Pod głazem z tablicą w parku Kopernika w Tczewie zebrało się... 12 osób, nie licząc trzech fotografów i odpoczywającego opodal na ławce mężczyzny, po „ciężkim” poprzednim dniu. Ten kamień przed laty trafił w to miejsce z poligonu saperów na os. Witosa.
Nie było przemówień, były kwiaty i pamięć o tym istotnym wydarzeniu sprzed 68 lat. Organizatorem uroczystości był Konwent Organizacji Kombatanckich Tczewa, który zaprosił uczestników do swojej siedziby na kawę.
- 19 lat temu 8 maja został odsłonięty ten pomnik ku czci żołnierzy polskich poległych na frontach II wojny światowej – przypomina Włodzimierz Mroczkowski, radny Rady Miejskiej w Tczewie. – Byłem wówczas organizatorem uroczystości, jako dowódca jednostki wojskowej. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że po uroczystości stanąłem do raportu służbowego do dowódcy dywizji płk. Ryszarda Buchty za to, że wojsko wzięło w niej udział wraz kompanią honorową, a potem zaprosiliśmy gości do jednostki na zwyczajową grochówkę, a młodzi żołnierze, zamiast się szkolić przed przysięgą, obsługiwali przy stołach. Tego dnia przysłali mi kontrolę do jednostki...za zarwanie szkolenia. Wówczas tego nie skomentowałem, chociaż na język cisnęły się gorzkie słowa. Takie były czasy.
- Dodam tylko, że tablicę zaprojektował wówczas Stefan Kukowski, a ja prowadziłem uroczystość – dodaje Ludwik Kiedrowski.
8 maja 1945 r. miała miejsce bezwarunkowa kapitulacja III Rzeszy. Rzadko o tym pamiętamy, bo wszak już trzecie pokolenie żyje w czasach pokoju, a pierwsze, gdy Polska jest w pełni wolna i suwerenna. Czas wojny to dla nas opowieści dziadków i ojców, znajomych. Niektórzy z nich dłużej siedzieli w stalinowskich więzieniach niż w nazistowskich obozach. Część złożyła życie w ofierze tylko dlatego, że byli Polakami, część, bo byli przeciwnikami nowego porządku zaprowadzanego przez komunistów, agentów obcego wywiadu, pod kuratelą sowieckich czołgów i bagnetów. Dziś też jesteśmy uczestnikami jakieś historii. O tej dawnej powinny przypominać nam nie tylko kartki z podręcznika.
Reklama
Do raportu za pomnik. 8 maja – koniec wojny - kwiaty pod obeliskiem.
Po raz kolejny, 8 maja „zakończyliśmy” II wojnę światową Pamiętają o tym kombatanci, saperzy z byłej tczewskiej jednostki i samorządowcy.
- 08.05.2013 15:12 (aktualizacja 16.08.2023 10:59)
Napisz komentarz
Komentarze