Reklama
poniedziałek, 3 lutego 2025 07:48
Reklama

Sylwestrowa przekąska z pstrąga? Czemu nie, to sposób na udaną domówkę!

Sposób na udaną, sylwestrową „domówkę” i organizacja przyjęć w okresie karnawałowym to przede wszystkim ludzie i dobre jedzenie. Warto wziąć pod uwagę preferencje kulinarne gości, by przygotować zróżnicowane przekąski – zarówno mięsne, w wersji wege lub vegan, jak i z rybą w roli głównej. W tej opcji świetnie sprawdzą się sałatki, tatar czy finger foods z pstrągiem – delikatnym, niedominującym daniem.
Pstrąg jest bardzo zdrowym składnikiem i świetnie komponuje się z rozmaitymi daniami na zdjęciu sałatka Cesar z pstrągiem.

Autor: Shutterstock

Potrawa z pstrągiem doskonale je uzupełnia. Pamiętajmy jednak, by wybierać produkty lokalne, ze sprawdzonego źródła, najlepiej certyfikowane.

Sposób na udaną, sylwestrową „domówkę” i organizacja przyjęć w okresie karnawałowym to przede wszystkim ludzie i dobre jedzenie. Warto wziąć pod uwagę preferencje kulinarne gości, by przygotować zróżnicowane przekąski – zarówno mięsne, w wersji wege lub vegan, jak i z rybą w roli głównej. W tej opcji świetnie sprawdzą się sałatki, tatar czy finger foods z pstrągiem – delikatnym, niedominującym dania, za to doskonale je uzupełniającym. Pamiętajmy jednak, by wybierać produkty lokalne, ze sprawdzonego źródła, najlepiej certyfikowane.


 

Jakie przekąski z pstrągiem w karnawale?

Pstrąg uważany jest za rybę o wszechstronnym zastosowaniu i dającą dużo swobody w kuchni. Najczęściej pieczemy lub grillujemy go w całości lub przygotowujemy w formie filetów, jednak równie doskonale sprawdza się w karnawałowych sałatkach, finger foods czy w formie tatara. Jeśli chcesz zaskoczyć gości, możesz śmiało popuścić wodze fantazji i przygotować efektowne tartaletki z kruchego ciasta. Wypełnij je śmietankowym serkiem, na wierzch ułóż kawałki wędzonego pstrąga i udekoruj posiekanym koperkiem. Prostszy i szybszy sposób na sylwestrowe mini kanapki z pstrągiem to użycie jako bazy pumperniklu, razowego chleba lub krakersów, a nawet – z myślą o osobach ograniczających pieczywo – przygotowanie tej wersji przekąsek na grubiej pokrojonych plastrach świeżego ogórka. Pstrąg jest wdzięcznym produktem do przyrządzenia różnych rodzajów sałatek, np. makaronowej (w formie kokardek) z wersją ryby wędzoną na gorąco, jajkiem gotowanym na twardo, kukurydzą, kaparami i papryką konserwową. Bardzo efektownie będzie prezentować się również sałatka Cezar z pstrągiem, podana na liściach sałaty rzymskiej. Na przyjęciach dużo uznania zyskują zwykle także hummusy, tatar czy pasty, np. pasta z pstrąga z suszonymi pomidorami lub lekki tatar z surowego pstrąga, który zachwyci niejedno podniebienie – z dodatkiem szalotki, kaparów, koperku, szczypioru, sosu sojowego i soku z cytryny.

Pstrąg w kuchni = zdrowie na talerzu

Pstrąg to ryba o wyjątkowych właściwościach odżywczych. Cechuje go wysoka zwartość pełnowartościowego i – co istotne – łatwo przyswajalnego białka. Jest także bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 – spośród wszystkich ryb słodkowodnych to właśnie pstrąg dostarcza ich najwięcej. Ponadto to prawdziwa skarbnica niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania witamin i minerałów, m.in.: witaminy z grupy B: niacyny (witaminy B3), B6 oraz B12, a także witaminy A, D oraz E. Pstrąg zawiera ponadto duże ilości cennych minerałów, takich jak: magnez, żelazo, miedź, wapń, potas, cynk, jod, mangan, selen czy fosfor.


 

Postaw na certyfikowany produkt

O smaku pstrąga w dużej mierze decyduje fakt pochodzenia ryby. Ważne jest, by kupować ze sprawdzonych źródeł, najlepiej lokalnych hodowli, których jakość potwierdzają certyfikaty, np. certyfikat „Nasz Pstrąg”, przyznawany tym gospodarstwom rybackim, które prowadzą hodowle w sposób zrównoważony, zgodnie z polskim prawem, restrykcyjnymi normami europejskimi i w pełnym poszanowaniu zasobów środowiska naturalnego. Kupując produkty akwakultury z certyfikowanej hodowli, mamy pewność, że ryba jest bezpieczna i wysokiej jakości.

Przepisy autorstwa Agnieszki Jasińskiej dla kampanii Nasz Pstrąg


 

Sałatka Cezar z pstrąga

Składniki: 2 filety z pstrąga, 2 jajka, 2 średnie sałaty rzymskie, 1 bułka lub 1/3 bagietki, 2 łyżki oleju do smażenia lub oliwy, 50 g drobno tartego parmezanu.

Sos: 80 g majonezu, 1 łyżka ostrej musztardy, 1 ząbek czosnku, 2 łyżki soku z cytryny, 1 łyżka sosu sojowego, 30 g parmezanu.

Przygotowanie: Sos: do miski dodaj majonez, musztardę, sok z cytryny, sos sojowy i wymieszaj całość. Czosnek obierz, posiekaj drobno i dorzuć do sosu. Ser zetrzyj na tarce z małymi oczkami i dodaj połowę do sosu.

Włóż jajka do garnka z wodą i gotuj 7 min, by były na twardo, a następnie obierz je i przetnij oba jajka na 8 części. Rozgrzej patelnię średniej wielkości. Wlej na nią łyżkę oleju do smażenia lub oliwy i na mocno nagrzanym tłuszczu ułóż ostrożnie kawałki filetów. Rybę podsmaż na rumiany kolor po około 5 min. z każdej strony. Usmażone filety przełóż na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym, by odsączyć zbędny tłuszcz.

Patelnię po rybie oczyść kawałkiem ręcznika papierowego. Połowę długiej bagietki (może być już lekko czerstwa) pokrój na kromki, a potem na mniejsze kawałki/kostkę i wyłóż na patelnię. Ustaw średnią moc i praż kawałki bagietki, aż lekko się zarumienią. Po chwili wlej trzy łyżki oliwy. Mieszaj często grzanki, by równomiernie się rumieniły ok. 7 min.

Liście sałaty oderwij i przepłucz pod zimną wodą. Osusz ręcznikiem papierowym. Porwij sałatę na kawałki, wlej do niej część sosu Cezar i wymieszaj całość. Następnie ułóż pokrojone jajka oraz usmażony filet i polej danie drugą częścią sosu. Posyp grzankami i drugą częścią tartego parmezanu.


 

Pasta z pstrąga z suszonymi pomidorami

Składniki: 300 g fileta z pstrąga, ¼ łyżeczki soli, ¼ łyżeczki pieprzu, ¼ łyżeczki chilli, 6 szt. suszonych pomidorów, 2 łyżeczki kaparów, 1 szalotka, 2 łyżki majonezu, 1 ząbek czosnku, 1 łyżka jogurtu greckiego, świeżo mielony pieprz, 2 łyżeczki posiekanego szczypioru.

Przygotowanie: Nagrzej piekarnik do 180 st., a blachę wyłóż papierem do pieczenia. Filety ze pstrąga przypraw solą, pieprzem i chilli i wstaw do piekarnika. Piecz ok. 20 min. Ostudzoną rybę rozgnieć widelcem, obierz szalotkę i drobno ją posiekaj, a suszone pomidory i szczypiorek pokrój w drobne paski. Połącz ze sobą: pstrąga, posiekaną szalotkę, suszone pomidory, kapary i szczypior. Majonez połącz z jogurtem i przeciśniętym przez praskę czosnkiem, a następnie dodaj do pozostałych składników, przypraw pieprzem, wymieszaj – i gotowe. Tak przygotowaną pastę z pstrągiem podawaj z krakersami lub grzankami.

Kampania Nasz Pstrąg to kontynuacja działań edukacyjno-promocyjnych, których celem jest budowanie świadomości na temat zrównoważonej akwakultury oraz popularyzacja spożycia jednego z jej produktów – pstrąga. Inicjatorem, pomysłodawcą i organizatorem kampanii jest Stowarzyszenia Producentów Ryb Łososiowatych, organizacja zrzeszająca obecnie około 60 gospodarstw rybackich w całej Polsce. Kampania współfinansowana współfinansowanej ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury na lata 2021 – 2027.


 

Więcej informacji o projekcie na stronie: 
https://naszpstrag.pl/o-kampanii/


 

Monika Gajo/Fot. Shutterstock



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie ***CLOSTERKELLERClosterkeller posiada swój własny, łatwo rozpoznawalny styl, dzięki czemu zdecydowanie wyróżnia się od innych zespołów w pierwszej lidze polskiego rocka. Choć gra muzykę nieco trudniejszą i bardziej ambitną, a jego najmocniejszą stroną są specyficzne ciężkie i mistyczne utwory (takie jak "Violette", "Cisza w jej domu", "Ogród półcieni" czy "Viridiana"), ma na koncie także przeboje, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego rocka ("Władza", "Agnieszka", "Scarlett", "Na krawędzi", "W moim kraju" czy niezwykła ballada "Czas komety").Zespół jest nieprzerwanie bardzo aktywny koncertowo od ponad 30 lat, a jednak każdy ich koncert brzmi energetycznie i świeżo tak jakby czas o nich zapomniał. Nie inaczej będzie na trasie Abracadabra Tour 2024, podczas której zespół oprócz swoich największych przebojów zaprezentuje przedpremierowo próbkę materiału, który w przyszłości znajdzie się na kolejnym - jedenastym już - albumie studyjnym.***STATE OF MINDZespół State of Mind powstał w marcu 2021 r. Muzyka zespołu to mikstura rockowo -metalowych brzmień z kobiecym wokalem oraz dużą ilością muzycznych pejzaży, malowanych dźwiękami instrumentów klawiszowych. Teksty zespołu poruszają tematy uniwersalne, takie jak poszukiwanie sensu, miłości, samotności i wewnętrznego odkrywania siebie, co w całości staje się podróżą przez różnorodne emocje, od euforycznych wzlotów po melancholijne i introspektywne momenty.Dzięki swojej charyzmie zespół na scenie tworzy atmosferę bliskości, zachowując jednocześnie intensywność rockowego koncer Closterkeller + State of Mind - koncert8 lutego 2025 godz. 19:00BILETY: Przedsprzedaż - 60 zł , w dniu koncertu - 70 zł /sprzedaż na bramce/https://www.biletomat.pl/.../closterkeller-state-of-mind.../Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.02.2025 19:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.02.2025 21:00
ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe 24-28 lutego 2025r.Zapraszamy na Artystyczne Ferie Zimowe z Centrum Kultury i Sztuki. Instruktorzy przgotowali atrakcyjne warsztaty dla dzieci. W tym roku ferie będą kręcić się wokół tematyki robotów, sztucznej inteligencji i morza możliwości oraz zagrożeń, jakie są z tym związane. Przenieście się z nami do przyszłości! Nie obędzie się bez zajęć Minecrafta.Zapraszamy w podróż, gdzie robot może być najlepszym przyjacielem – nie człowieka, ale sympatycznego psa, gdzie J@ś i M@łgosia będą musieli przeciwstawić się AI Jadze, a dzieciaki chodzą do szkoły z androidem. To wszystko znajdziecie w proponowanych przez nas filmach i spektaklu, oprócz tego zapraszam na warsztaty z druku 3D, minecrafta oraz zajęcia taneczne. Ci z Was, którzy lubią coś tworzyć będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Świat przyszłości – ludzie i roboty”.Na wszystkie zajęcia, filmy i spektakl obowiązują zapisy. START ZAPISÓW – 22 stycznia 2025r. godz. 10.00 Warsztaty taneczne Hip-Hop24 lutego 2025r. g.11.00, g.12.00, g.13.00Zapraszamy wszystkie dzieci na energiczne i pełne rytmu warsztaty hip-hopowe! To doskonała okazja, aby w czasie ferii zimowych nauczyć się nowych ruchów, poznać kulturę hip-hopu i spędzić czas w kreatywnej atmosferze.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 do 17 latLiczba uczestników : 20 osób w grupieMiejsce: Sala taneczna na tarasieWstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757  Warsztaty Minecraft25 – 28 lutego 2025r. g.15.00, g.16.00, g.17.00, g.18.00Uczestnicy warsztatów Minecraft oprócz szeregu wyzwań związanych z korzystaniem z bloków komend będą mogli podjąć zdrową rywalizację w przeróżnych konkurencjach, w których przewodnim motywem będą roboty. Konieczna jest umiejętność czytania i pisania, ponieważ duży nacisk położymy na programowanie bloków.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 lat do 17 latLiczba uczestników :  6 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów- Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757 „J@ś i M@łgosi@”– spektakl dla dzieci /Teatr Czwarte Miasto26 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 10 złAutorska wersja bajki na motywach braci Grimm. Las oraz słodycze z klasycznej wersji zastąpione zostały zagrożeniami cyfrowymi. Zanurzając się w świat internetu Jaś i Małgosia będą musieli stawić czoła wyzwaniom i korzystając z pomocy mieszkańców cyber świata odnaleźć wiedźmę AI Jagę - sztuczną inteligencję, z którą będą musieli się zmierzyć. Czy uda im się wrócić bezpiecznie do realnego świata? Czy możliwe jest znalezienie przyjaźni w cyfrowym świecie? Tego właśnie dowiecie się z Naszej autorskiej bajki J@ś i M@łgosi@. Serdecznie zapraszamy na pełen przygód spektakl teatralny wykorzystujący nowe media i poruszający tematy zagrożeń płynących z Internetu.  Scenariusz: Piotr Srebrowski, Martyna JanczewskaReżyseria: Piotr SrebrowskiObsada: Martyna Janczewska, Jakub PiprowskiMuzyka: Sówka SowińskaProjekt lalek Jasia i Małgosi: Olga Ryl-KrystianowskaWideo: Łukasz Rat CzerwińskiObrazy: Beniamin Straszewski Spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 6 lat.Czas trwania spektaklu: 45min + rozmowa z widzami (60min)Zapisy na spektakl – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Pies i robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 zł Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.Jak się skończy ta przygoda?„Pies i robot” reż. Pablo Bergerkraj produkcji Hiszpania/Francja 2023gatunek animowanyczas trwania 102 mindystrybucja w Polsce: Best Film COKategoria wiekowa od 9 lat. Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Mój brat robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 11.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 złŚwiat się zmienił. Niedawno zażegnano kryzys klimatyczny, więc wszystko jest ekologiczne i zrównoważone. Ludzie mają osobistych asystentów, humanoidalne androidy. 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model robota. Konrad wygląda i zachowuje się jak człowiek. Jest o wiele lepszy od poprzedniej wersji, która wyglądem bardziej przypominała misia. Wszyscy zazdroszczą jej nowego modelu. Popularność Alberte w szkole rośnie, a ona coraz bardziej zbliża się do Konrada. Ale czy można przyjaźnić się z robotem, nawet gdy wygląda jak człowiek?„Mój brat robot” reż. Frederik NørgaardProdukcja: DaniaCzas trwania: 84 minKategoria wiekowa 10+ Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 Warsztaty RoboLab: Druk 3D i Lego27 – 28  lutego 2025r. g. 9.00, g. 11.00, g.13.00Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których połączymy magię nowoczesnych technologii z kreatywnością i nauką! Nasze zajęcia to idealne miejsce dla młodych inżynierów i wynalazców, którzy chcą odkryć  robotyki oraz możliwości, jakie daje druk 3D.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 6 do 15 latLiczba uczestników: 5 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów - Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757   „Świat przyszłości – ludzie i roboty”  - konkurs plastycznySerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznympt. „Świat przyszłości – ludzie i roboty”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych z  Powiatu Tczewskiego.Tematem konkursu jest Świat przyszłości – ludzie i roboty. Uczestnicy konkursu wyobraźcie sobie i namalujcie świat przyszłości, w którym funkcjonują roboty i ludzie.Przedstawcie świat, w jakim chcielibyście żyć. – zachęca Marta KrynickaW konkursie należy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3przy wykorzystaniu następujących technik do wyboru:rysunek, praca malarska kolaż (stworzony z wyłączeniem ziaren i plasteliny).Każda praca powinna być opisana: Imię i nazwisko uczestnika, , Kategoria: klasy 1-3 lub klasy 4-6, nazwa szkoły, kontakt telefoniczny do opiekuna lub nauczycielaPrace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w nieprzekraczalnym terminie do 2 marca 2025.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 marca 2025. Wyniki konkursu dostępne będą na stronie www.ckis.tczew.pl i Facebooku CKiS. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. REGULAMIN dostępny jest na stronie internetowej CKiS.Informacji o konkursie udziela: Marta Krynicka, tel. 535-368-105, e-mail [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.02.2025 09:44 – Data zakończenia wydarzenia: 27.02.2025 13:00
ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.03.2025 18:00
Reklama
Reklama