wtorek, 3 grudnia 2024 20:41
Reklama
Reklama

Tańszy projekt mostu na Wiśle

OPALENIE – LIPIANKI. Nie wystarczyły przygotowane dotychczas trzy koncepcje budowy mostu przez Wisłę z Opalenia (gm. Gniew) do Lipianek (gm. Kwidzyn). Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma już czwartą wizję przyszłej stałej przeprawy przez rzekę.
Tańszy projekt mostu na Wiśle
Nowy wariant podoba się samorządowcom i prawdopodobnie to właśnie on zostanie zatwierdzony.

Most niskopylonowy
- Dotychczas proponowano most bez pylonów (efektownych lin podtrzymywanych przez słupki) - mówi Piotr Halagiera, wiceburmistrz Kwidzyna. - Najnowsze rozwiązanie mówi o moście niskopylonowym. Wystarczy, aby miały ok. 17 m wysokości. Takie rozwiązanie pozwoli na większą rozpiętość bez filarów podtrzymujących konstrukcję, która będzie łatwiejsza w montażu, a okres budowy skróci się o pół roku. Taki wariant ma zostać zaproponowany do akceptacji, także samorządom. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku można by rozpocząć budowę, o ile oczywiście pieniądze na realizację inwestycji znajdą się w przyszłorocznym budżecie państwa.

Napłynie kapitał inwestycyjny
Nowa wersja mostu ma być tańsza i ładniejsza do dotychczasowych. Koszt inwestycji szacuje się na ok. 350 mln zł. Samorządowcy od lat podkreślają znaczenie budowy mostu dla całego regionu. Ok. 1500 samochodów ciężarowych dziennie opuszcza kwidzyńskie zakłady, kierując się w kierunku Malborka i Grudziądza. To wąska, bardzo kręta, droga, nieprzystosowana do przejazdu ciężkich pojazdów. Połączenie z najbliższym, oddalonym o ok. 15 km, położonym po drugiej stronie Wisły węzłem autostrady A1 umożliwi dalszy rozwój przedsiębiorstw i przyniesie firmom znaczne oszczędności. Budowa mostu ma spowodować dodatkowy napływ kapitału inwestycyjnego. Efekt to m.in. spadek stopy bezrobocia w regionie oraz wzrost poziomu życia mieszkańców. Dzięki stałej przeprawie mostowej czas przejazdu z Kwidzyna do Gdańska zostanie skrócony o ok. 30 min.

Duże oszczędności
Analizując budowę mostu podkreśla się także oszczędności związane z jego uruchomieniem. Badania wykonane przez specjalistów Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Gdańskiego w 1996 r. wskazywały, że w okresie 15 lat most przyniesie ogółem 887 mln zł oszczędności, związanych m.in. z czasem dojazdu do Gdańska i innych miast po drugiej stronie Wisły oraz pobudzeniem dodatkowej produkcji w regionie, a także rozwoju turystyki.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

xnxx 31.08.2008 03:47
tylko zeby w realu powstal ale znajac zycie to tylko blebleble i tak w kolo oj polocy jedzcie na zachod albo do usa to wam galy powypadaja wsiuny!

gniew 23.08.2008 12:39
Mądrzy włodarze niech sięgną do dokumentów i przeczytają, że most ma powstać w obszarze NATURA 2000 i taka konstrukcja w tym terenie jest niedopuszczalna, co zresztą jest zapisane w ustaleniach!!!

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama