Przykład Tczewa pokazuje dobitnie, iż w rzeczywistości komuna nie upadła, a po lekkim szoku komuniści i ich potomkowie szybko się otrząsnęli, przejmując nie tylko najważniejsze instytucje państwa i gospodarki, ale również przejmując lokalną władzę, wykorzystując bez skrupułów, dla własnych korzyści instytucję samorządu terytorialnego, jako już tak zwani „porządni obywatele”.
Tczew był bardzo silnym ośrodkiem działaczy opozycji antykomunistycznej już od lat 70, a w okresie, po 80 roku i wprowadzeniu stanu wojennego struktury podziemnej opozycji liczyły w Tczewie ponad 60 osób! Co świetnie zostało udokumentowane w książce Iwony Czyżewskiej „Gazeta Tczewska. Historia i rola w latach 1982-2017”. W jaki sposób w Tczewie kultywuje się pamięć o tych ludziach, którzy narażali dosłownie swoje życie, tracili zdrowie, łamano im kariery i szanse życiowe, odbierano majątek, niszczono rodziny i po prostu życie na lata? Postawiono w kącie pomnik „Solidarności”, a o bohaterach tamtych czasów, którzy walczyli o wolność niewielu mieszkańców ma pojęcie. W taki sposób budowano wspólnotę i dbano o najnowszą historię miasta. Jest to hańba minionych dekad, kreowana przez włodarzy tego okresu. Osobiście nie znam ani jednego przykładu godnego upamiętnienia w przestrzeni miasta, chociaż jednego działacza opozycji antykomunistycznej. Ci ludzie powinni być chlubą najnowszej historii Tczewa, ponieważ mieli olbrzymi wpływ na nasze miasto i nie tylko.
Myślę, że przed nowymi włodarzami miasta stoi olbrzymia odpowiedzialność i odbudowa wspólnoty. Jest to moim zdaniem jedna z najważniejszych rzeczy, aby mieszkańcy poczuli się dumnymi gospodarzami miasta i żeby żaden ćwok nie mówił, iż w Tczewie mieszkają same poj.by.
Myślę, że bohaterowie tamtych czasów mogą być świetnym budulcem, którym będziemy mogli się chwalić, ale na to są potrzebne ogromne zmiany mentalne wśród włodarzy.
Już w niedzielę kolejne obchody „Sierpnia 80”, nie liczę na większy udział mieszkańców, bo to wymaga czasu i ciężkiej pracy, a jak będzie z włodarzami? Poprzedni omijali je szerokim łukiem.
Mam nadzieję, że obecni włodarze staną na wysokości zadania i nadadzą odpowiednią rangę obchodom „Sierpnia ‘80”, ponieważ mieszkańcy Tczewa odegrali ogromną rolę w obaleniu czerwonej zarazy. Taka zmiana, jeżeli nastąpi, będzie miała ogromny, pozytywny wpływ na wizerunek miasta, jego postrzeganie i budowanie silnej wspólnoty. Jak będzie przekonamy się już wkrótce?
https://www.facebook.com/olek.wojciechowski.1829
Napisz komentarz
Komentarze