Po ponad dwóch latach obowiązywania dotychczasowego statutu MRM, oprócz zapisu wg którego rada jest organem samorządowym młodzieży zamieszkałej w Tczewie, wprowadzono również punkty dotyczące zasad karania członka rady naganą. Zapis ten wszedł w miejsce paragrafu dotyczącego możliwości odwołania radnego w tajnym głosowaniu, który to punkt wzbudził wątpliwości Komisji Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej dorosłej Rady Miasta Tczewa.
Nabroiłeś? Płać za bilet!
- Kontrowersje wzbudził fakt możliwości odwołania uchwałą rady osoby, która została wybrana w wyborach - tłumaczy Barbara Kamińska, przewodnicząca komisji edukacji. - Taki paragraf stanowił ewenement, czegoś takiego nie stosuje się nigdzie indziej. W związku z tym zaproponowaliśmy, aby członków rady dyscyplinować w inny sposób.
Członkowie komisji, w miejsce zapisu dotyczącego odwołania członka rady, zaproponowali naganę: pismo do dyrekcji szkoły, której uczniem jest członek rady lub zawieszenie legitymacji członka rady. Taka nagana może zostać nałożona na radnych, którzy nie wywiązują się ze swoich obowiązków. I tak oto rada może ukarać swoje członka w przypadku: a) dwukrotnego opuszczenia sesji rady bez usprawiedliwienia, b) niewywiązywania się członka rady z przyjętych obowiązków, c) rażącego naruszenia ogólnie przyjętych norm społecznych.
Powyższych punktów warto przestrzegać tym bardziej, że zawieszenie legitymacji członka zwalnia nas z kilku interesujących przywilejów:
- W konsekwencji radny, który został ukarany zawieszeniem legitymacji, nie będzie mógł m.in. korzystać z bezpłatnych przejazdów na terenie miasta środkami komunikacji miejskiej - wyjaśnia Barbara Kamińska.
Nie będzie dublowania
W nowym statucie uogólniono również zapis dotyczący opiekuna Młodzieżowej Rady Miasta, którym po zmianach może zostać każdy radny wyznaczony przez Przewodniczącego Rady Miejskiej w Tczewie. Dotychczas funkcję tą pełnili jedynie członkowie Komisji Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej RM.
Ostatnią wprowadzoną do statutu nowością jest zakaz łączenia funkcji radnego MRM z funkcją radnego Młodzieżowej Rady Powiatu Tczewskiego. Zasada została wprowadzona m.in. po to, aby uniknąć powielania działań prowadzonych przez obie rady. Poza tym członkowie MRM są posiadaczami wyżej wspomnianych legitymacji, które upoważniają ich do bezpłatnych przejazdów po terenie Tczewa. „By wszyscy członkowie Rady mogli posiadać takie same prawo, zdecydowano o wprowadzeniu do Statutu Młodzieżowej Rady zapisu dotyczącego miejsca zamieszkania członka rady” - czytamy w uzasadnieniu.
Napisz komentarz
Komentarze