Na ratunek organom
Niestety wartość renowacji instrumentu to koszt w wysokości 300-400 tys. zł, który aktualnie trudno udźwignąć parafii. Zaznaczmy że kierownictwo parafii nie załamuje rąk. 31 stycznia odbyło się nabożeństwo w formie uroczystego koncertu - „Świąteczne Uwielbienie, podczas którego w sposób symboliczny żegnaliśmy się z radosnym czasem kolęd i pastorałek. Postanowiono wówczas o zorganizowaniu zbiórki w formie cegiełek pokoncertowych.
Mowa o nagranej wersji wideo z koncertu „Świąteczne uwielbienie”. Jeżeli ktoś nie mógł pojawić się, albo zwyczajnie obawiał się uczestnictwa z powodu pandemii koronawirusa, dzięki „wideocegiełce” będzie mógł wziąć udział w koncercie przed ekranem własnego komputera, laptopa, lub smartphona.
Zanim podamy szczegóły dotyczące tego tajemniczego instrumentu muzycznego, warto dodać, że odpowiedzialnymi za wspomniany film – cegiełkę, są panowie z firmy „Wojtek z Technika Szkodziński oraz Karol Chołaszczyński Studio”. Ktoś pomyśli: „nie warto naprawiać starych organów” i... nie będzie miał racji! Tego rodzaju instrumenty kościelne wydają niezwykle interesujące dźwięki. Warunek jest jednak taki, że muszą one działać! A w Farze od dawna funkcjonują cyfrowe organy, co jest zrozumiałe.
Przy okazji mieszkańcy Tczewa, uczestniczący w ostatnim koncercie, uczcili urodziny miasta – dzień wkroczenia do Tczewa polskich wojsk frontu pomorskiego - 30 Stycznia. Z powodu pandemii zdecydowano, by sporządzić wideo z koncertu. Oczywiście wysokość wpłaty jest dobrowolna.
Dodajmy, że warto się zaopatrzyć w nagranie, by posłuchać ciekawych aranżacji w wykonaniu chórzystów z NO SAINTS z Gdańska. (Galerię zdjęć z koncertu zobaczysz na naszym portalu: tczewska.pl).
Mateusz Kotwica, tczewski organista opowiedział nam o nietypowej zbiórce.
(...)
Tekst i fot. W. Mocny
Napisz komentarz
Komentarze