Jak usłyszeliśmy w Urzędzie Marszałkowski w Gdańsku problem dotyczy - w większym lub mniejszym zakresie - większości złożonych projektów.
Ocenić wpływ na środowisko
Projekt gminy Pelplin obejmuje kanalizację części wsi Rajkowy - budowę sieci o długości 1 km, czterech przepompowni, kolektora tłocznego oraz sieci rozdzielczej, a także budowę kanalizacji sanitarnej dla osiedla Leśna (8 ulic) - 6 km sieci kanalizacyjnej, kolektora tłocznego i przepompowni. Koszt obu zadań szacowany jest na ok. 5 mln zł. Wniosek na dofinansowanie, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013, został już złożony i formalnie zaakceptowany. Dalsza procedura przyznania unijnych funduszy została wstrzymana do czasu przeprowadzenia zmian w polskim prawie, zgodnych z dyrektywami Unii.
- Podstawowym zarzutem Komisji Europejskiej w stosunku do polskiego prawa regulującego oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ) jest nieprawidłowe rozumienie pojęcia „zezwolenie na inwestycję” – tłumaczy Maciej Warszakowski z Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego. – Dotychczasowa interpretacja tego pojęcia jako decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, która jest niezbędna przed uzyskaniem różnych decyzji inwestycyjnych, nie została zaakceptowana. Jednocześnie KE wskazuje na konieczność przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko na możliwie najwcześniejszym etapie. W konsekwencji, wobec faktu, że polski proces inwestycyjny jest wieloetapowy należy, w razie potrzeby, przeprowadzać tę ocenę na różnych jego etapach w celu zidentyfikowania wszelkich zagrożeń dla środowiska.
Weryfikacja, czyli oczekiwanie
W ramach RPO procedura rozpatrywania wniosków o dofinansowanie obejmuje trzy etapy: ocenę formalną, ocenę wykonalności oraz ocenę strategiczną. Dotyczy to wniosków, które zostały złożone w ramach konkursów ogłoszonych w lutym tego roku, czyli przed wejściem w życie wytycznych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, mających dostosować polskie przepisy do unijnych (całościowa ustawa ma pojawić się jesienią). W tym przypadku, a dotyczy to również gminy Pelplin, wnioskodawcy będą zobowiązani do przekazania dokumentacji związanych z procedurą OOŚ przed podpisaniem umowy o dofinansowanie.
- Jedynie po stwierdzeniu poprawności procedury OOŚ, umowa o dofinansowanie zostanie podpisana – wyjaśnia Maciej Warszakowski.
Jeśli chodzi o konkursy ogłoszone po wejściu w życie nowych wytycznych, ocena wykonalności jest dwuetapowa. Poprawność procedury OOŚ jest sprawdzana już na etapie oceny wykonalności.
- Z żadnym z wnioskodawców, którego inwestycja ma przeprowadzoną procedurę OOŚ niezgodnie z wymogami dyrektyw, nie zostanie podpisana umowa o dofinansowanie – podkreśla nasz rozmówca.
Obecnie trwa weryfikacja złożonych wniosków, pod względem zgodności z przepisami unijnymi.
W połowie drogi…
- Zatrzymaliśmy się w połowie drogi, bo wciąż nie ma jasnej decyzji, czy nasz projekt jest zgodny z przepisami unijnymi – mówi Tadeusz Błędzki, zastępca burmistrza Pelplina. – Nasz wniosek został złożony jeszcze przed burzą związaną z nowymi wytycznymi Ministerstwa. Musimy poczekać na rozstrzygnięcie, czy spełnia on wymogi oceny oddziaływania na środowisko. Formalnie wniosek został przyjęty i jest umieszczony na liście projektów, które będą oceniane przez Panel Ekspertów.
Reklama
Kanalizacja Rajków i osiedla Leśna czasowo wstrzymana
GMINA PELPLIN. Gmina Pelplin stara się o uzyskanie dofinansowania budowy kanalizacji w Rajkowach i na osiedlu Leśna w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Projekt został wstępnie przyjęty, ale będzie musiał jeszcze poczekać na realizację. Okazało się, że prawo polskie – w zakresie wydawania tzw. decyzji środowiskowej – jest niezgodne z dyrektywami unijnymi.
- 20.08.2008 22:23 (aktualizacja 20.08.2023 00:38)
Napisz komentarz
Komentarze