sobota, 30 listopada 2024 02:49
Reklama
Reklama

Powrót do szkolnych ławek - spotkanie absolwentów „Ósemki”

TCZEW. 30 lat temu opuszczali mury swojej ukochanej podstawówki z głową pełną marzeń. W minionym tygodniu ponownie odwiedzili swoją dawną szkołę. Wspomnieniom nie było końca…
Powrót do szkolnych ławek - spotkanie absolwentów „Ósemki”

Większość nie widziała się od lat, więc trudno się dziwić, że witali się jakby spotkali się pierwszy raz w życiu.
- Jesteście nie do poznania dziewczyny – witały się koleżanki z dawnej szkolnej ławki.
Na powrót, z kobiet i mężczyzn w kwiecie wieku znowu stali się uczennicami i uczniami.

Młodsi o 30 lat
- To niezwykły zaszczyt powitać Was po tylu latach – mówiła Barbara Matysiak, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 8 im. św. Wojciecha. – Każda cegła, kwiatek i schodek pamiętają Was jeszcze w mundurkach z przyszytymi tarczami. Zapraszam na wędrówkę do przeszłości.
30 lat temu mury „ósemki” opuściło 59 uczniów z dwóch klas. Jak mówią organizatorzy odtworzenie listy uczniów okazało się niełatwe, bo nie zachowały się lekcyjne dzienniki. Trzeba było polegać wyłącznie na arkuszach ocen (- O mój Boże! – wyrwało się na tę wiadomość jednej z uczennic).
- Przybyło nas naprawdę dużo – ocenił Janusz Tomaszewski, jeden z inicjatorów spotkania. – Najbliżsi mówili mi, że to niemożliwe, by Was zebrać po tylu latach. A jednak! Znowu dzięki pani dyrektor jesteśmy młodsi o 30 lat.
Spotkanie rozpoczęło się tak, jak każdy nowy rok szkolny – od wspólnego zdjęcia.

Cudowny rocznik ‘63
Nie mogło zabraknąć wychowawczyń obu klas.
- To było wielkie szczęście, że w swojej karierze nauczyciela trafiłam na tak cudowny rocznik ’63 – podkreśliła Niusława Andraszewicz, wychowawczyni VIII A.
- Wszyscy byliście wspaniali – dodała Halina Przechowska, wychowawczyni VIII B. - Byłam niezmiernie zaskoczona, gdy otrzymałam zaproszenie na dzisiejsze spotkanie.
Obie nauczycielki otrzymały bukiety kwiatów i gorące brawa – ich uczniowie już dawno zapomnieli o „dwójkach” w dzienniku („jedynek” wtedy jeszcze nie było), uwagach i wzywaniu rodziców do szkoły za złe zachowanie.
- Wspomnienia z dziecięcych lat najmocniej tkwią w ludzkiej pamięci – stwierdziła Halina Przechowska. 

Wędrówka w przeszłość
Dyrektor Matysiak zaprosiła uczniów obu klas na wycieczkę po szkole.
- Tutaj chyba mieliśmy matematykę.
- A w tym miejscu był kiedyś sklepik, gdzie kupowaliśmy szneki.
- Czy na piętrze są jeszcze takie duże wieszaki? Kiedyś powiesiliśmy na nich kolegę za spodnie – śmiał się jeden z (dawnych) uczniów.
- Pamiętacie krzyżówki na lekcjach geografii? Do dzisiaj mam atlas z tamtych lat – wspominała uczennica.
- A tam za płotem stała stodoła.
Uczniowie nie zapomnieli swoich pięt achillesowych w nauce…
- Wciąż mam „sentyment” do fizyki – wzdrygał się jeden z nich przed salą do nauk ścisłych.
- Nie można otworzyć drzwi...
- Znowu ktoś wetknął zapałki do zamka?
- No to lekcji jednak nie będzie.
Dobry humor szybko udzielił się wszystkim.
- Na górze był pokój dyrektora – przypomniał sobie jeden z uczniów.
- Dobrze to pamiętasz, bo pewnie byłeś tam częstym gościem – ripostowała jego koleżanka.
- Proszę pani, a Grażyna pali – „donosił” z uśmiechem na ustach kolega z klasy.

„Mordy” wy moje!
Po spotkaniu w szkole odbyło się kolejne, już mniej oficjalne – w restauracji. Uczniowie wznieśli szampanem toast za swoje wychowawczynie. Przeglądano stare fotografie, a w tle płynęła muzyka z ich czasów. Przyjaciół z klasy los rzucił w różne rejony kraju – do Lublina, Kutna, czy Koszalina. Część z nich pracuje za granicą.
- Żałuję, że nie mogę być dzisiaj z wami – pisał w smsie jeden z nich. - Jestem na środku oceanu, w drodze do USA.
Ci, którzy nie widzieli się od wielu lat, „wypytywali” się wzajemnie o swoje rodziny. O to, co obecnie robią w życiu. Okazało się, że niektórzy doczekali się już wnuków.
- Kocham was „mordy” wy moje! – stwierdził w końcu jeden z uczniów.

Dwie klasy – masa wspomnień
VIII A: Albecka Marzena, Andraszewicz Grzegorz, Bartczak Czesław, Bieliński Dariusz, Chyła Adam, Czarnecka Aleksandra, Ćwikliński Mariusz, Daszek Jerzy, Engler Józef, Filarska Aleksandra, Frankowska Jolanta, Klawiter Waldemar, Klóskowska Aleksandra, Lewandowski Marek, Lipkowski Wojciech, Major Wojciech, Małodzińska Anna, Meter Gabriela, Ossowski Eugeniusz, Porat Hanna, Rekowski Roman, Różycki Wojciech, Stępień Zuzanna, Suszyński Krzysztof, Szyszka Stanisław, Szyszkowski Zdzisław, Tomaszewski Janusz, Tybus Irena, Tybus Teresa, Tyniec Elżbieta, Wasiek Maria, Wolft Renata, Zagórski Ireneusz.

VIII B: Abryszyńska Celina, Baranowska Danuta, Bobrowski Mariusz, Deyna Adam, Dobrzewińska Ewa, Gabska Marzena, Gorlewicz Barbara, Grudziński Piotr, Hebel Wojciech, Hetmański Leszek, Kaszubowski Jarosław, Nibus Ryszard, Olszynka Stanisława, Pacholska Alicja, Palmowski Piotr, Reca Mariusz, Różycka Mirosława, Sierocki Jerzy, Smukała Wojciech, Stromska Ewa, Śpiewak Ewa, Śpionek Wioletta, Wendt Grażyna, Wróbel Wiesława, Zielińska Jolanta



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

09.09.2014 00:49
Tak bardzo chciałam wszystkich zobaczyć ale nie wypalilo .

Renia 23.10.2007 19:24
Żałuje,że mnie z Wami nie było- szkoda.Może za 30i lat spotkamy się. Pozdrawiam Wszystkich.

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama