W 2012 roku działania edukacyjne Pracowni Edukacji Ekologicznej Urzędu Miejskiego w Tczewie obejmowały programy proekologiczne, które realizowane były przez dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych, młodzież z gimnazjum oraz nauczycieli i rodziców. Ich celem było promowanie selektywnej zbiórki surowców wtórnych.
,,Moje miasto bez odpadów"
W XI edycji programu „Moje miasto bez odpadów” po zbiórce przekazano do recyklingu łącznie 67,2 ton surowców wtórnych.
Wśród szkół najwięcej surowców wtórnych w przeliczeniu na 1 ucznia zebrała Szkoła Podstawowa nr 12 tj. 31,4 kg.
Natomiast wśród przedszkoli największą aktywnością w zbiórce wykazało się Przedszkole „Chatka Puchatka” z wynikiem 31,7 kg na 1 dziecko.
Konkurs „Zakręcone – Odkręcone”
W IX edycji konkursu, którego celem było zebranie jak największej ilości plastikowych nakrętek z butelek plastikowych typu PET, odzyskano 3,5 mln szt. nakrętek plastikowych.
Szkoła Podstawowa Nr 5 uzyskała najwyższy wynik – 1,9 kg zebranych nakrętek przez ucznia.
Natomiast pośród przedszkoli najwięcej nakrętek w przeliczeniu na 1 dziecko uzbierało Przedszkole „Jarzębinka” tj. 10,7 kg.
W 2012 r. dzięki konkursowi „Zakręcone – Odkręcone” odzyskano: – 10 ton plastikowych nakrętek.
„Recykling w mojej szkole”
W ramach programu „Recykling w mojej szkole” zbierano niebezpieczne odpady dla środowiska tj. baterie i kartridże. Do miesiąca września zebrano ponad tonę baterii.
Podsumowanie programów ekologicznych realizowanych w 2012 roku przez szkoły obrazuje wykres:
Najlepsze wyniki w w/w programach i konkursach uzyskały Szkoła Podstawowa nr 12, Gimnazjum nr 3 i Szkoła Podstawowa nr 8 w Tczewie.
Wśród przedszkoli najlepsze wyniki w selektywnej zbiórce odpadów uzyskały:
Przedszkole „Chatka Puchatka”, Przedszkole „Jarzębinka”. Ten sam wynik uzyskały Przedszkole Sióstr Miłosierdzia i Przedszkole nr 8.
Efektem realizacji powyższych programów było zebranie w 2012 r. przez jednostki oświatowe w sposób selektywny 83 730 kg odpadów, które poddano recyklingowi.
Osiągnięcie tak dobrych wyników było możliwe dzięki dużemu zaangażowanie dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli w zbiórkę surowców przeznaczonych do odzysku i recyklingu.
Napisz komentarz
Komentarze