Podczas obrad uchwalono następujące zmiany ustaw: 1. O powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, 2. O cudzoziemcach, 3. Prawo o aktach stanu cywilnego oraz o opłacie skarbowej, 4. O Karcie Polaka, 5. O komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe”, 6. O ratyfikacji umowy między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonym Ameryki o przekazywaniu danych przez przewoźników lotniczych do Departamentu Bezpieczeństwa USA. Warto też podkreślić, że w Sejmie trwają intensywne prace nad zmianą ustaw podatkowych (CIT, PIT, VAT), szczególnie nad projektami ustaw Komisji „Przyjazne Państwo”.
Oświata i Święto Trzech Króli
Główne debaty parlamentarne dotyczyły oświaty i Święta Trzech Króli. I tak Sejm wysłuchał „Informacji Rządu na temat aktualnej sytuacji i działań podejmowanych w polskiej oświacie. Edukacja skuteczna, przyjazna i nowoczesna”. Dokument obejmuje 71 stron tekstu. W debacie wypowiedziało się aż... 138 posłów. Główne cele zmian w obejmują: 1. Wzmocnienie pozycji zawodowej nauczyciela, 2. Upowszechnienie wychowania przedszkolnego dla dzieci w wieku 3-5 lat, 3. Obniżenie wieku obowiązku szkolnego od 6 lat, 4. Reforma programowa wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego, 5. Poprawa jakości kształcenia zawodowego, 6. Otwarcie polskiego systemu edukacji na świat, 7. Odbiurokratyzowanie nadzoru pedagogicznego i decentralizacja kompetencji państwa.
W drugiej debacie mającej znamiona debaty światopoglądowej i religijnej dyskutowano nad projektem obywatelskim w sprawie przywrócenia dnia wolnego podczas Święta Trzech Króli. Należy przypomnieć, że w 1960 r. Władysław Gomułka pozbawił Polaków tego święta. Większość posłów opowiadała się w debacie na rzecz przywrócenia pełni tego święta, z dniem wolnym w dniu 6 stycznia włącznie. Jednak głosowanie w tej sprawie odbędzie się na kolejnym posiedzeniu Sejmu.
„Golgota Wschodu”
17 września br. odsłonięto w Sejmie wystawę poświeconą dramatowi ludności polskiej po agresji radzieckiej na Polskę w dniu 17 września 1939 r. Tego dnia parlament przyjął przez aklamację (jednogłośnie!) uchwałę w sprawie upamiętnienia ofiar „Golgoty Wschodu”. Przypomniano w niej współpracę w ramach paktu Hitler - Stalin, co zapoczątkowało cierpienia milionów obywateli Polski. Konkluzja uchwały sejmowej brzmi następująco: „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża przekonanie, że pamięć o 17 września 1939 roku ma wielkie znaczenie nie tylko dla polskiej, ale i dla europejskiej pamięci historycznej”.
Potrzeba dialogu i kompromisu
Podczas posiedzenia poseł Jan Kulas zabrał kilkakrotnie głos merytoryczny. W debacie oświatowej opowiedział się za zwiększeniem podwyżek płac dla nauczycieli, szczególnie w latach 2010-2012. Za istotne uznał wzmocnienie wpływu samorządów lokalnych i rodziców na funkcjonowanie szkoły. W dyskusji nad informacją Rządu „W sprawie ewentualnych skutków finansowych dla polskiej gospodarki, sektora bankowego i ubezpieczeniowego, funduszy inwestycyjnych w związku z poważną sytuacją na rynkach finansowych i spadku akcji na światowych giełdach” J. Kulas opowiedział się za działaniami na rzecz wzrostu gospodarczego i budowania zaufania do polskiej gospodarki. Przy omawianiu ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP nasz poseł doradzał przeprowadzenie szerokiej i konsekwentnej akcji reklamowej na rzecz pozyskiwania rekrutów do armii zawodowej o dobrym wykształceniu i wychowaniu patriotycznym. W debacie nad Świętem Trzech Króli opowiedział się za dalszymi rozmowami, dialogiem i wypracowaniem kompromisu.
Kociewie nieznane
Na zakończenie debaty poseł J. Kulas złożył oświadczenie poselskie w sprawie promocji Kociewia, z wymownym przesłaniem pt. „Kociewie warte poznania”. Poseł zaprosił w imieniu Kociewskiego Zespołu Parlamentarnego na otwarcie specjalnej wystawy w Senacie (24.09.2008) pt. „Kociewie nieznane”. Nasz poseł wyeksponował rolę i znaczenie Tczewa jako największego miasta na Kociewiu. Godny podkreślenia jest fakt, że tylko w Tczewie ukazuje się jedyne czasopismo ogólnokociewskie - „Kociewski Magazyn Regionalny”!
Poseł z Tczewa o obradach Sejmu RP - wzmocnić pozycję nauczyciela
XXII posiedzenie Sejmu RP (17 – 19 września) zostało zdominowane przez dwie debaty - o sytuacji w polskiej oświacie oraz o przywróceniu dnia wolnego podczas Święta Trzech Króli. Poseł z Tczewa Jan Kulas (PO) zabierał głos w obu debatach.
- 26.09.2008 17:35 (aktualizacja 08.08.2023 00:04)
Napisz komentarz
Komentarze