Zdecydowaliśmy się porównać oferty tych szkół ponadgimnazjalnych, które kończą się egzaminem maturalnym. Zdajemy sobie sprawę, że zestawienie w jednym szeregu liceum ogólnokształcącego z technikum – dajmy na to – samochodowym, jest dość karkołomne, lecz zależało nam na tym, aby gimnazjaliści mieli przed oczami jak najszersze spektrum sytuacji, które pozwoli dokonać im najlepszego wyboru. Wybranie odpowiedniej szkoły ma niebagatelne znaczenie dla przyszłości młodego człowieka, więc decyzja ta powinna być jak najlepiej przemyślana.
Co sprawdzaliśmy?
Przedstawiliśmy możliwości dalszej edukacji, jakie oferuje siedem tczewskich szkół. Podajemy profile klas w liceach ogólnokształcących oraz kierunki w technikach i liceach profilowanych. Nie zapomnieliśmy o terminach rekrutacyjnych, w których należy złożyć odpowiednie dokumenty (podane terminy rekrutacji są terminami podstawowymi, bez rekrutacji dodatkowej). Postanowiliśmy sprawdzić zdawalność matur, udział uczniów w konkursach i olimpiadach, liczbę absolwentów danego rocznika na studiach, bazę lokalową szkoły, jej ofertę pozalekcyjną oraz ilość języków obcych, które można w danej placówce poznać.
Jak ocenialiśmy?
Punkty przyznaliśmy w skali szkolnej – od 1 do 6. Po ich zsumowaniu otrzymaliśmy ranking, który – podkreślamy – jest naszą subiektywną oceną. Oczywiście można się nim sugerować, do czego zachęcamy, ale ostateczna decyzja o wyborze szkoły będzie należeć tylko do Was! Oceny szkół składają się z ocen cząstkowych, które przyznane zostały zgodnie z powyższymi kryteriami.
Kto wygrał?
Na najwyższej pozycji w naszym rankingu uplasowało się I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej – Curie. Szkoła ta otrzymała najwięcej punktów cząstkowych, m.in. w kategoriach: „Konkursy i olimpiady”, „Absolwenci na studiach” oraz „Języki obce”. Drugie miejsce w klasyfikacji przypadło Zespołowi Szkół Katolickich, który wyróżnia się spośród pozostałych szkół stuprocentową zdawalnością matur oraz takim samym stosunkiem absolwentów na studiach. Trzecie miejsce zajął Zespół Szkół Ekonomicznych. Jego pozycja wynika m. in. z wysokiej punktacji za bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych i warsztatów oraz osiągnięć uczniów z nimi związanych. Warto wspomnieć też o pozostałych szkołach, które znalazły się poza podium. Wśród nich wyróżnia się Zespół Szkół Technicznych, ze stosunkowo wysoką zdawalnością matur.
Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych oraz Zespół Szkół Rzemieślniczych i Kupieckich zasługują na pochwałę ze względu dobrze zorganizowaną bazę lokalową, która umożliwia uczniom doskonalenie swoich umiejętności i trenowanie sportów. II Liceum Ogólnokształcące z kolei warto pochwalić za dużą liczbę absolwentów, którzy decydują się kontynuować naukę na studiach oraz za świetną bazę lokalową (duża hala sportowa i Orlik).
Wyniki rankingu – punktacja końcowa
I miejsce – I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej – Curie 30 pkt
II miejsce – Uniwersyteckie Katolickie LO im. św. Jadwigi Królowej 28 pkt
III miejsce – Zespół Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza St. Pasierba 25 pkt
IV miejsce – II Liceum Ogólnokształcące im. króla Jana III Sobieskiego 21 pkt
V miejsce – ex aequo Zespół Szkół Technicznych im. kmdr Antoniego Garnuszewskiego oraz Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych im. Henryka Sienkiewicza 16 pkt
VI miejsce – Zespół Szkół Rzemieślniczych i Kupieckich im. księcia Sambora II 13 pkt
Oferta poszczególnych szkół:
Zespół Szkół Ekonomicznych
W Zespole Szkół Ekonomicznych można spotkać przedstawicieli następujących zawodów:
- Technik ekonomista,
- Technik hotelarstwa,
- Technik handlowiec,
- Technik usług gastronomicznych,
- Technik żywienia i usług gastronomicznych,
- Technik organizacji reklamy.
Terminy składania dokumentów: 16 maja – 24 czerwca 2013 r. 9 lipca o godz. 12.00 - ogłoszenie listy uczniów przyjętych na podstawie złożonych oryginałów świadectw. Więcej informacji na stronie szkoły: www.zse.tcz.pl
Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych
W skład Zespołu Szkół wchodzą:
- Technikum Budowlane
- Technikum Logistyczne
- Technikum Usług Fryzjerskich
- Liceum Profilowane - profil socjalny
Terminy składania dokumentów: od 16 maja do 22 maja 2013 r. (do wybranych szkół w których będzie przeprowadzony sprawdzian uzdolnień kierunkowych), do 24 czerwca (do pozostałych szkół). Sprawdziany uzdolnień kierunkowych dla kandydatów: od 24 maja do 14 czerwca. Ogłoszenie przez dyrektora listy przyjętych do szkoły: 9 lipca do godz. 12.00. Więcej informacji na stronie szkoły: www.zsbio.tcz.pl.
Zespół Szkół Rzemieślniczych i Kupieckich
Oferta edukacyjna na rok szkolny 2013/2014:
Technikum (4-letnie) w zawodzie:
- technik geodeta,
- technik obsługi turystycznej
- kelner
- technik technologii żywności
Terminy składania dokumentów: Składanie dokumentów i podań o przyjęcie do szkół odbywać się będzie od 16 maja do 24 czerwca w sekretariacie szkoły. Ogłoszenie przez dyrektora listy przyjętych do szkoły - 9 lipca do godz. 12.00. Więcej informacji na stronie szkoły: www.zsrik.org.
Zespół Szkół Technicznych
Technikum 4-letnie:
- technik cyfrowych procesów graficznych
- technik informatyk
- technik elektryk – instalacje elektryczne
- technik pojazdów samochodowych
- technik mechanik – specjalności: użytkowanie obrabiarek skrawających cnc; organizacja i nadzorowanie procesów produkcji
Procedury przyjęcia:
Od 16 maja do 24 czerwca 2013 r. - składanie dokumentów i podań o przyjęcie do szkoły.
9 lipca 2013 r. do godz. 12.00 - ogłoszenie przez dyrektora listy przyjętych do szkoły na podstawie złożonych oryginałów dokumentów. Więcej informacji na stronie szkoły: http://www.zst.etczew.eu/index.php
I Liceum Ogólnokształcące
Propozycje klas na rok szkolny 2013/2014:
klasa 1 (I A): język polski, historia, język obcy
klasa 2 (I B): język polski, historia lub geografia*, wiedza o społeczeństwie
klasa 3 (I C): biologia, chemia, język obcy
klasa 4 (I D): matematyka, fizyka, język obcy lub informatyka*
klasa 5 (I E): matematyka, geografia lub biologia*, język obcy
klasa 6 (I F): matematyka, fizyka lub chemia*, język obcy
(*) jeden z dwóch do wyboru
Terminy składania dokumentów: od 16 maja do 24 czerwca. 9 lipca do godz. 12.00 - ogłoszenie przez dyrektora ostatecznej listy kandydatów przyjętych do szkoły. Więcej nt. rekrutacji: www.sklodowska.szkola.tczew.pl
II Liceum Ogólnokształcące
Propozycje klas:
klasa IA - klasa nauk społecznych i języków obcych (język polski, historia, język obcy)
klasa IB - klasa humanistyczna (język polski, historia, wos)
klasa IC - klasa: turystyka i rekreacja (geografia, wos, język obcy)
klasa ID - klasa przyrodnicza (biologia, chemia lub geografia, język obcy)
klasa IE - klasa politechniczna lub ekonomiczno-logistyczna (matematyka, geografia, język obcy lub matematyka, fizyka, język obcy)
Rekrutacja:
od 16 maja do 24 czerwca składanie podań w sekretariacie szkoły. Podanie dostępne jest w sekretariacie szkoły lub na stronie. Możliwa jest też rejestracja poprzez https://nabor.progman.pl/tczew.html.
9 lipca o godzinie 12.00 - zostaną ogłoszone przez dyrektora szkoły listy przyjętych. Więcej nt. rekrutacji: www.sobieski.szkola.tczew.pl.
Uniwersyteckie Katolickie Liceum Ogólnokształcące
Propozycje klas pierwszych, z których powstaną 3 klasy (miejsce dla ok. 60 osób):
1. j. polski, historia, j. obcy*
2. j. polski, historia, wiedza o społeczeństwie, j. obcy*
3. j. obcy*, wiedza o społeczeństwie, geografia lub/i historia, j. polski
4. j. polski, geografia, j. obcy
5. j. obcy, geografia, historia
6. biologia, chemia, j. obcy*
7. matematyka, j. obcy*, biologia, chemia
8. matematyka, fizyka, informatyka*, j. obcy*
9. matematyka, geografia, j. obcy*
10. j. obcy, geografia, informatyka
*możliwość rezygnacji z jednego rozszerzenia
Rekrutacja:
od 16 maja do 24 czerwca - składanie dokumentów i podań o przyjęcie do szkoły
9 lipca do godz. 12:00 - ogłoszenie przez dyrektora ostatecznej listy przyjętych do szkoły.
Więcej informacji na stronie szkoły: http://katolik.tczew.pl/
Napisz komentarz
Komentarze