czwartek, 2 stycznia 2025 15:39
WAŻNE!
Reklama
Reklama

Terytorialsi podsumowują rok - był bardzo intensywny

Upływający rok był najbardziej pracowitym w historii WOT. Pomorscy Terytorialsi sprawdzili się w operacji „Feniks”. Strzegli wytrwale granicy i intensywnie się szkolili. O Brygadzie było głośno, ale przede wszystkim, bardzo pracowicie. Terytorialsi z Pomorza, zdali trudny egzamin.
  • Źródło: 7PBOT
Foto: DWOT, 7PBOT

Rok 2024 przyniósł tragiczną w skutkach powódź na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Ogrom zniszczeń wymusił użycie Sił Zbrojnych, jako służby przygotowanej do masowych działań porządkowo- budowlanych. Istotnym elementem wykorzystywanym w akcji na południu Polski, były Wojska Obrony Terytorialnej. Żołnierze WOT stanowili, największy odsetek zaangażowanych sił.

Pomoc na terenach po powodziowych, w pierwszej fazie operacji „Feniks”, stała się największą operacją czasu pokoju, do jakiej skierowano WOT. Formacja ta udowodniła, swoją przydatność, jako siła masowa, ochotnicza, a przez to dobrze zmotywowana. 7 Pomorska Brygada OT, weszła do działania w kilka dób po przejściu żywiołu. Do akcji skierowano min. żołnierzy odbywających szkolenie poligonowe w m. Ustka. Na Śląsk skierowano gros sił i środków, w postaci pojazdów, sprzętów specjalistycznych, jak moto-pompy, koparko- ładowarki itp.. Działanie w ramach operacji „Feniks” było duża operacją logistyczną. Skomplikowaną, ze względu na odległość od głównego obszaru odpowiedzialności Brygady.

Sztab Brygady, koordynował we wrześniu i październiku, rotacje żołnierzy, kierowców, sprzętu oraz dostawy aprowizacji. Żołnierze 7PBOT podjęli ofiarną i wyczerpującą pracę. Min. w Stroniu Śląskim, zyskali szacunek i wdzięczność mieszkańców. Wyrażana ona była przez liczne podziękowania, listy, kierowane do Dowództwa Brygady.

Pomorska Brygada odbudowuje i patronować będzie jednemu z przedszkoli w Stroniu Śląskim. W dokumentowaniu pracy na zniszczonych terenach, udział brała Grupa Dokumentowania Działań 7 Brygady. GDD realizowało materiały foto i wideo, które publikowano w mediach lokalnych oraz ogólnopolskich. Jesienią 2024 ukazała się rekordowa ilość materiałów prasowych o pracy 7PBOT na terenach popowodziowych.

Kończący się rok, to również operacja na granicy z Białorusią. Brygada skierowała na odcinek graniczny żołnierzy i sprzęt. Działania te, prowadzone były jesienią, równolegle z operacją „Feniks”, co utrudniało jeszcze pracę sztabu. Zadania jednak wykonywane były na bieżąco. Brygada nie zaprzestała procesów szkoleniowych. Prowadzono intensywne zajęcia z działań dronów, strzeleckie. Odbyły się dwa ćwiczenia Sztabowe, w Pruszczu Gdańskim oraz Gdyni Babich Dołach.

GDD Brygady przeszło szkolenie z tworzenia materiałów wideo, przygotowane przez reżysera i operatora, Jarosława Żamojdę. Grupa Dokumentowania 7PBOT, zrealizowała dużą liczbę materiałów filmowych związanych min. z: operacją „Feniks”, szkoleniami taktycznymi (walki w okopach), medycyny pola walki, relacjonowania ćwiczeń Dragon 24 oraz rocznic historycznych. Brygada przeprowadziła pięć przysięg wojskowych. Te ostatnie odbywały się w miejscowościach: Czarne, Słupsk, Pruszcz Gdański.

71 Batalion Lekkiej Piechoty z Malborka uzyskał imię patrona, por. Jana Byczkowskiego „CEDRO”, bohatera Powstania Warszawskiego. 7 Grudnia, Bataliony Brygady, oraz Dowództwo otrzymały proporce rozpoznawcze jednostek. Stanowi to wyróżnienie i daje żołnierzom barwy z którymi mogą się identyfikować.

Przez cały rok realizowano informowanie o najciekawszych ćwiczeniach w ramach rotacji w Batalionach i pododdziałach Brygady. Opisywane były szkolenia z działań dronów, przeróżnych typów i zastosowań. Uwagę mediów w tematach ćwiczebnych, przyciągnął wydarzenia z Gór Stołowych z lipca b.r. kiedy grupa szkolących się żołnierzy 73 BLP uratowała grupkę harcerek, które zgubiły się w górach, nie przygotowane do długiej wędrówki. Podczas powrotu z ćwiczeń w Ustce w październiku, grupa żołnierzy 72 BLP, była świadkiem wypadku i niezwłocznie udzieliła pomocy, poszkodowanemu i uwięzionemu w aucie, kierowcy ciężarówki.

Grupa „KORZENIE” 7PBOT , wspierała kombatantów, weteranów Powstania Warszawskiego, którego 80 rocznica przypadała w tym roku. Żołnierze grupy „KORZENIE” pomagali kombatantom w podróży do Warszawy na główne obchody rocznicy. Rok 2024 to również sukcesy sportowe Pomorskich Terytorialsów. Podporucznik Natalia Kowalska, wielokrotnie stawała na podium licznych zawodów. Triumfowała w biegach terenowych, półmaratonach. Pomorscy Terytorialsi stawali w szranki w turniejach halowych w piłce nożnej, siatkówce czy pływaniu. Sekcja współpracy wojskowo- cywilnej, koordynowała duże ćwiczenia z zakresu katastrof masowych w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Pomorski CIMIC, przeprowadził akcję edukacja z wojskiem, która obyła się w wielu placówkach dydaktycznych Pomorza.

Upływający rok był intensywny. Najbardziej pracowity w historii WOT. Formacja ta opiera się na ochotnikach. Zmotywowanych ludziach, którzy chcą działać, wspierać lokalne społeczności. Po prostu nieść pomoc. Tacy stanowią większość w Obronie Terytorialnej i pomorskiej Brygadzie. Na nich opiera się wizja i skuteczność działania, najmłodszego rodzaju wojsk. Wszelkie potknięcia i problemy, w ostatecznym rozrachunku, są mało znaczące, w porównaniu do ogromu pracy i wyrzeczeń, jakie wykonali pomorscy Terytorialsi w 2024 roku. 7PBOT stanęła na wysokości zadania. Terytorialsi udowodnili że są w stanie wykonywać wiele wymagających zadań na raz.

Operacja „Feniks”, granica, a wszystko przy szkoleniach nowych ochotników i żołnierzy służących już wiele lat. Był to wielki sprawdzian organizacyjno- operacyjny, który wymagał dobrej współpracy sztabu i dowódców pododdziałów. Konieczne było koordynowanie kilku kierunków działań. 7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej, jest wdzięczna licznym pracodawcom z regionu, którzy wspomagając jednostkę, rozumiejąc powagę sytuacji, zwłaszcza w czasie powodzi, z wyrozumiałością odnosili się do potrzeby kierowania swoich pracowników do działań wojskowych. Współpraca na linii wojskowo- cywilnej, jest podstawą skuteczności dbania o potrzeby społeczne i obronne regionu. Ale również odległych części kraju.

Pomorska Brygada OT, trwa na mocnej podbudowie zapału i chęci działania swoich żołnierzy.

 

7PBOT



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zapraszamy na Orszak Trzech Króli w Gniewie! PODAJEMY PROGRAM Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie wraz z Gminą Gniew serdecznie zapraszają wszystkich Mieszkańców Miasta i Gminy Gniew na obchody Święta Trzech Króli, które odbędą się, 6 stycznia 2025 roku. Uroczystości rozpoczną się Mszą Świętą o godzinie 11:00 w Kościele pw. św. Mikołaja w Gniewie. Po mszy wyruszy kolorowy orszak, który przejdzie ulicami miasta, niosąc radość i śpiew. Dla wszystkich uczestników przygotowano wiele atrakcji. Po orszaku, w Sali Kameralnej, odbędzie się wręczenie nagród w konkursie na najpiękniejszy strój orszakowy oraz wyjątkowy Koncert Kolęd zespołu „De Colores”, który wprowadzi zebranych w świąteczny nastrój. „De Colores” to gniewski zespół w którym grają: Piotr Schulz, Marek Kaffka oraz Wiesław Igielski. Muzycy często zajmują się oprawą muzyczną mszy świętych, a także licznych wydarzeń organizowanych na terenie gminy oraz poza nią. Ponadto podczas koncertu będzie można ogrzać się wyjątkową, zimową herbatą. Uczestnicy obchodów Święta Trzech Króli obdarowani zostaną koronami, które nawiązują do królewskiej wędrówki mędrców ze Wschodu. Przed koncertem rozdane zostaną także śpiewniki, dzięki którym uczestnicy wydarzenia głośno i wesoło oznajmią dobrą nowinę. Dla uczestników orszaku przewidziane są konkursy. Zachęcamy do uczestnictwa nie tylko rodziny z dziećmi, choć te mają duże pole do popisu, biorąc udział w konkursie na najlepiej przebraną rodzinę. Ciekawymi i kolorowymi strojami, nawiązującymi do jasełkowej tradycji, pochwalić się będą mogły także grupy zorganizowane. Za udział w konkursie przewidywane są ciekawe nagrody.Przebierajcie się i przybywajcie! Organizatorami wydarzenia są: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie, Gmina Gniew, Parafia pw. Św. Mikołaja w Gniewie oraz Fundacja Orszak Trzech Króli.ATRAKCJE PO ORSZAKU: Sala Kameralna Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie:Wręczenie nagród dla uczestników orszakuPoczęstunek ciepłą herbatą 12:15 – Wyjątkowy koncert zespołu De ColoresKONKURS Z NAGRODAMIZapraszamy do udziału w konkursie na najciekawsze stroje! Zainspirujcie się jasełkową tradycją.Zachęcamy do udziału zarówno rodziny, jak i grupy zorganizowane.Nagrody czekają! Organizatorzy:Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w GniewieGmina GniewParafia pw. Św. Mikołaja w GniewieFundacja Orszak Trzech KróliPrzebierzcie się, dołączcie do wspólnego świętowania i przeżyjcie ten wyjątkowy dzień razem z nami!Data rozpoczęcia wydarzenia: 06.01.2025 11:03 – Data zakończenia wydarzenia: 06.01.2025 14:00
26.12.2024 - 6.01.2025 - Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne Od 20 grudnia 2024 r. do 6 stycznia 2025 r. skwer Kuracyjny w Sopocie zamieni się w miejsce, gdzie każdy poczuje wyjątkową atmosferę świątecznego czasu. W Sopockim Miasteczku Świąteczno-Noworocznym na mieszkańców i gości będzie czekać moc atrakcji.– Serdecznie zapraszam do Sopockiego Miasteczka Świąteczno-Noworocznego – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu. – To wyjątkowe miejsce, gdzie spotkamy się, aby wspólnie cieszyć się nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, które sprawią, że przedświąteczny czas będzie pełen ciepła i radości, a w nowy rok wejdziemy w doskonałych nastrojach. Szczególnie zapraszam na świąteczno-noworoczne spotkanie w sobotę, 21 grudnia o godz. 16.00. Bądźmy przez chwilę razem, złóżmy sobie życzenia, nacieszmy się świąteczną atmosferą.Świąteczny klimat, koncerty i aktywności sportoweW piątek, 20 grudnia o godz. 14.00 prezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim uroczyście otworzy Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne. Na ustrojonych przez dzieci choinkach zostaną zapalone światełka. Wspólnie zaśpiewamy kolędy.W kolejnych dniach na sopocian i gości czeka mnóstwo atrakcji. Lodowisko, karuzela, wirtualna podróż z Mikołajem oraz magiczne projekcje na latarni to tylko niektóre z atrakcji. Dla miłośników aktywności fizycznych przygotowano “Bieg Renifera” ze świątecznymi przeszkodami oraz zajęcia sportowe. W programie znalazły się także spektakle teatralne, koncerty gwiazd i lokalnych artystów oraz animacje dla dzieci.Smaki świąt i prezenty pod choinkęW miasteczku nie zabraknie pysznych, świątecznych przysmaków, rozgrzewających napojów i słodkości, które będzie można skosztować w stoiskach gastronomicznych. Jeśli ktoś szuka prezentu dla najbliższych, na stoiskach w arkadach będzie można kupić m.in. gustowną biżuterię, pamiątki, wyjątkowe wyroby sopockich artystów i ręcznie robione czapki.Rodzinny sylwesterW sylwestrowe popołudnie na skwerze Kuracyjnym zaplanowano rodzinne pożegnanie 2024 roku. Zacznie się już o godz. 13.00 od przedstawienia „Szkolne przygody Tosi i Plastusia” oraz bajkowego koncertu dla dzieci. O godz. 14.45 rozpocznie się zabawa dla dzieci. Będą wspólne tańce i animacje w wykonaniu cyrkowej grupy Mosaic. Dorośli będą się bawić przy muszli koncertowej od godz. 17.00 do godz. 21.00.Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne – PROGRAM:28 grudnia (sobota)Scena w muszli koncertowej przy molo11.00 – Noworoczne postanowienie – relaksacyjne ćwiczenia z rehabilitantem z Uzdrowiska Sopot12.00 – Tanecznym krokiem w nowy rok – zumba z Sopocianami Zawsze w Formie15.00 – Finał rodzinnego konkursu na najładniejszą choineczkę15.00 – pokaz na lodowisku30 grudnia (poniedziałek)Scena w muszli koncertowej przy molo11.00 – Noworoczne postanowienie – relaksacyjne ćwiczenia z rehabilitantem z Uzdrowiska Sopot12.00 – Tanecznym krokiem w nowy rok – zumba z Sopocianami Zawsze w Formie31 grudnia (wtorek)Scena w muszli koncertowej przy molo13.00-17.00 – Sylwester dla dzieci13.00 – „Szkolne przygody Tosi i Plastusia” – spektakl dla dzieci Teatru Czwarte Miasto14.00 – Bajkowy koncert dla dzieci – Ewa Walczak i Marcin Słabowski z Teatru Muzycznego14.45 – Sylwester dla dzieci (muzyka i animacje cyrkowej grupy Mosaic)17.00-21.00 – FISZ dj set & ROS addiction (tempoWdół set) & SICCO (perkusjonalia)1 stycznia (środa)WEJŚCIE NA PLAŻĘ NR 2312.00 – Noworoczne morsowanie (zbiórka o 11.30)4 stycznia (sobota)Skwer Kuracyjny (POD ARKADAMI)12.00 – 16.00 Animacje dla dzieci6 stycznia (poniedziałek)14.00 – Warsztaty bębniarskie dla dzieci, pokaz LED – grupa cyrkowa Mosaic16.00 – Świąteczno-noworoczny koncert Piotra KosewskiegoCodziennie od godz. 16.00 świąteczne projekcje na latarni organizowane przez SOT.Oferta handlowo-gastronomicznaStoiska czynne:20-23.12 oraz 25.12-6.01 w godz. 12.00-21.0024.12 w godz. 12.00-14.00Domki i stoiska:Nr 1 – golonka w kapuście, kiełbasa z grilla, ziemniak w przyprawach, czekolada na gorąco, grzaniec;Nr 2 – pączucie, frytki, pajda, kulki serowe, kurczaki, zapiekanki, corn dog, grzane wino, grzaniec, ciepłe napoje;Nr 3 – pączucie, frytki, pajda, kulki serowe, kurczaki, zapiekanki, corn dog, grzane wino, grzaniec, ciepłe napoje;Nr 4 – gofry z dodatkami, zapiekanki, hot dog, gorące napoje i wino;Nr 5 – gofry z dodatkami, zapiekanki, hot dog, gorące napoje i wino;Nr 6 – oscypki, sery gazdowskie, chleb ze smalcem, wełniane wyroby z PodhalaNr 7 – bigos, pierogi, kiełbasa, kaszanka, frytki, czekolada, grzaniec, kiełbasa i kaszanka z grillaNr 8 – Bar Przystań – zupa rybna, grzanki z serem i łososiem, grzane piwo/winoNr 9 – polskie wina ekologiczne z truskawki, wiśni, aronii, gruszki, porzeczki, bzu, dzikiej róży, jarzębiny, śliwki; grzańceNr 10 – rozgrzewające herbaty, belgijskie czekolady, kawa w wydaniu zimowym, grzane wino;Nr 11 – rozgrzewające herbaty, belgijskie czekolady, kawa w wydaniu zimowym, grzane wino;Nr 12 – wina mołdawskie z brzoskwini, granatu, ananasa, wiśni, gruszki, poziomki, grzane wina z wiśni, brzoskwini, ananasa, poziomki;Nr 13 – domek SOT;Nr 14 – hot dog z oscypkami, drwal z ciągnącym się serem, hot dog z kapustą i boczkiem;Nr 15 – pamiątki z Sopotu, drobna biżuteria;Nr 16 – oryginalne ciepłe czapki;Nr 17 – oryginalna biżuteria;Nr 18 – oryginalna biżuteria;Nr 19 – gorące napoje, grzaniec, pajda;Nr 20 – oryginalne rękodzieło artystyczne, drobne upominki i pamiątki z logo Sopotu;Nr 21 – punkt Sheraton Hotel;Nr 22 – kaszanka duszona na kiszonej kapuście, smażone ziemniaki z sosem czosnkowym, bigos staropolski, żurek na zakwasie, golonka duszona w piwie, pajda ze smalcem, gorąca czekolada z bitą śmietaną, grzaniec z goździkami, churrosy;Nr 23 – Cafe Bike – gorące napoje;Nr 24 – grzane wino, gofry, hot dog, belgijska czekolada, zapiekanki, kawa.Arkady lewe – 7 stoisk z pamiątkami, 7 stoisk z bursztynemOrganizatorami Miasteczka są Miasto Sopot i MOSiR Sopot.Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.12.2024
NERWICA NATRĘCTW. Zaproszenie na zwariowaną komedię w gwiazdorskiej obsadzie m.in. Artur Barciś Lekka opowieść o skomplikowanych osobowościach w reżyserii Artura Barcisia. „Nerwica natręctw” to spektakl o tym, co może się wydarzyć, kiedy pacjenci gabinetu psychiatrycznego zaczną leczyć się nawzajem. Zapraszamy na niezwykłą komedię Teatru Gudejko, który stoi za takimi przebojami jak „Goło i wesoło”, „Między łóżkami” i „Berek, czyli upiór w moherze”.W poczekalni u genialnego psychiatry zawsze jest ciekawie. Jego pacjenci to osoby zmagające się z takimi problemami jak: niekontrolowane przeklinanie (choroba Tourette’a), przeliczanie wszystkiego (arytmomania), strach przed bakteriami (nozofobia), powtarzanie każdego zdania (palilalia), niemożność stanięcia na linii czy tytułowa nerwica natręctw. Już na co dzień bywa bardzo zabawnie.A co może się wydarzyć, kiedy z powodu absencji lekarza pacjenci zaczynają leczyć się sami? Odpowiedź poznają Państwo w trakcie tego komicznego spektaklu! Obsada:Karolina SawkaJowita BudnikKatarzyna Herman / Katarzyna AnkudowiczArtur Barciś / Maciej WierzbickiZdzisław WardejnKamil Kula / Damian KulecBilety: https://adria-art.pl/repertuar/6/teatr-nerwica-natrectw Komedia „Nerwica Natręctw” 11.01.2025, godz. 16.00 i 18.30 Ul. Kard. St. WyszyńskiegoCentrum Kultury i Sztuki w TczewieUWAGA! Spektakl od 18. roku życia! Agencja Adria ArtData rozpoczęcia wydarzenia: 11.01.2025 16:00 – Data zakończenia wydarzenia: 11.01.2025 21:00
Reklama
Reklama