poniedziałek, 2 grudnia 2024 23:50
Reklama
Reklama

Unijne cuda - dołożyli „cegiełkę”, a samorząd podziękował

TCZEW. Nie milkną echa przyznania Centrum Wystawienniczo-Regionalnemu Dolnej Wisły nagrody w konkursie „Polska Pięknieje - 7 Cudów Unijnych Funduszy”.
Unijne cuda - dołożyli „cegiełkę”, a samorząd podziękował
– Jest to nasz wspólny sukces – zauważył prezydent Tczewa Zenon Odya, który wraz z dyrektor Alicją Gajewską podziękował wszystkim, którzy przyłożyli rękę do zwycięstwa w konkursie.
Dyrektor Centrum zaprezentowała statuetkę nagrody, zaznaczając jednocześnie, że jej cenniejszym elementem jest czek reklamowy, który upoważnia do realizacji indywidualnej kampanii promocyjnej w mediach turystycznych prestiżowego wydawnictwa Pascal.

Na przekór sceptykom
- Jako samorząd miasta chcieliśmy podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do efektu końcowego – powiedział prezydent Zenon Odya, wymieniając m. in. swoich współpracowników z Urzędu Miasta, dyrektora Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku Jerzego Litwina, projektantów i wykonawców.
- To, że ten obiekt funkcjonuje tak jak widzimy, jest zasługą pracowników placówki z panią dyr. Alicją Gajewską na czele – dodał prezydent Tczewa. - Sądzę, że mieliśmy dobrą rękę przyznając kierowanie Centrum pani dyrektor. Jest to nasz wspólny sukces, który daje nam dużą satysfakcję także dlatego, że było wielu sceptyków, którzy na początku tego ciężkiego zadania mówili, że pieniądze można przeznaczyć na coś innego. Jednak Tczew zyskał piękny obiekt, który jest jednym z elementów rewitalizacji miasta i myślę, że nie ostatnim. Trzeba podkreślić, że to nas znaleziono – sami nie zabiegaliśmy o tę nagrodę.

Współtwórcy sukcesu
Pamiątkowe dyplomy otrzymali: Jerzy Litwin, projektant Piotr Lewandowski, Jarosław Sulewski (wykonawca – firma Megaron), inwestor zastępczy Mariusz Śliwiński, dyrektor Zakładu Usług Komunalnych Marian Kamiński, Wiesława Dolina-Niżyńska (autorka materiałów promocyjnych), Wiesława Hausman (prowadzi warsztaty bursztyniarskie), Krystyna Dempc (prowadzi zajęcia plastyczne), Piotr Kończewski (prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Kociewie”), Tadeusz Wrycza (prezes Stowarzyszenia Dorzecza Wisły „Wisła”), naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta Jolanta Śliwińska, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów Maciej Zych, Dariusz Wiśniewski, Alicja Gajewska, Nadwiślański Klub Krajoznawczy „Trsow”, Oddział Kociewski Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej.
- Wszyscy państwo jesteście współtwórcami zdobycia tej nagrody – podkreśliła Alicja Gajewska.

Kompleks konserwatorski do remontu
- Kiedy usłyszałem wieczorem w radio komunikat o przyznaniu nagrody, prawie krzyknąłem z radości – przyznał Jerzy Litwin.
Dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku powrócił do chwil, kiedy powstał pomysł ubiegania się o dotację unijną na rewitalizację Muzeum Wisły – pomysł, który rodził się w bólach.
- Nasze rozmowy z władzami miasta były bardzo „męskie”, ale chyba wszyscy nie wiedzieliśmy jak z tym sobie poradzić – wspominał dyr. Litwin. - Prezydent Odya był pierwszą osobą, która zasugerowała sięgnięcie po środki unijne. Jako instytucja państwowa, podległa Ministrowi Kultury, stanęliśmy przed zadaniem przekazania samorządowi majątku ze Skarbu Państwa. Było to przedsięwzięcie karkołomne, ale wreszcie się udało. Kotwica jest głęboko rzucona – z Tczewa nie wyjdziemy.
Jak trafny był to pomysł, pokazują chociażby liczby osób, które odwiedzają i korzystają z oferty Centrum. Niedługo obiekt wzbogaci się o kolejne miejsce warte zobaczenia. Centralne Muzeum Morskie ogłosiło konkurs dla architektów na projekt przebudowy kompleksu konserwatorskiego na tyłach budynku Centrum Wystawienniczego. Jego wyniki będą znane w przyszłym tygodniu. Pieniądze na remont uzyskano z Ministerstwa Kultury.
- Powstanie placówka, w której składzie się znajdzie magazyn studyjny, a więc pomieszczenie wystawiennicze; będą tam prezentowane m. in. jachty w formie stałej ekspozycji – zapowiada Jerzy Litwin. - Architekci mają jeden podstawowy warunek – budynki muszą być zharmonizowane z zabytkową bryłą Centrum. Za dwa tygodnie będziemy mieli okazję zaprezentowania całego kompleksu naszym kolegom muzealnikom, którzy przyjadą do Tczewa na IX Konferencję Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego.

Zamość i Toruń pokonane
Celem konkursu - organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, przy współpracy Wydawnictwa Pascal oraz firmy Smartlink - było wyłonienie najlepszych projektów zrealizowanych przy wsparciu funduszy unijnych, które przyczyniły się do podniesienia atrakcyjności turystycznej Polski. Do udziału w pierwszej edycji konkursu zaproszeni zostali beneficjenci funduszy unijnych, którzy w latach 2004-2006 uzyskali dotacje z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego i Funduszu Spójności. Z całego kraju napłynęło 90 zgłoszeń, ale nominacje do nagrody uzyskało tylko 21 projektów. Centrum Wystawiennicze zostało nominowane w kategorii rewitalizacja, a „rywalami” do nagrody w tej dziedzinie były projekty: „Rewitalizacja zabytkowego Starego Miasta w Zamościu” oraz „Modernizacja i rozbudowa Teatru „Baj Pomorski” w Toruniu.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama