Do zadań Zespołu należy m.in. “inicjowanie działań na rzecz wszechstronnego rozwoju gospodarczego, kulturowego i społecznego Kociewia, regionów ościennych i Pomorza”.
Wyjątkowa wystawa
W pierwszym roku swojej działalności Zespół podjął się różnych inicjatyw, a wielu projektom udzielił również wsparcia, nie tylko finansowego, ale także merytorycznego i organizacyjnego.
Do najważniejszych inicjatyw kociewskich parlamentarzystów należy m. in. organizacja wizyty na Pomorzu grupy młodzieży ukraińskiej oraz Polaków z Ukrainy, zaproszonych przez ojców z Domu Karmelitów Bosych. We wrześniu 2008 r. odbył się w Senacie wernisaż wystawy zdjęć Tomasza Babinka “Kociewie nieznane”, który otworzył jednocześnie Dzień Kociewski w Senacie. Tego dnia przyjechali do Warszawy przedstawiciele samorządów kociewskich, animatorzy kultury i regionaliści. Na gości czekał także stół uginający się od kociewskich smakołyków.
Parlamentarny Zespół Kociewski we współpracy z Politechniką Gdańską zainicjował również konkurs na projekty domów indywidualnych, nawiązujących swoją architekturą do tradycyjnych zabudowań na Kociewiu. W 2008 r. członkowie Zespołu rozpoczęli również prace nad Encyklopedią Kociewską.
O archeologii i Żuławach
W marcu 2009 r. ukazał się Elementarz Gwary Kociewskiej “Gadómy po naszamó”, który powstał przy współpracy z Parlamentarnym Zespołem Kociewskim. We wrześniu odbyła się promocja książki (wznowienia) wybitnego polskiego archeologa Gotfryda Ossowskiego “Prusy Królewskie. Zabytki Przedhistoryczne Ziem Polskich”. W pracach nad wznowieniem książki czynny udział brali członkowie PZK.
W grudniu minionego roku Parlamentarny Zespół Kociewski oraz Parlamentarny Zespół do spraw Dróg i Turystyki Wodnej, przy współpracy z Pomorskim Stowarzyszeniem Gmin Wiejskich i Stowarzyszeniem Żuławy, zorganizowali konferencję “Samorządy Lokalne na Żuławach Wiślanych w III RP (1999-2009)”.
Pracują nad kroniką cystersów pelplińskich
Jeszcze w minionym roku członkowie PZK rozpoczęli prace nad opracowaniem i wydaniem drukiem “Kroniki Świętego Zakonu Cystersów w Pelplinie”. Jak pisze młody historyk z Uniwersytetu Gdańskiego, Karol Wróblewski:
- Wydana drukiem, opatrzona komentarzem, naukowymi przypisami, a przede wszystkim dobrze przetłumaczona na język polski, kronika pelplińska służyć będzie młodym studentom - historykom, którzy dziś mają do niej dość ograniczony dostęp. Pozwoli ona także Kociewiakom, Borowiakom, Pomorzanom, poznać bezpośrednio historię ich regionu” .
Na najbliższym posiedzeniu Zespołu ustalone będą plany na 2010 rok. Już teraz wiadomo, że Zespół jest współorganizatorem konkursu “Młodzi dla Kociewia”, którego celem jest promowanie kultury Kociewia i zwrócenie uwagi na działalność społeczną i kulturalną młodych ludzi pochodzących z Kociewia oraz uhonorowanie ich za działalność na rzecz regionu.
Piętnastka posłów i senatorów
W skład Parlamentarnego Zespołu Kociewskiego wchodzi 15 posłów i senatorów: Bogdan Borusewicz, Andrzej Grzyb, Teresa Piotrowska, Janusz Dzięcioł, Jarosław Katulski, Kazimierz Kleina, Eugeniusz Kłopotek, Jan Kulas, Sławomir Neumann, Andrzej Person, Maciej Płażyński, Janusz Rachoń, Arkadiusz Rybicki, Sławomir Rybicki i Michał Wojtczak.
Patronat honorowy nad Zespołem objął Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, a jego pracami kieruje przewodniczący Andrzej Grzyb.
Reklama
Kociewiacy w parlamencie. Dla regionu ponad wielką polityką
KOCIEWIE. 7 lutego miną dwa lata od zawiązania Parlamentarnego Zespołu Kociewskiego, który należy do najaktywniejszych zespołów regionalnych, grupujących posłów i senatorów z różnych partii politycznych.
- 06.02.2010 00:00 (aktualizacja 08.08.2023 00:42)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze