W każdej gminie można za darmo oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. To dlatego, że wewnątrz urządzeń znajduje się wiele substancji niebezpiecznych i toksycznych dla środowiska naturalnego, a więc także dla nas.
Do punktu zbiórko elektrośmieci należy oddawać wszystkie chłodziarki, lodówki, zamrażarki, pralki, suszarki do ubrań, zmywarki, kuchenki elektryczne, piekarniki, grzejniki elektryczne oraz klimatyzatory i wentylatory, a także mały sprzęt AGD: odkurzacze, maszyny dziewiarskie, żelazka, tostery, frytkownice, rozdrabniacze, miksery, młynki do kawy, noże elektryczne, suszarki, depilatory, golarki, zegarki oraz wagi. To dobre miejsce także dla komputerów, drukarek, laptopów, kalkulatorów, faksów i telefonów. Należy tam oddać również radia, telewizory, sprzęt wideo, wszelkie odtwarzacze, a nawet świetlówki, żarówki energooszczędne, wiertarki, maszyny do szycia, kosiarki. Do kosza nie może nawet trafić niewinnie wyglądająca zabawka, o ile jest zasilana prądem z sieci czy baterii.
Tych niebezpiecznych odpadów nie można więc wyrzucić do śmietnika. Każdy, kto to zrobi, a zostanie przyłapany, musi się liczyć z karą – grzywna sięga 5 tys. zł.
Nie do śmietnika
Jeśli już komputer, radio, telewizor czy drukarka faktycznie do niczego się nie nadaje, trzeba ją oddać do punktu zbiórki elektrośmieci. Nie może wylądować w przydomowym śmietniku.
- 26.07.2014 08:18 (aktualizacja 17.08.2023 14:07)
Napisz komentarz
Komentarze