wtorek, 3 grudnia 2024 20:43
Reklama
Reklama

Kanalizacja Rajków i osiedla Leśna czasowo wstrzymana

GMINA PELPLIN. Gmina Pelplin stara się o uzyskanie dofinansowania budowy kanalizacji w Rajkowach i na osiedlu Leśna w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Projekt został wstępnie przyjęty, ale będzie musiał jeszcze poczekać na realizację. Okazało się, że prawo polskie – w zakresie wydawania tzw. decyzji środowiskowej – jest niezgodne z dyrektywami unijnymi.
Kanalizacja Rajków i osiedla Leśna czasowo wstrzymana
Jak usłyszeliśmy w Urzędzie Marszałkowski w Gdańsku problem dotyczy - w większym lub mniejszym zakresie - większości złożonych projektów.

Ocenić wpływ na środowisko
Projekt gminy Pelplin obejmuje kanalizację części wsi Rajkowy - budowę sieci o długości 1 km, czterech przepompowni, kolektora tłocznego oraz sieci rozdzielczej, a także budowę kanalizacji sanitarnej dla osiedla Leśna (8 ulic) - 6 km sieci kanalizacyjnej, kolektora tłocznego i przepompowni. Koszt obu zadań szacowany jest na ok. 5 mln zł. Wniosek na dofinansowanie, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013, został już złożony i formalnie zaakceptowany. Dalsza procedura przyznania unijnych funduszy została wstrzymana do czasu przeprowadzenia zmian w polskim prawie, zgodnych z dyrektywami Unii.
- Podstawowym zarzutem Komisji Europejskiej w stosunku do polskiego prawa regulującego oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ) jest nieprawidłowe rozumienie pojęcia „zezwolenie na inwestycję” – tłumaczy Maciej Warszakowski z Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego. – Dotychczasowa interpretacja tego pojęcia jako decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, która jest niezbędna przed uzyskaniem różnych decyzji inwestycyjnych, nie została zaakceptowana. Jednocześnie KE wskazuje na konieczność przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko na możliwie najwcześniejszym etapie. W konsekwencji, wobec faktu, że polski proces inwestycyjny jest wieloetapowy należy, w razie potrzeby, przeprowadzać tę ocenę na różnych jego etapach w celu zidentyfikowania wszelkich zagrożeń dla środowiska.

Weryfikacja, czyli oczekiwanie
W ramach RPO procedura rozpatrywania wniosków o dofinansowanie obejmuje trzy etapy: ocenę formalną, ocenę wykonalności oraz ocenę strategiczną. Dotyczy to wniosków, które zostały złożone w ramach konkursów ogłoszonych w lutym tego roku, czyli przed wejściem w życie wytycznych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, mających dostosować polskie przepisy do unijnych (całościowa ustawa ma pojawić się jesienią). W tym przypadku, a dotyczy to również gminy Pelplin, wnioskodawcy będą zobowiązani do przekazania dokumentacji związanych z procedurą OOŚ przed podpisaniem umowy o dofinansowanie.
- Jedynie po stwierdzeniu poprawności procedury OOŚ, umowa o dofinansowanie zostanie podpisana – wyjaśnia Maciej Warszakowski.
Jeśli chodzi o konkursy ogłoszone po wejściu w życie nowych wytycznych, ocena wykonalności jest dwuetapowa. Poprawność procedury OOŚ jest sprawdzana już na etapie oceny wykonalności.            
- Z żadnym z wnioskodawców, którego inwestycja ma przeprowadzoną procedurę OOŚ niezgodnie z wymogami dyrektyw, nie zostanie podpisana umowa o dofinansowanie – podkreśla nasz rozmówca.
Obecnie trwa weryfikacja złożonych wniosków, pod względem zgodności z przepisami unijnymi.

W połowie drogi…
- Zatrzymaliśmy się w połowie drogi, bo wciąż nie ma jasnej decyzji, czy nasz projekt jest zgodny z przepisami unijnymi – mówi Tadeusz Błędzki, zastępca burmistrza Pelplina. – Nasz wniosek został złożony jeszcze przed burzą związaną z nowymi wytycznymi Ministerstwa. Musimy poczekać na rozstrzygnięcie, czy spełnia on wymogi oceny oddziaływania na środowisko. Formalnie wniosek został przyjęty i jest umieszczony na liście projektów, które będą oceniane przez Panel Ekspertów.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama