… żaden z klubów nie chce zrezygnować ze swojej licencji - Wisła nową strukturę chciałaby zbudować na bazie swojej licencji, Unia - swojej. O alternatywach podczas ostatniej Sesji Rady Miasta Tczewa opowiedział wiceprezydent Zenon Drewa.
Od podstaw, bez animozji
- Podobno rozmowy prowadzone w sprawie fuzji obu klubów są bardziej niż przychylne? - poruszyła temat radna Barbara Kamińska. - Skoro już oficjalnie zostało to powiedziane, to może rzeczywiście jest jakaś szansa? Kibicujemy tym negocjacjom, ponieważ czekamy na to od początku kadencji!
Entuzjazm radnej ostudził wiceprezydent.
- Faktycznie, do pewnego momentu zależało nam na tym, aby sprawa nie była ujawniana - przyznał. - Może rzeczywiście wypada uchylić rąbka tajemnicy.
Zenon Drewa poinformował radnych o kilku możliwych rozwiązaniach. Pierwszy - fuzja klubów na bazie stowarzyszeń, które obecnie funkcjonują.
- Tyle, że żaden z klubów nie chce zrezygnować ze swojej licencji - mówił zastępca prezydenta. - Jeżeli obie strony doszłyby do porozumienia i zgodziłyby się na nową licencję, wygasłyby obie obecne. Zaczęlibyśmy od zera.
Wiceprezydent zauważył, że nie byłoby to złe rozwiązanie.
- Rozpoczęlibyśmy wówczas budowę nowej struktury od podstaw, na nowych warunkach, bez żadnych animozji - zwrócił uwagę.
Miasto nie chce długów
Istnieje i drugie rozwiązanie. O tzw. sportowych spółkach akcyjnych (SSA) opowiedział Zenon Drewa.
- Takie spółki funkcjonowały już wcześniej, ale zostały zlikwidowane - wyjaśnił. - Nowe przepisy przywracają możliwość powoływania SSA. W przypadku Tczewa spółkę moglibyśmy powołać na bazie dorobku Wisły i Unii.
W takim przypadku możliwe byłby dwa warianty: pierwszy - jeżeli byłaby to spółka miejska, istnieje szansa na kontynuowanie rozgrywek na poziomie IV ligi.
- Jednak w takiej sytuacji miasto musiałby fizycznie przejąć prowadzenie klubu… razem z długami obu stowarzyszeń - zaznaczył wiceprezydent. - Cała odpowiedzialność finansowa i merytoryczna spadłaby na barki miasta. Należy zadać pytanie: czy miasto tego chce? Podejrzewam, że nie.
A drugi wariant? SSA prowadzona na bazie dwóch stowarzyszeń.
- Z tym, że procedura w takim przypadku byłaby bardzo długa - wyjaśnił Zenon Drewa. - Niemożliwym byłby wówczas start w nowym sezonie rozgrywkowym pod nowymi barwami.
Decyzja jeszcze w lutym
Jak stwierdził zastępca prezydenta - sytuacja jest patowa. M.in. przez to, co dzieje się obecnie w Pomorskim Związku Piłki Nożnej (Henrykowi Klockowi, prezesowi Pomorskiego ZPN, zarzuca się udział w aferze korupcyjnej - przyp. aut.).
- Prezydent skierował do prezesa Klocka zapytanie, czy dla powołanej pod egidą miasta nowej struktury, powstałej na bazie dwóch stowarzyszeń, zaistniałaby możliwość skorzystania z dorobku obydwu klubów - oznajmił Zenon Drewa. - Do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
Co do powiedzenia mają władze klubów? Wg zapewnień uczestniczącego w rozmowach zastępcy prezydenta, obaj prezesi doszli do wniosku, że czas funkcjonowania dwóch klubów piłkarskich w Tczewie faktycznie dobiegł końca.
- Obie strony są zgodne co do jednego: trzeba stworzyć pojedynczą strukturę - przekazał radnym wiceprezydent. - Pozostaje tylko problem wyboru wariantu, w którym doszłoby do fuzji.
Do kolejnego spotkania obu stron z prezydentem dojdzie na pewno jeszcze w lutym. Podjęta zostanie wówczas ostateczna decyzja, o której poinformujemy na łamach „Gazety Tczewskiej”.
SSA - z czym to się je?
Nowej ustawa o sporcie przywraca możliwość powoływania sportowej spółki akcyjnej (SSA), jako specyficznej spółki o podwyższonych standardach. SSA, poza działalnością gospodarczą związaną z uczestnictwem w profesjonalnym współzawodnictwie sportowym, realizowałaby zadania publiczne, takie jak np. upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży.
Nowa ustawa zastąpi ustawę z 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej i ustawę z 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym. Projekt został już zatwierdzony przez Ministerstwo Sportu, niedługo zostanie przedstawiony Radzie Ministrów. Najpóźniej latem projekt zostanie poddany pod głosowanie. (źródło: www.kprm.gov.pl)
Reklama
Piłkarze klubów z Tczewa - Wisły i Unii razem. Ale pod czyją banderą?
TCZEW. O fuzji Unii i Wisły mówi się już od jakiegoś czasu. Do tej pory były to jedynie podsłuchane „na mieście” rozmowy, dziś wiemy, że pierwsze kroki w tym kierunku zostały już podjęte - prezesi obu klubów są na TAK, ale…
- 09.02.2009 00:00 (aktualizacja 17.08.2023 15:47)
Napisz komentarz
Komentarze