poniedziałek, 2 grudnia 2024 21:06
Reklama
Reklama

Ucieczka przed bankructwem i zwolnieniami w "opakowaniach"

TCZEW. Sytuacja fabryki blaszanych opakowań Forcan nie była najlepsza. Groziło jej bankructwo i grupowe zwolnienie ludzi. Austriackie konsorcjum przejęło fabrykę. Była to ostatnia szansa dla Forcana, który inaczej nie miałby szans przetrwać na rynku - twierdzi prezes Gniech.
Ucieczka przed bankructwem i zwolnieniami w "opakowaniach"
W ostatnim czasie doszło do istotnych zmian w Fabryce Opakowań Różnych Forcan S.A. Austriacka firma Vogel – Noot od początku 2007 r. przygotowywała się do przejęcia tczewskiej fabryki, by 27 lutego br. stać się właścicielem tczewskiego Forcana w prawie 100 proc.
Przejęcie jest kolejnym dowodem na istnienie procesów globalizacyjnych związanych z łączeniem kapitału. Przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na Vogel-Noot Packaging Polska S.A. Obecnie osoby prywatne posiadają poniżej 1 proc. akcji byłego Forcana. Poprzednim właścicielem była „Chemia Polska”, w której pakietem większościowym dysponował Skarb Państwa. Głównym managerem był delegowany z „Chemii Polskiej” Maciej Libko.
Po przejęciu przez Vogel-Noot na czele nowego zarządu stanął prezes Piotr Gniech. Powołano też nową radę nadzorczą.

Groziło bankructwo i zwolnienia
Jak się dowiedzieliśmy sytuacja fabryki blaszanych opakowań Forcan była nienajlepsza. Groziło jej wręcz bankructwo i zwolnienie ludzi. A dodajmy fabryka zatrudnia 150 osób.
- Myślę, że to była ostatnia szansa dla Forcana, który inaczej nie miałby szans przetrwać na rynku – powiedział nam prezes Piotr Gniech. – W 2007 r. firma ta utraciła płynność finansową. Nie była w stanie spłacać swoich zobowiązań. Groziło to także utratą płynności w finansowaniu wynagrodzeń pracownikom. Po przejęciu przez Vogel-Noot A.G. fabryka została całkowicie oddłużona i obecnie nie posiada zaległości w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i Urzędzie Skarbowym. Wszystkie płatności związane z dostawcami zostały uregulowane. Dla pracowników oznacza to pewność pracy i stabilność, ponieważ nie planujemy redukcji zarówno w wynagrodzeniach, jak i zatrudnieniu. Przeciwnie, planujemy szereg inwestycji wewnętrznych związanych z modernizacją istniejących linii produkcyjnych. Chcemy poszerzyć i zwiększyć produkcję w dziale opakowań ozdobnych (do cukierków, alkoholi).

Pomoc w negocjacjach
Jak się dowiedzieliśmy modernizacją istniejących maszyn zajmie się firma z Niemiec. Inwestor zadecydował, że prezes przekształconego Forcana będzie jego przedstawicielem na terenie Polski. Austriacki inwestor liczy na zwiększenie dochodu i rozwój firmy.
- Nie ukrywam, że działalność lokalnych władz - prezydenta Tczewa Zenona Odya i posła na Sejm Jana Kulasa przyczyniła się do zaakceptowania firmy Vogel-Noot podczas negocjacji ze Skarbem Państwa. Gdyby do tego nie doszło za miesiąc lub dwa ludzie zaczęliby tracić pracę.

Vogel-Noot A.G.
Austriacka firma została założona w 1876 r. W branży opakowań z blachy stalowej i aluminiowej jest jedną z większych firm w Europie; posiada 14 fabryk na terenie: Polski (Szprotawa k. Zielonej Góry: Asko – Vogel & Noot Sp. z o.o., Krokowa i Tczew), Austrii, Niemiec, Macedonii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Grecji i Białorusi. Vogel-Noot przygotowuje się do wejścia na rynek ukraiński.
Jej polskie firmy produkują blaszane opakowania na potrzeby przemysłu spożywczego i chemicznego, m.in. puszki 2- i 3-częściowe oraz puszki ozdobne.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama