piątek, 3 stycznia 2025 15:52
Reklama
Reklama

FELIETON JANA KULASA - Politycznym okiem. Grzegorz Ciechowski w klubie: „Grand Club Paris” AD 2024!

22 grudnia 2024 r., wiele dobrego działo się w Tczewie, przy ul. Nowy Rynek 2. Tu urodził się i wychował Grzegorz Ciechowski (1957-2001), jeden z najwybitniejszych muzyków, poetów i artystów rodem z Tczewa. Po wielu latach starań, w miejscu narodzin Grzegorza oraz w b. biurach Spółdzielni Mleczarskiej, którą zarządzał jego ojciec (jako prezes) Zbigniew, powstało swoiste centrum kultury i muzyki, pod nazwą „Grand Club Paris”.

Autor: Archiwum

Właściciel tego klubu rodem z Francji, uznany przedsiębiorca - Radosław Romanek, we współpracy z sympatykami i fanami talentu i dziedzictwa lidera kultowego zespołu „Republika”, na czele z Józefem Golickim, doprowadzili tu do „uroczystego otwarcia Crand Club Paris”. Jak trafnie zauważył p. Radosław, „myślę, że tego rodzaju miejsca kultury nie było dotąd w Tczewie”, i jak dodał, „mam nadzieję, że spotka się to z uznaniem nie tylko tczewian”!


Chyba Radosław Romanek miał dużo racji w swoim optymizmie. Albowiem miejscówki na tą niezwykłą imprezę rozeszły się jak ciepłe bułki, na wiele dni przed wyznaczonym terminem. Ale p. Radek i tu pokazał niezwykłą klasę, gdyż pozwolił wejść do środka wszystkim, którzy pomimo deszczu osobiście tam przybyli. Uroczystość uświetnili również włodarze miasta Tczewa tj. Prezydent Łukasz Brządkowski, wiceprezydenta Joanna Grabowska, przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Kussowski; dobrze, iż był także obecny starosta tczewski Mirosław Augustyn.

Wszyscy reprezentanci oraz inni mówcy, w tym Małgorzata Potocka, zadeklarowali wolę szerokiego i przyjaznego współdziałania. Uroczystość tą uświetnili także laureatki XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego, w osobach Zuzy Wiśniewskiej i Luizy Ganczarskiej, oraz rockowy zespół „EURAZJA” z osobistym uczestnictwem „republikanina” Sławomira Ciesielskiego. A potem były rozmowy, refleksje i marzenia ... Oby rzeczywiście się spełniły.


 

Wybitny muzyk, poeta, kompozytor z Tczewa!

Jako tczewianie, możemy być dumni z Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego „IN MEMORIAM”. Chwała za to przede wszystkim Józefowi i Renacie Golickim. Warto też pamiętać, że pierwsza biograficzna książka o naszym bohaterze, pt. „Grzegorz Ciechowski 1957-2001. Wybitny artysta rodem z Tczewa”, została opracowana w tczewskim środowisku i wydana w markowym wydawnictwie „Bernardinum”, już w 2007 r. Ale dla Grzegorza, bardzo ważna była rodzina, śp. Matka Helena oraz żyjące jego siostry - Aleksandra i Małgorzata, jak też koledzy i przyjaciele, szczególnie z licealnej tzw. „klasy Ananasów”. Nazwę taką ukuł, sam G. Ciechowski, z uwagi na aktywność w tej klasie sporej grupy dużych indywidualności! A do kumplów Grzegorza zaliczał się m.in. Marian Sarnowski, ale na pewno też (śp.) Wioleta Kołakowska, Ania Ruczyńska, Marcjusz Fornalik, czy też Mirek Piątkowski etc. Do przyjaciół rodziny Grzegorza, zalicza się też - od zawsze - Edward Kampowski, który już w 2002 r., ufundował pamiątkową tablicę, o godnej uwagi treści: „W tym Domu 29 sierpnia 1957 r. zaczęło bić serce „REPUBLIKI”, poety, kompozytora Grzegorza Ciechowskiego 1957-2001, Tczew, 22.12.2002 Tczewianie”.


 

Ale, nie zapominajmy, że nikt nie jest prorokiem we własnym kraju, we własnym mieście!? Podkreślmy więc, że Grzegorz Ciechowski często odwiedzał dom rodzinny. Przybył też osobiście (jako gwiazda) na zjazdy klasowe „podstawówki” i I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie. Podtrzymywał więzi koleżeńskie i nie zapominał o przyjaciołach. Ale, od czasu do czasu, wciąż pojawiają się krytyczne głosy malkontentów.


 

Jan Kulas


*Autor był inicjatorem książki napisanej pod jego redakcją, poświęconą artyście: „Grzegorz Ciechowski 1957–2001. Wybitny artysta rodem z Tczewa”, Wyd. Bernardinum, 2007


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Małgosia 03.01.2025 08:31
Świetny felieton. Bardzo dobrze, że pan przypomniał o swojej książce, bo wielu tłuków nie zna biografii Obywatela GC i pisze po internetach głupoty...

CG 03.01.2025 10:26
Fakt. Dobrze, że książka została przypomniana, tylko jedna rzecz wymagałaby uściślenia. Pod tekstem znajduje się informacja: "Autor napisał książkę poświęconą artyście". Tymczasem na okładce jest wyraźnie napisane: "Praca pod redakcją Jana Kulasa". To oznacza, iż JK był jednym z autorów tej pozycji i redaktorem wydania, a nie napisał sam całości. Kim byli pozostali autorzy tej pracy zbiorowej? O nich też warto byłoby wspomnieć.

.. 31.12.2024 18:36
Pan Romanem rodem z Paryża?

Człowiek z Tcz 31.12.2024 18:07
Wypowiada się jako polityk... Chyba były i nieudolny dla Tczewa. Jako mieszkaniec niechętnie czytam pana artykuły, ale zrobiłem to z ciekawości co tym razem będzie nie tak. Nazwa klubu to Grand Club Paris, proszę poprawić błąd.

kx 03.01.2025 08:30
Przynajmniej wypowiada się pod nazwiskiem, które ma wypracowane w odrożnieniu od ciebie galu anonimie!

Zapraszamy na Orszak Trzech Króli w Gniewie! PODAJEMY PROGRAM Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie wraz z Gminą Gniew serdecznie zapraszają wszystkich Mieszkańców Miasta i Gminy Gniew na obchody Święta Trzech Króli, które odbędą się, 6 stycznia 2025 roku. Uroczystości rozpoczną się Mszą Świętą o godzinie 11:00 w Kościele pw. św. Mikołaja w Gniewie. Po mszy wyruszy kolorowy orszak, który przejdzie ulicami miasta, niosąc radość i śpiew. Dla wszystkich uczestników przygotowano wiele atrakcji. Po orszaku, w Sali Kameralnej, odbędzie się wręczenie nagród w konkursie na najpiękniejszy strój orszakowy oraz wyjątkowy Koncert Kolęd zespołu „De Colores”, który wprowadzi zebranych w świąteczny nastrój. „De Colores” to gniewski zespół w którym grają: Piotr Schulz, Marek Kaffka oraz Wiesław Igielski. Muzycy często zajmują się oprawą muzyczną mszy świętych, a także licznych wydarzeń organizowanych na terenie gminy oraz poza nią. Ponadto podczas koncertu będzie można ogrzać się wyjątkową, zimową herbatą. Uczestnicy obchodów Święta Trzech Króli obdarowani zostaną koronami, które nawiązują do królewskiej wędrówki mędrców ze Wschodu. Przed koncertem rozdane zostaną także śpiewniki, dzięki którym uczestnicy wydarzenia głośno i wesoło oznajmią dobrą nowinę. Dla uczestników orszaku przewidziane są konkursy. Zachęcamy do uczestnictwa nie tylko rodziny z dziećmi, choć te mają duże pole do popisu, biorąc udział w konkursie na najlepiej przebraną rodzinę. Ciekawymi i kolorowymi strojami, nawiązującymi do jasełkowej tradycji, pochwalić się będą mogły także grupy zorganizowane. Za udział w konkursie przewidywane są ciekawe nagrody.Przebierajcie się i przybywajcie! Organizatorami wydarzenia są: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie, Gmina Gniew, Parafia pw. Św. Mikołaja w Gniewie oraz Fundacja Orszak Trzech Króli.ATRAKCJE PO ORSZAKU: Sala Kameralna Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie:Wręczenie nagród dla uczestników orszakuPoczęstunek ciepłą herbatą 12:15 – Wyjątkowy koncert zespołu De ColoresKONKURS Z NAGRODAMIZapraszamy do udziału w konkursie na najciekawsze stroje! Zainspirujcie się jasełkową tradycją.Zachęcamy do udziału zarówno rodziny, jak i grupy zorganizowane.Nagrody czekają! Organizatorzy:Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w GniewieGmina GniewParafia pw. Św. Mikołaja w GniewieFundacja Orszak Trzech KróliPrzebierzcie się, dołączcie do wspólnego świętowania i przeżyjcie ten wyjątkowy dzień razem z nami!Data rozpoczęcia wydarzenia: 06.01.2025 11:03 – Data zakończenia wydarzenia: 06.01.2025 14:00
26.12.2024 - 6.01.2025 - Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne Od 20 grudnia 2024 r. do 6 stycznia 2025 r. skwer Kuracyjny w Sopocie zamieni się w miejsce, gdzie każdy poczuje wyjątkową atmosferę świątecznego czasu. W Sopockim Miasteczku Świąteczno-Noworocznym na mieszkańców i gości będzie czekać moc atrakcji.– Serdecznie zapraszam do Sopockiego Miasteczka Świąteczno-Noworocznego – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu. – To wyjątkowe miejsce, gdzie spotkamy się, aby wspólnie cieszyć się nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, które sprawią, że przedświąteczny czas będzie pełen ciepła i radości, a w nowy rok wejdziemy w doskonałych nastrojach. Szczególnie zapraszam na świąteczno-noworoczne spotkanie w sobotę, 21 grudnia o godz. 16.00. Bądźmy przez chwilę razem, złóżmy sobie życzenia, nacieszmy się świąteczną atmosferą.Świąteczny klimat, koncerty i aktywności sportoweW piątek, 20 grudnia o godz. 14.00 prezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim uroczyście otworzy Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne. Na ustrojonych przez dzieci choinkach zostaną zapalone światełka. Wspólnie zaśpiewamy kolędy.W kolejnych dniach na sopocian i gości czeka mnóstwo atrakcji. Lodowisko, karuzela, wirtualna podróż z Mikołajem oraz magiczne projekcje na latarni to tylko niektóre z atrakcji. Dla miłośników aktywności fizycznych przygotowano “Bieg Renifera” ze świątecznymi przeszkodami oraz zajęcia sportowe. W programie znalazły się także spektakle teatralne, koncerty gwiazd i lokalnych artystów oraz animacje dla dzieci.Smaki świąt i prezenty pod choinkęW miasteczku nie zabraknie pysznych, świątecznych przysmaków, rozgrzewających napojów i słodkości, które będzie można skosztować w stoiskach gastronomicznych. Jeśli ktoś szuka prezentu dla najbliższych, na stoiskach w arkadach będzie można kupić m.in. gustowną biżuterię, pamiątki, wyjątkowe wyroby sopockich artystów i ręcznie robione czapki.Rodzinny sylwesterW sylwestrowe popołudnie na skwerze Kuracyjnym zaplanowano rodzinne pożegnanie 2024 roku. Zacznie się już o godz. 13.00 od przedstawienia „Szkolne przygody Tosi i Plastusia” oraz bajkowego koncertu dla dzieci. O godz. 14.45 rozpocznie się zabawa dla dzieci. Będą wspólne tańce i animacje w wykonaniu cyrkowej grupy Mosaic. Dorośli będą się bawić przy muszli koncertowej od godz. 17.00 do godz. 21.00.Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne – PROGRAM:28 grudnia (sobota)Scena w muszli koncertowej przy molo11.00 – Noworoczne postanowienie – relaksacyjne ćwiczenia z rehabilitantem z Uzdrowiska Sopot12.00 – Tanecznym krokiem w nowy rok – zumba z Sopocianami Zawsze w Formie15.00 – Finał rodzinnego konkursu na najładniejszą choineczkę15.00 – pokaz na lodowisku30 grudnia (poniedziałek)Scena w muszli koncertowej przy molo11.00 – Noworoczne postanowienie – relaksacyjne ćwiczenia z rehabilitantem z Uzdrowiska Sopot12.00 – Tanecznym krokiem w nowy rok – zumba z Sopocianami Zawsze w Formie31 grudnia (wtorek)Scena w muszli koncertowej przy molo13.00-17.00 – Sylwester dla dzieci13.00 – „Szkolne przygody Tosi i Plastusia” – spektakl dla dzieci Teatru Czwarte Miasto14.00 – Bajkowy koncert dla dzieci – Ewa Walczak i Marcin Słabowski z Teatru Muzycznego14.45 – Sylwester dla dzieci (muzyka i animacje cyrkowej grupy Mosaic)17.00-21.00 – FISZ dj set & ROS addiction (tempoWdół set) & SICCO (perkusjonalia)1 stycznia (środa)WEJŚCIE NA PLAŻĘ NR 2312.00 – Noworoczne morsowanie (zbiórka o 11.30)4 stycznia (sobota)Skwer Kuracyjny (POD ARKADAMI)12.00 – 16.00 Animacje dla dzieci6 stycznia (poniedziałek)14.00 – Warsztaty bębniarskie dla dzieci, pokaz LED – grupa cyrkowa Mosaic16.00 – Świąteczno-noworoczny koncert Piotra KosewskiegoCodziennie od godz. 16.00 świąteczne projekcje na latarni organizowane przez SOT.Oferta handlowo-gastronomicznaStoiska czynne:20-23.12 oraz 25.12-6.01 w godz. 12.00-21.0024.12 w godz. 12.00-14.00Domki i stoiska:Nr 1 – golonka w kapuście, kiełbasa z grilla, ziemniak w przyprawach, czekolada na gorąco, grzaniec;Nr 2 – pączucie, frytki, pajda, kulki serowe, kurczaki, zapiekanki, corn dog, grzane wino, grzaniec, ciepłe napoje;Nr 3 – pączucie, frytki, pajda, kulki serowe, kurczaki, zapiekanki, corn dog, grzane wino, grzaniec, ciepłe napoje;Nr 4 – gofry z dodatkami, zapiekanki, hot dog, gorące napoje i wino;Nr 5 – gofry z dodatkami, zapiekanki, hot dog, gorące napoje i wino;Nr 6 – oscypki, sery gazdowskie, chleb ze smalcem, wełniane wyroby z PodhalaNr 7 – bigos, pierogi, kiełbasa, kaszanka, frytki, czekolada, grzaniec, kiełbasa i kaszanka z grillaNr 8 – Bar Przystań – zupa rybna, grzanki z serem i łososiem, grzane piwo/winoNr 9 – polskie wina ekologiczne z truskawki, wiśni, aronii, gruszki, porzeczki, bzu, dzikiej róży, jarzębiny, śliwki; grzańceNr 10 – rozgrzewające herbaty, belgijskie czekolady, kawa w wydaniu zimowym, grzane wino;Nr 11 – rozgrzewające herbaty, belgijskie czekolady, kawa w wydaniu zimowym, grzane wino;Nr 12 – wina mołdawskie z brzoskwini, granatu, ananasa, wiśni, gruszki, poziomki, grzane wina z wiśni, brzoskwini, ananasa, poziomki;Nr 13 – domek SOT;Nr 14 – hot dog z oscypkami, drwal z ciągnącym się serem, hot dog z kapustą i boczkiem;Nr 15 – pamiątki z Sopotu, drobna biżuteria;Nr 16 – oryginalne ciepłe czapki;Nr 17 – oryginalna biżuteria;Nr 18 – oryginalna biżuteria;Nr 19 – gorące napoje, grzaniec, pajda;Nr 20 – oryginalne rękodzieło artystyczne, drobne upominki i pamiątki z logo Sopotu;Nr 21 – punkt Sheraton Hotel;Nr 22 – kaszanka duszona na kiszonej kapuście, smażone ziemniaki z sosem czosnkowym, bigos staropolski, żurek na zakwasie, golonka duszona w piwie, pajda ze smalcem, gorąca czekolada z bitą śmietaną, grzaniec z goździkami, churrosy;Nr 23 – Cafe Bike – gorące napoje;Nr 24 – grzane wino, gofry, hot dog, belgijska czekolada, zapiekanki, kawa.Arkady lewe – 7 stoisk z pamiątkami, 7 stoisk z bursztynemOrganizatorami Miasteczka są Miasto Sopot i MOSiR Sopot.Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.12.2024
Reklama
Reklama