Od wyboru, jakiego niebawem dokonają uczniowie wraz z rodzicami, zależeć będzie przyszłość tych młodych ludzi. Część z nich wybierze szkoły oddalone od domu, inni pozostaną w swoich rodzinnych stronach, by w duchu lokalnego patriotyzmu kontynuować naukę. Szkoły w małych miejscowościach wcale nie musze być gorsze od tych w metropoliach - często posiadają one ciekawą ofertą edukacyjną połączoną z dobrymi wynikami zdawalności matur. Nasz subiektywny - po raz kolejny to podkreślamy - ranking, ma na celu ukazanie szkół ponadgimnazjalnych w powiecie, które poziomem nauczania często nie ustępują trójmiejskim szkołom średnim.
W poniższych szkołach edukacja kończy się egzaminem dojrzałości, ale są wśród nich też placówki, które prócz matury oferują profile klas, dzięki którym obok wykształcenia średniego można zdobyć zawód. Dokonanie wyboru szkoły po gimnazjum rzutuje na dalszą przyszłość młodego człowieka, dlatego trzymamy kciuki, by wybór ten był dokładnie przemyślany i dobry.
Na co zwracaliśmy uwagę?
Prezentujemy alternatywne ścieżki edukacji, które oferują cztery szkoły powiatu tczewskiego. Znajdziecie tu informacje nt. profili klas w liceach i technikach, terminów rekrutacji. Zweryfikowaliśmy też jak w danych placówkach kształtuje się zdawalność matur, w jakich konkursach i olimpiadach biorą udział uczniowie, ilu absolwentów podejmuje studia, ile języków obcych i jaką ofertę pozalekcyjną proponuje szkoła oraz jak wygląda baza lokalowa każdej z nich.
Co ocenialiśmy?
W związku z tym, że oferta poniższych placówek różni się od tych szkół, które znajdują się w samym Tczewie i które opisywaliśmy 2 tygodnie temu, metodologia i punktacja jest nieco inna. Punkty przyznaliśmy w skali szkolnej - od 1 do 6, nagradzając wysokimi notami szkoły wyróżniające się na tle pozostałych. Oceny szkół składają się z ocen cząstkowych, które przyznane zostały zgodnie z powyższymi kryteriami. Ostateczny wybór szkoły oczywiście należeć będzie tylko do Was. Mamy jednak nadzieję, że informacje tu zawarte okażą się przydatne.
Kto wygrał?
Na najwyższej pozycji w naszym rankingu uplasowało się Collegium Marianum w Pelplinie. Szkoła ta wyróżnia się stuprocentową zdawalnością matur, otrzymała też najwięcej punktów cząstkowych, m.in. w kategoriach: „Konkursy i olimpiady” oraz „Absolwenci na studiach”. Minusem tej szkoły jest to, że jest liceum męskie, a więc uczęszczać do niego mogą jedynie chłopcy.
Drugie miejsce w klasyfikacji przypadło ex aequo Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. Janusza St. Pasierba w Pelplinie oraz Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. Henryka Mrossa w Gniewie, które uzyskały taką samą punktację. Szkoła w Pelplinie wyróżnia się bogatą ofertą zajęć pozalekcyjnych (które owocują osiągnięciami na konkursach) i kół językowych oraz wyposażeniem klas na bardzo wysokim poziomie. Szkoła w Gniewie otrzymała wysokie noty w kategorii „Konkursy i olimpiady”, „Wyniki matur”, szkoła ma również bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych. Liceum w Gniewie poprzez profile klas nawiązujące do charakterystyki regionu zachęca młodych mieszkańców do pozostania w rodzinnych stronach.
Trzecie miejsce przypadło Zespołowi Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących im. Stanisława Staszica w Swarożynie, który posiada bardzo dobrze wyposażoną bazę lokalową, daje możliwość nauki aż trzech języków i oferuje możliwość zdania prawa jazdy w ramach edukacji. Szkoła ta ma ciekawe profile, m. in. przygotowujący do pracy w służbach mundurowych.
Wyniki rankingu – punktacja końcowa
I miejsce – Collegium Marianum Katolickie Liceum w Pelplinie 31 pkt
II miejsce ex aequo – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. Janusza St. Pasierba w Pelplinie oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. Henryka Mrossa w Gniewie (obie szkoły – 28 pkt)
III miejsce – Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących i. Stanisława Staszica w Swarożynie 22 pkt
Oferta edukacyjna poszczególnych szkół
Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Swarożynie
W ZSAiO w Swarożynie można zdobyć wykształcenie jako:
- liceum przygotowujące do pracy w służbach mundurowych,
- technik agrobiznesu,
- technik ochrony środowiska,
- technik rolnik,
- technik architektury krajobrazu,
- technik żywienia i usług gastronomicznych,
- technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
Terminy składania dokumentów: od 16 maja do 24 czerwca, do godz. 15.00 - w sekretariacie szkoły.
Collegium Marianum w Pelplinie
Podstawą zakwalifikowania kandydata do nauki w Collegium Marianum jest świadectwo ukończenia gimnazjum, wynik testów gimnazjalnych i rozmowy kwalifikacyjnej.
Terminy: do 26 czerwca - składanie dokumentów; 29 czerwca - rozmowa kwalifikacyjna; 8 lipca, godz.15.00 - ogłoszenie przez dyrektora listy przyjętych do szkoły.
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Gniewie
Szkoła umożliwia kształcenie w następujących specjalizacjach:
- technik hotelarstwa
- technik mechanik o specjalności obrabiarki sterowane numerycznie CNC
- klasa humanistyczna w liceum - animator kultury średniowiecza
- klasa biologiczno - geograficzna z elementami turystyki i ochrony środowiska
Terminy rekrutacji: składanie dokumentów do szkoły od 16 maja do 24 czerwca; ogłoszenie przez dyrektora listy przyjętych do szkoły 9 lipca o godz.12.00.
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie
Szkoła oferuje w liceum ogólnokształcącym:
- klasa humanistyczna,
- klasa sportowa,
- klasa matematyczno – przyrodnicza.
W technikum:
- technik ekonomista,
- technik informatyk.
Terminy rekrutacji: składanie dokumentów rekrutacyjnych 16 maja - 24 czerwca, do godz. 12.00; lista ostateczna przyjętych – 9 lipca, godz. 12.00.
Napisz komentarz
Komentarze