Biopaliwa I generacji to takie paliwa jak bioetanol, biodiesel i olej roślinny. Otrzymywane są one w poprzez przetwarzanie produktów żywnościowych. Stanowią obecnie większość produkowanych biopaliw ze względu na niższy koszt wytwarzanie w porównaniu z biopaliwami II generacji.
Biopaliwa II generacji w grupie tej znajdują się takie paliwa jak bioetanol z celulozy lub drewna, biogaz oraz Btl czyli upłynnienie biomasy. Paliwa te otrzymywane są w procesie oddziaływania fizykochemicznego na biomasę, która nie służy jako żywność. Obecnie są one mało znane głównie ze względu na wyższe koszty produkcji. Jednak prowadzone badania naukowe pozwoliły na znaczne zmniejszenie ich ceny.
Bioetanol - otrzymywany jest w wyniku fermentacji materii organicznej. Produkuje się go z ziaren zboża oraz z trzciny cukrowej. W silnikach benzynowych istnieje możliwość korzystania z paliwa które zawiera do 5 proc. bioetanolu. Dla korzystanie z paliwa z większa ilością bioetanolu konieczne jest zastosowanie odpowiednich rozwiązań technicznych silnika. Bioetanol stanowi obecnie ok. 90 proc. produkcji biopaliw.
Biodiesel - otrzymuje się go z oleju roślinnego przez dodatnie metanolu oraz wodorotlenku sodu lub potasu. Głównym produktem w produkcji biodiesla w Europie jest rzepak. W USA natomiast produkuje się go głównie z soi. Do produkcji można stosować również olej palmowy oraz zużyty tłuszcz roślinny oraz tłuszcz zwierzęcy.
Biogaz - wykorzystywany może on być jedynie w silnikach CNG czyli przystosowanych do spalania gazu ziemnego.
Jakie EKOPALIWA
Producenci biopaliw dwoją się i troją, by ich oferta była jak najszersza. Oto, co obecnie produkują.
- 26.04.2014 08:00 (aktualizacja 08.08.2023 09:27)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze