poniedziałek, 2 grudnia 2024 16:58
Reklama
Reklama

Certyfikat „Przejrzysta Polska” dla Tczewa, Rumi i Gdyni

POMORZE. Reprezentanci 47 samorządów odebrali w siedzibie „Gazety Wyborczej” certyfikat akcji „Przejrzysta Polska”. Jak mówią organizatorzy to elita polskich gmin i powiatów.
Certyfikat „Przejrzysta Polska” dla Tczewa, Rumi i Gdyni

Wśród nich znalazł się także Urząd Miejski w Tczewie. W woj. pomorskim otrzymały go jeszcze tylko Rumia i Gdynia. Program Przejrzysta Polska działa od 2004 r. Celem jest usprawnienie funkcjonowania urzędów i uczynienie ich przyjaznymi mieszkańcom. Od początku trwania programu wzięło w nim udział blisko 800 samorządów. Gminy i powiaty wykonywały zadania według wskazówek Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Spełnili standardy 
Certyfikat został przyznany za pomyślne spełnienie warunków trzeciego etapu akcji. Każda z jednostek samorządowych miała obowiązek przeprowadzenia audytów dwóch zadań realizowanych wcześniej w ramach „Przejrzystej Polski”. Dla Tczewa był to przegląd istniejących regulacji wewnętrznych w zakresie naboru na wolne stanowiska urzędników oraz  opracowanie opisu usług świadczonych w samorządzie. Dodatkowo tczewscy urzędnicy musieli zweryfikować funkcjonowanie Biuletynu Informacji Publicznej.
- Wszystkie zadania zrealizowane przez Urząd Miejski zostały dobrze ocenione – powiedziała nam sekretarz miasta Zyta Myszka. – Spełniliśmy wymagane standardy, ale program „Przejrzysta Polska” trwa nadal.

Wyżej podniesiona poprzeczka
Jak mówi sekretarz miasta poprzeczka w kolejnym jego etapie została podniesiona jeszcze wyżej. Przed Urzędem Miejskim stoi zadanie lepszego informowania mieszkańców miasta o swojej działalności, badanie poziomu zadowolenia wśród obsługiwanych petentów oraz dalsze doskonalenie umiejętności i poszerzanie wiedzy przez urzędników. Przyznanie certyfikatu jest wyróżnieniem dla magistratu, ale sekretarz miasta zapewnia, że jego pracownicy nie mają zamiaru spocząć na „laurach”.
- Przeciwnie, certyfikat dopinguje nas do dalszej pracy.
Co ciekawe, w wręczeniu certyfikatów brała udział delegacja organizacji pozarządowych i samorządowców z Kazachstanu, którzy z powodzeniem wdrażają u siebie standardy... „Przejrzystej Polski”.

Sześć zasad dobrego rządzenia
Inicjatorem akcji jest „Gazeta Wyborcza” przy wsparciu Fundacji Agory, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, programu Przeciw Korupcji Fundacji im. Stefana Batorego, Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Banku Światowego.
Zdaniem organizatorów akcji receptą na wzrost skuteczności i uczciwość jest przestrzeganie przez władze lokalne sześciu zasad rządzenia: 1. Przejrzystości, 2. Braku tolerancji dla korupcji, 3. Partycypacji społecznej, 4. Przewidywalności, 5. Fachowości, 6. Rozliczalności.
Akcji patronuje Rada Wspierająca w składzie: prof. Jerzy Regulski (Prezes FRDL), prof. Andrzej Zoll (były Rzecznik Praw Obywatelskich), prof. Michał Kulesza, sędzia Jerzy Stępień (prezes Trybunału Konstytucyjnego) oraz przewodniczący związków samorządowych: Związku Gmin Wiejskich RP, Unii Miasteczek Polskich, Unii Metropolii Polskich, Związku Powiatów Polskich. Patronat medialny objęła TVP 3 i Polskie Radio PR 1.
Akcja stanowi odpowiedź na problemy związane z korupcją i kryzysem zaufania publicznego do władz. Jest przedsięwzięciem długofalowym, za pomocą którego wszyscy partnerzy chcą się przyczyniać do promowania właściwych standardów życia publicznego oraz do pobudzania aktywności obywatelskiej. Celem projektu jest promowanie dobrych praktyk sprzyjających przejrzystości oraz wspieranie i nagłaśnianie wysiłków lokalnych społeczności na rzecz poprawy jakości życia publicznego w środowisku lokalnym.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pytanie,pytanie 23.11.2007 12:15
Dziennikarzy to nie dziwi,że od lat urzedy ze starogardu nie biorą udziału w tej akcji ?

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama