Na sali zapada cisza. Wszystkie światła skierowane są na osobę, która za chwilę odczyta werdykt jury. Nerwowe sekundy oczekiwania dłużą się niemiłosiernie. W końcu pada nazwa zwycięzcy – błyskają flesze, zgromadzeni biją brawo. Czy to rozdanie Oscarów? Bynajmniej – to rozstrzygnięcie konkursu na „Polska pięknieje -7 Cudów Unijnych Funduszy”.
Jedną z „gwiazd” wieczoru na warszawskim Torwarze był Tczew, a konkretnie Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły, które zwyciężyło w kategorii rewitalizacja, w pokonanym polu zostawiając takie tuzy turystyki jak Zamość i Toruń. Sukces jest o tyle cenniejszy, że szykuje się kampania promocyjna w prestiżowym wydawnictwie Pascala – opus magnum dla wszystkich pasjonatów podróżowania, czy zwiedzania. Nagrody wręczały minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska oraz znana podróżniczka Beata Pawlikowska.
Ważne dla miasta i regionu
Celem konkursu - organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, przy współpracy Wydawnictwa Pascal oraz firmy Smartlink - było wyłonienie najlepszych projektów zrealizowanych przy wsparciu funduszy unijnych, które przyczyniły się do podniesienia atrakcyjności turystycznej Polski. W prezentacji tczewskiego „cudu” podkreślano, że Centrum Wystawiennicze nie jest martwym budynkiem, ale wprost tętni życiem, a w jego gościnnych murach znalazły siedziby lokalne organizacje pozarządowe i stowarzyszenia.
- Dzięki takiej współpracy oferta nowej placówki jest znacznie bogatsza niż samego muzeum – chwalili organizatorzy prestiżowego konkursu. - Centrum prowadzi też działalność edukacyjną, jest miejscem seminariów i prezentacji związanych z kulturą i tradycją Tczewa oraz całego Kociewia, którego miasto jest największym ośrodkiem. Centrum to z jednej strony placówka ważna dla mieszkańców miasta i regionu, z drugiej zaś oryginalna propozycja dla turystów.
Mocni rywale
Do udziału w pierwszej edycji konkursu zaproszeni zostali beneficjenci funduszy unijnych, którzy w latach 2004-2006 uzyskali dotacje z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego i Funduszu Spójności. Z całego kraju napłynęło 90 zgłoszeń, ale nominacje do nagrody uzyskało tylko 21 projektów. Centrum Wystawiennicze zostało nominowane w kategorii rewitalizacja, a „rywalami” do nagrody w tej dziedzinie były projekty: „Rewitalizacja zabytkowego Starego Miasta w Zamościu” oraz „Modernizacja i rozbudowa Teatru „Baj Pomorski” w Toruniu.
Na początek promocja w Brukseli
- Na tę nagrodę złożyła się praca bardzo wielu osób – nie kryje radości dyrektor Centrum Wystawienniczego Alicja Gajewska, prezentując statuetkę. – Począwszy od pomysłodawców projektu - prezydenta Zenona Odya i dyrektora Centralnego Muzeum Morskiego Jerzego Litwina, poprzez architektów i projektantów, aż po wykonawcę robót firmę Megaron i pracowników placówki, ale także i mieszkańców Tczewa. Każdy dołożył swoją cegiełkę, bo rewitalizacji nie da się przeprowadzić bez współdziałania wielu środowisk.
W Warszawie sporo mówiono o Tczewie. Pozostali uczestnicy konkursu pytali o szczegóły projektu, jednocześnie próbując poznać tajniki przyciągnięcia do Centrum 42 tys. odwiedzających i korzystających z oferty oraz 9 tys. turystów w 2007 r.
- Statuetka to właściwie tylko symbol nagrody, bo jest nią przede wszystkim czek reklamowy upoważniający do realizacji indywidualnej kampanii promocyjnej w mediach turystycznych Pascala, lidera przewodników turystycznych – tłumaczy dyr. Gajewska. - W najbliższym czasie z przedstawicielami wydawnictwa będziemy ustalać szczegóły kampanii.
Centrum Wystawiennicze właściwie już zaistniało – jego sylwetka znalazła się nie tylko w albumie „Polska od nowa”, ale również na wystawie „Polska pięknieje”, która niedługo pojedzie do Brukseli. W Warszawie „przyjemne” połączono z „pożytecznym” – odbył się panel dotyczący funduszy unijnych na lata 2007-2013 i wykorzystania ich zwłaszcza w zakresie turystyki.
- Zorganizowano prelekcje specjalistów z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Polskiej Organizacji Turystycznej, przedsiębiorców i samorządowców – mówi Alicja Gajewska. - Można było też podpatrzeć pozostałe nagrodzone projekty. Wkrótce zorganizujemy w Tczewie spotkanie nt. rewitalizacji, na którym je pokażemy i zastanowimy się co dalej robić w tym kierunku. Bo nagroda zobowiązuje...
Naucz się lepić garnki
Przyznanie nagrody w konkursie na „Polska pięknieje - 7 Cudów Unijnych Funduszy” to nie jedyna dobra wiadomość, która w minionym tygodniu napłynęła do Centrum Wystawienniczego. Minister kultury i dziedzictwa narodowego, w ramach programu „Rozwój Inicjatyw Lokalnych”, przyznał blisko 23 tys. zł dofinansowania na realizację warsztatów rzemiosła ludowego.
- Złożyliśmy dwa wnioski – na realizację projektu „Stare rzemiosła w tczewskich warsztatach sztuki ludowej” oraz na przedsięwzięcie pod nazwą „Kaszubi i Kociewiacy, czyli rzecz o pomorskich sąsiadach”, na który dotacji nie przyznano – wyjaśnia dyr. Alicja Gajewska.
Jeszcze w tym miesiącu ruszą zapisy na bezpłatne warsztaty malarstwa na szkle, garncarskie oraz plastyki obrzędowej. Oferta Centrum skierowana jest nie tylko do dzieci i młodzieży, ale i do tych wszystkich, którzy chcieliby pochwalić się przed rodziną i znajomymi własnoręcznie zrobionym garnkiem, czy obrazem na szkle.
- Warsztaty będą trwały także przez lato – dodaje nasza rozmówczyni. – Będą je prowadzić artyści ludowi - Bożena Ronowska oraz Edmund Zieliński, którzy przekażą swoją wiedzę o tajnikach starych rzemiosł. W grudniu z najlepszych prac zorganizujemy wystawę.
Reklama
Cud za unijne euro
TCZEW. Centrum Wystawiennicze z Tczewa wzorem dla całego kraju. Uzyskało prestiżową nagrodę w konkursie na „Polska pięknieje -7 Cudów Unijnych Funduszy”.
- 13.05.2008 00:45 (aktualizacja 17.08.2023 09:57)
Napisz komentarz
Komentarze