poniedziałek, 2 grudnia 2024 23:58
Reklama
Reklama

Centrum Wystawiennicze "cudem" unijnych funduszy?

TCZEW. Odremontowany budynek Muzeum Wisły cieszy oko nie tylko mieszkańców grodu Sambora. Rewitalizacja obiektu, w którym działa także Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły, zyskała uznanie u organizatorów konkursu na najlepsze projekty zrealizowane za unijne euro.
Centrum uzyskało nominację w konkursie „7 Cudów Unijnych Funduszy”, zorganizowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, przy współpracy Wydawnictwa Pascal oraz firmy Smartlink.

Plusem bogata oferta
Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych projektów zrealizowanych przy wsparciu funduszy unijnych, które przyczyniły się do podniesienia atrakcyjności turystycznej Polski. Dlaczego akurat rewitalizacja pofabrycznych budynków Centrum Wystawienniczego i Muzeum Wisły tak bardzo przypadła do gustu kapitule konkursu?
- W wielu polskich miastach znajdują się zaniedbane przez dziesięciolecia, niszczejące zabytkowe centra – czytamy w prezentacji obiektu na stronie internetowej konkursu. - Jeszcze więcej miast żyje plecami do rzeki, która w przeszłości często decydowała nie tylko o ich funkcji czy charakterze, ale wręcz o powstaniu w określonym miejscu. W Tczewie od dziesięciu lat miasto wraca nad Wisłę - lokalne władze prowadzą działania zmierzające do przywrócenia rzeki miastu i przekształcenia Starego Miasta i brzegów Wisły w atrakcyjne tereny rekreacyjne.
Podkreśla się, że Centrum nie jest martwym budynkiem, ale wprost tętni życiem. W jego gościnnych murach znalazły miejsce lokalne organizacje pozarządowe i stowarzyszenia:
- Dzięki takiej współpracy oferta nowej placówki jest znacznie bogatsza niż samego muzeum. Centrum prowadzi też działalność edukacyjną, jest miejscem seminariów i prezentacji związanych z kulturą i tradycją Tczewa oraz całego Kociewia, którego miasto jest największym ośrodkiem. Centrum to z jednej strony placówka ważna dla mieszkańców miasta i regionu, z drugiej zaś oryginalna propozycja dla turystów.

Rywalami Zamość i Toruń
Do udziału w pierwszej edycji konkursu zaproszeni zostali beneficjenci funduszy unijnych, którzy w latach 2004-2006 uzyskali dotacje z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego i Funduszu Spójności. Z całego kraju napłynęło 90 zgłoszeń, ale nominacje do nagrody uzyskało tylko 21 projektów. Nagrody zostaną przyznane w 7 kategoriach: rewitalizacja; zabytek; produkt promocyjny (wydawnictwo, portal, kampania promocyjna); obiekt turystyczny/gastronomiczny; wydarzenie (festiwal, targi, jarmark); współpraca transgraniczna oraz rozwój turystyki na obszarach wiejskich.
Centrum Wystawiennicze zostało wyróżnione w kategorii rewitalizacja, a „rywalami” do nagrody w tej dziedzinie będą projekty „Rewitalizacja zabytkowego Starego Miasta w Zamościu” oraz „Modernizacja i rozbudowa Teatru „Baj Pomorski” w Toruniu”. Nominowani oraz laureaci zostaną objęci kampanią promocyjną w postaci wydawnictwa albumowego oraz filmu internetowego. Laureaci będą także promowani podczas wystaw i wydarzeń organizowanych w kraju oraz w Brukseli. O tym, czy Centrum Wystawiennicze otrzyma nagrodę dowiemy się 7 maja, podczas I Forum Funduszy Europejskich, które odbędzie się na warszawskim Torwarze. Nagrody wręczy minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska oraz znana podróżniczka Beata Pawlikowska.

Centrum działa od 15 miesięcy
Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie zostało powołane uchwałą Rady Miejskiej w październiku 2006 r. Dyrektorem placówki jest Alicja Gajewska. Oficjalnie Centrum zainaugurowało działalność 22 lutego 2007 r. Symbolicznym otwarciem było uroczyste przecięcie wstęgi przez wicemarszałka woj. pomorskiego Mieczysława Struka, prezydenta Tczewa Zenona Odya oraz Jarosława Sulewskiego - dyrektora firmy Megaon, głównego wykonawcy remontu. Projekt Centrum został zrealizowany w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, priorytet 3: rozwój lokalny, działanie 3.2: obszary podlegające restrukturyzacji. Środki tego programu pochodzą z funduszu strukturalnego Unii Europejskiej – Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość całego projektu wyniosła dokładnie 8 878 157,91 zł.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama