Od dwóch lat w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie trwa projekt edukacyjny zatytułowany „Szlaki wodne w Europie: szansa czy zagrożenie?”(tytuł oryginalny: „Waterways in Europe: Opportunity or Danger?”). W projekcie biorą udział szkoły zarówno z krajów Unii Europejskiej, takie jak Belgia, Niemcy, Hiszpania , Bułgaria i Polska, oraz z Turcji jako kraju kandydującego. Celem projektu jest przyjrzenie się problematyce szlaków wodnych łączących kraje partnerskie oraz wzmacnianie współpracy między młodymi europejczykami przy równoczesnym doskonaleniu umiejętności porozumiewania się w języku angielskim.
Głównym koordynatorem jest szkoła belgijska a międzynarodową współpracę przy projekcie udało się nawiązać dzięki p. Aleksandrze Krzemińskiej. Pracę zespołu polskiego koordynuje p. Monika Chabałowska przy wsparciu p. Doroty Sobkiewicz i p. Joanny Idem uczących języka angielskiego w I LO. Od początku roku szkolnego 2012/2013 uczniowie wszystkich szkół partnerskich pod opieką nauczycieli pracowali nad szeregiem zadań przygotowujących do wizyt w krajach partnerów oraz wspólnej pracy w zespołach międzynarodowych.
Do zadań takich należały m.in. współtworzenie mapy szlaków wodnych łączących szkoły partnerskie, wyznaczenie wodnych szlaków turystycznych i zaprezentowanie broszury turystycznej, wspólne przygotowanie festiwalu sztuki w oparciu o temat projektu oraz zmierzenie się z problemami jakie wiążą się z gospodarką wodną, szukanie rozwiązań i możliwości wykorzystania szlaków wodnych w dziedzinie turystyki i ekologii.
Na początku projektu wybrano logo projektu, ośmiornicę zaprojektowaną przez uczniów hiszpańskich, oraz polską maskotkę, bobra o imieniu Sambor, który stał się twarzą projektu i podróżował do wszystkich krajów partnerskich.
Wizyta w Polsce była świetną okazją do podsumowania zdobytej dotychczas wiedzy. Każdy zespół przygotował inny rodzaj gry o tematyce związanej z hasłem projektu. 25 marca w I LO odbył się turniej gier. Ponadto udało nam się przybliżyć kulturę i historię Tczewa i okolic poprzez zwiedzanie miasta, wyjazd do Gdyni i zwiedzenie Błyskawicy, daru Pomorza oraz Działu Nawigacji Akademii Morskiej, oraz spacer po gdańskiej starówce. Był również czas na przedstawienie działań uczniów podczas spotkania z dyrekcją I LO, Panią Jadwigą Andrzejewską i Panią Katarzyna Etmańską, oraz zaproszonymi gośćmi, Panem Józefem Puczyńskim, Starostą Powiatu Tczewskiego, Panem Wojciechem Wanke, Naczelnikiem Wydziału Edukacji Powiatu Tczewskiego, Panią Magdaleną Olszewską, Główny Specjalista Biura Prezydialnego Starostwa Powiatu Tczewskiego oraz Prezesem Rady Rodziców przy I LO w Tczewie, Panem komendantem powiatowym policji w Tczewie mł. insp. Robertem Sudenis.
Najważniejsze jest dla nas jednak to, że uczniowie naszej szkoły okazali się sprawnie pracującym zespołem młodych ludzi, otwartych na wyzwania i poznawanie nowych kultur. Cieszymy się również z owocnej współpracy z rodzicami i już planujemy kolejne działania w ramach projektu, który potrwa do końca roku szkolnego 2013/2014.
* * *
Tytuł projektu: WATERWAYS INEUROPE : OPPORUNITY OR DANGER ? ( Szlaki wodne w Europie: szansa czy zagrożenie ?)
Czas trwania proj.: od początku roku szkolnego 2012/2013 do końca 2013/2014.
Liczba uczestników polskich(uczniów) : 21
Liczba gości przybyłych na wizytę 24-28.03.2014 do I LO: 27 uczniów i 16 nauczycieli ze szkół partnerskich.
Współpraca ze szkołami partnerskimi z Belgii, Niemiec, Bułgarii, Hiszpanii i Turcji (z naszą w sumie 6 szkół)
Dyrekcja naszej szkoły to:
p. Jadwiga Andrzejewska -dyrektor
p. Katarzyna Etmańska- wicedyrektor
Koordynator polski: Monika Chabałowska
Współpracę z w/w szkołami zapoczątkowała p. Aleksandra Krzemińska, która kordynowała projektem Comenius w poprzednich latach. Dzięki jej inicjatywie i za jej namową zostałam koordynatorem obecnego projektu w naszej szkole (moje nazwisko, Monika Chabałowska-nauczyciel j. ang.)
Do zespołu dołączyły p. Dorota Sobkiewiecz i p. Joana Idem (obie od j. ang.) i wspólnie udało nam się przeprowadzić szereg działań w ramach projektu.
Belgijska główna koordynator całego projektu Comenius (na wszystkie 6 krajów) to Inke De Leeuw, nauczycielka w liceum w Waregem, Belgia.
Napisz komentarz
Komentarze