sobota, 30 listopada 2024 13:40
Reklama
Reklama

Z floty carskiej do polskiej

KOCIEWIE. Wiceadmirał Kazimierz Porębski, kalendarium Tczewa (15 – 21 listopada). W życiu Tczewa przewijały się osoby ważne dla miasta, niekoniecznie jakoś osobiście z nim związane. Przykładem takiej osoby jest wiceadmirał Kazimierz Porębski, inicjator powstania Szkoły Morskiej w grodzie Sambora.

Z floty carskiej do polskiej
Urodził się 15 listopada 1872 r. w Wilnie, od tamtej pory mija właśnie 135 lat. Kształcił się najpierw w gimnazjum wileńskim, a następnie w Morskim Korpusie w Petersburgu. Ukończył naukę jako oficer w stopniu miczmana. Służbę pełnił w carskiej marynarce, podczas tego okresu wiele razy opłynął kulę ziemską. Z biegiem czasu związał się z Pomorzem Gdańskim. Jeszcze w czasach, gdy nie istniała niepodległa Rzeczpospolita, nadzorował w Gdańsku budowę nowego krążownika, który ochrzczono jako „Nowik”. Został na nim oficerem – specjalistą. Podczas starcia Rosji z Japonią przyszła mu w udziale obrona Portu Arthur.
Jeszcze przed I wojną światową awansował na szefa Sztabu Dowódców Portów Morza Czarnego. Podczas zmagań wojennych (w 1916 r.) został kontradmirałem. Najpierw dowodził czarnomorską flotą, a potem rejonem umocnionym „Kotka” w Zatoce Fińskiej. W ostatnim roku Wielkiej Wojny złożył rezygnację ze służby w rosyjskiej marynarce. Odtąd rozpoczął żywą działalność w organizacjach polskich.

Wybrał Tczew
W 1918 r. przeniósł się na ziemie polskie, w Warszawie założył Stowarzyszenie Pracowników na Rzecz Rozwoju Żeglugi „Bandera Polska”. Jej celem było propagowanie polskiej myśli morskiej. Wojsko Polskie doceniło zasługi Kazimierza Porębskiego, który został zweryfikowany jako kontradmirał. Pod koniec 1918 r. był członkiem delegacji mającej uzgodnić z największymi mocarstwami świata przejęcie przez Polskę ziem byłego zaboru niemieckiego, w tym Pomorza Gdańskiego i Tczewa.
W latach następnych zainteresował się oświatą, głównie morską. Zauważył, że Polska potrzebuje szkół na miarę tych, w których był kształcony w Rosji. Zainteresował się projektem stworzenia Szkoły Morskiej. Jako jej lokalizację wybrał Tczew. Wówczas, w 1920 r., Gdańsk nie wchodził w grę z powodu wydzielenia go jako Wolnego Miasta, Gdynia natomiast była jeszcze małą wioską, o wielkim porcie wtedy nie myślano.

Marzył o wielkiej flocie
Jeszcze w tym samym roku, w wojnie polsko – bolszewickiej, Kazimierz Porębski był dowódcą na odcinku Zegrze – Dębe. Z jego inicjatywy utworzono Pułk Morski, który wziął udział w walce. Po skończonej wojnie z Sowietami zajął się projektem budowy portu w Gdyni. W 1921 r. awansowany na stopień wiceadmirała. Był orędownikiem ścisłego współdziałania z angielską marynarką wojenną. Jego marzeniem była budowa dużej floty wojennej, jednakże w końcu oparł się na pomyśle małego rozbudowania okrętów.
Ten wielki marynarz, mający na swoim koncie wiele sukcesów, padł ofiarą politycznych rozgrywek. W 1925 r. - na wskutek wyolbrzymionej afery - został przeniesiony w stan spoczynku (tzw. „afera minowa”, dotycząca zakupu przez Marynarkę Wojenną przestarzałych min morskich). Zmarł w 1933 r. Jego dokonania - Szkoła Morska, jak i port w Gdyni - przetrwały o wiele dłużej.

Na podstawie: Słownik Biograficzny Pomorza Nadwiślańskiego, t. 3, pod red. S. Gierszewskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ZARĘCZONY POGRĄŻONY. Komediowa farsa o tym czy zaręczyny są początkiem końca mężczyzny? ZARĘCZONY POGRĄŻONY. Komediowa farsa o tym czy zaręczyny są początkiem końca mężczyzny? Już 1 grudnia na deskach Centrum Kultury i Sztuki wspomniana satyra komediowa.Czy zaręczyny mogą okazać się początkiem końca mężczyzny, czy może raczej szansą na nowy życiowy start? Zapraszamy do zawiłości męskiego świata w spektaklu „Zaręczony pogrąŹony”. Niezwykła farsa przyniesie odpowiedzi na to i wiele innych pytań, odkrywając, że nadmiar to prawdziwa przyczyna męskich kłopotów.Jedna kobieta to powód do poważnej refleksji, ale co się stanie, gdy pojawią się dwie, trzy, a może nawet cztery urocze panie naraz? Bohater naszej zwariowanej farsy – zmagając się z zemstą kobiet – wyrusza w niezapomnianą podróż przez męski raj, koedukacyjny czyściec, aż do dna męskiego piekła. Czy zdoła przetrwać tę pełną humoru i niespodzianek wycieczkę?„Zaręczony pogrąŻony” to zabawna włoska komedia w gwiazdorskiej obsadzie. Nie przegap tej piekielnie śmiesznej sztuki, która przeniesie Cię w świat męskich przygód i zaręczonych kłopotów. Sprawdź repertuar i zarezerwuj bilety online.Obsada:Elżbieta Romanowska/Alżbeta LenskaAnna MatysiakKatarzyna SowińskaKarolina NowakowskaTomasz DutkiewiczMikołaj KrawczykCzas trwania spektaklu: około 120 minut z przerwąOrganizator:  ADRIA ART Sp. z o.o.  01.12.2024, 15:00Sala widowiskowa CKiSTczew, ul. kard. Stefana WyszyńskiegoBILETY: 100-160 zł dostępne TYLKO na stronie www.adria-art.pl Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.12.2024 15:00 – Data zakończenia wydarzenia: 01.12.2024 18:00
Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama