Rzadko który palacz zdaje sobie sprawę, że przemysł tytoniowy wywiera niebagatelny wpływ na naturalne środowisko. Jak wyliczyli ekolodzy, co roku 600 milionów drzew jest ścinanych tylko po to, aby zapewnić paliwo potrzebne do suszenia liści tytoniu. Na jedno drzewo przypada więc około 300 papierosów. To oznacza, że jeśli wypala się jedną paczkę dziennie, to co 15 dni ginie jedno drzewo. palacz wypalający paczkę papierosów dziennie może przyjąć, że co 15 dni za sprawą jego nałogu powalane jest jedno drzewo. A do tego dodać trzeba również skutki dla atmosfery, które wywołuje choćby produkcja opakowań, transport surowców i gotowych paczek – nim trafią one do rąk uzależnionych od nikotyny.
Palenie szkodzi też naturze w inny sposób. Niewinny z pozoru dym snujący się z papierosa zawiera 4 tys. pierwiastków i związków chemicznych, w tym substancje szkodliwe i około 60 substancji rakotwórczych. Działają nie tylko na palacza, ale także na całe jego otoczenie.
Niedopałki szkodzą
Przyroda cierpi również przez niedopałki papierosów, które często są rzucane gdzie popadnie. Rozłożenie zajmuje im od trzech do pięciu lat, a przy okazji zawarte w nich substancje wywołują skażenie środowiska.
Polacy każdego roku wypalają ponad 60 miliardów papierosów, z czego do środowiska trafia ok. 12 tys. ton niedopałków i 2 tys. 400 ton substancji smolistych. Mniej więcej tyle waży 170 wagonów towarowych po brzegi wyładowanych węglem.
Jak wynika z badań, aż 90 proc. polskich palaczy przyznaje się do zaśmiecania przynajmniej niektórymi ze swoich niedopałków. Autorzy kampanii Miasto bez niedopałków twierdzą, że zaśmiecanie niedopałkami papierosów jest ogromnym problemem. Z uwagi na małą wagę, zanieczyszczenia te łatwo się rozprzestrzeniają. Wraz z podmuchem wiatru dostają się do kanałów ściekowych i kanałów burzowych, a następnie przedostają się do strumieni, rzek i czasami w końcu do morza.
Niedopałki papierosów są spożywane przez dzikie zwierzęta i znajdowane były nierzadko w żołądkach ryb, ptaków i innych zwierząt, które mylnie wzięły je za pokarm, połykając w zamian szkodliwe tworzywa sztuczne i substancje chemiczne.
Palisz papierosy, więc zabijasz drzewa
ZAPAMIĘTAJ. Papierosy są prawdziwą fabryką trucizn. W dymie można zidentyfikować aż 4 tys. toksycznych związków chemicznych, więc rzucenie palenia to ulga nie tylko dla płuc i otoczenia palacza, ale i dla jego portfela. A przede wszystkim – dla środowiska.
- 16.08.2014 08:56 (aktualizacja 18.08.2023 22:35)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze