej. Z drugiej strony twórcy nie powinni zapominać, że nie tylko miasto jest ważne w gminie, dlatego warto byłoby uzupełnić np. informacje o ciekawych podpelplińskich wsiach. Aby zdobyć potencjalnych turystów nieodzowne jest zamieszczanie licznych zdjęć. Kilkustronicowy, suchy tekst o historii i zabytkach mniej przyciąga, niż ładnie wykonane fotosy.
Na zakończenie warto podkreślić, że każda z omówionych stron jest ciągle aktualizowana. Mieszkaniec Tczewa, Pelplina i Gniewu znajdzie na nich świeże wiadomości oraz niezbędne informacje, które pozwolą mu zaoszczędzić czasu i nerwów.
Napisz komentarz
Komentarze