wtorek, 3 grudnia 2024 01:43
Reklama
Reklama

Za dwa lata ma być gotowa pelplińska obwodnica

PELPLIN. Gdyby mogła, głęboko odetchnęłaby z ulgą… Mowa o pelplińskiej Bazylice Katedralnej, której zagrażał zwiększający się ruch samochodów w centrum miasta. Zmieni się to po otwarciu obwodnicy Pelplina, nad którą prace rozpoczną się jeszcze w sierpniu tego roku.
Za dwa lata ma być gotowa pelplińska obwodnica
Pierwsze konkretne działania w sprawie budowy obwodnicy zaczęły się już w 1992 r., kiedy pelplińscy radni ujęli w planie zagospodarowania przestrzennego obejście drogowe z orientacyjną rezerwą pasa drogowego o szerokości 50 m i długości 4 km. W 2006 r. wojewoda pomorski wydal pozwolenie na budowę obwodnicy. Prace miały się rozpocząć kilka miesięcy temu, jednak przeszkodziła w tym przedłużająca się procedura przetargowa. W miniony wtorek podpisano wreszcie umowę z wykonawcą prac, firmą Skanska S.A.

Historyczna, bo najdroższa
- Ten dzień to wielkie wydarzenie, bo tak długo czekaliśmy na budowę obwodnicy Pelplina – cieszył się burmistrz Andrzej Stanuch. – Samorządy kolejnych kadencji intensywnie pracowały nad tą sprawą i dzisiaj mamy końcowy efekt.
Obwodnica połączy drogę krajową nr 1 z autostradą A-1, w ciągu drogi wojewódzkiej 229. Droga ograniczy ruch samochodów w centrum miasta, stanowiący zagrożenie nie tylko dla bezpieczeństwa mieszkańców, ale także dla katedry, narażonej na drgania i spaliny z przebiegającej w pobliżu ulicy. Inwestycja kosztuje prawie 80 mln zł (75 proc. sumy będą stanowić fundusze unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego). Obwodnica – o długości 4,3 km – zacznie się rondem na przedmieściach od strony Rudna, następnie przejdzie poprzez wiadukt nad linią kolejową (o długości 72 m) oraz mostem nad Wierzycą (80 m), a zakończy się kolejnym rondem za miastem. Przewidziano także dwa skrzyżowania z drogą wojewódzką 230 i drogą lokalną w kierunku Klonówki. Na całej długości zostanie zbudowany ciąg pieszo-rowerowy.
- To pierwsza tak duża inwestycja w naszej historii - powiedział Andrzej Stanuch. - Pozostaje mi podziękować panu marszałkowi za przychylność dla Pelplina. Nie ma ważniejszej dla nas inwestycji jak ta droga. Dziękuję również ks. biskupowi za wsparcie w przygotowaniu do tej inwestycji.

Ważna dla całego regionu
- Nie ma wątpliwości, że ta inwestycja ma znaczenie regionalne, bo jest istotna nie tylko dla Pelplina, ale dla całego województwa – zauważył marszałek woj. pomorskiego Jan Kozłowski. - Nie mam też wątpliwości o rzetelności i terminowości wykonania. Mam nadzieję, że spotkamy się w 2010 r. na przecięciu wstęgi. Ks. biskup Jan Bernard Szlaga cały czas interesował się sytuacją wokół obwodnicy. Myślę, że to dobry prognostyk, że mamy błogosławieństwo. Jak to mówią: pobłogosław Boże drogi… i obwodnicę również.
Obecny na podpisaniu umowy biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga stwierdził, że budowa drogi to spełnienie marzeń mieszkańców miasta.
- Przyznanie nam przywileju budowy obwodnicy to ogromny sukces – powiedział ordynariusz diecezji. - Dziękuję panu marszałkowi, że po raz kolejny zechciał przychylić się Pelplinowi, bo przypomnę jeszcze wsparcie dla budowy drogi na górę Jana Pawła II. Wykonawcom życzę, żeby wszystkie plany spełniły się do 2010 r.

Koniec prac przed terminem?
Wykonawcą prac będzie firma Skanska S.A., znana m. in. z budowy autostrady A-1, z kolei nadzorem inwestorskim zajmie się Polski Rejestr Statków. Autorem projektu jest Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego. Oddanie placu budowy nastąpi 5 sierpnia, a terminem oddania drogi do użytku jest 30 czerwiec 2010 r., choć przedstawiciele Skanskiej nie wykluczają szybszego zakończenia robót, mówiąc nawet o końcu przyszłego roku. Pelplińscy samorządowcy są przygotowani do wbicia pierwszej łopaty pod obwodnicę i to dosłownie, zapewniając, że symboliczne narzędzie już czeka na swój „występ”.

Musisz wyruszyć w drogę...
- Obwodnica Pelplina jest częścią zadania pełnego, czyli połączenia krajowej „jedynki” z autostradą – przypomniał Włodzimierz Kubiak, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich. – Jego kolejny element to odcinek od węzła w Ropuchach do Starogardu Gdańskiego. Dojazdy do A-1 traktujemy priorytetowo.
- Przypomniało mi się przysłowie chińskie: Chcesz dojść do celu, musisz wyruszyć w drogę – cytował marszałek Jan Kozłowski. - Dzisiejsze podpisanie umowy traktuję właśnie jako wyruszenie w drogę, a właściwie w jej budowę.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

fossa 25.07.2008 21:19
Droga, która łączy krajową jedynkę z autostradą oraz chroni zabytek klasy światowej nie jest ważna?

tomi 25.07.2008 12:00
żal ci d,,,,,,,,,,,,,,,,,, ściska

francMalbork 25.07.2008 09:04
Polska to bogaty kraj : obwodnice wiosek przez które przechodzą podrzędne drogi buduje. Rozumiem jakby juz każde miasto miało obwodnicę to można by wprowadzic program obwodnic miasteczek i wiosek ale... w dzisiejszych czasach ... Kler rządzi ! (...) Ojcze dyrektorze melduję wykonanie zadania (...).

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama