niedziela, 24 listopada 2024 17:26
Reklama
Reklama

W hołdzie bohaterskim Powstańcom Warszawskim

POMORZE. W poniedziałek, 1 sierpnia, w 67. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego o 17:00 w wielu miejscach w Polsce, także w Gdańsku i miastach na Pomorzu zawyły syreny. Złożono kwiaty w hołdzie poległym. Wieńce przy pomniku żołnierzy, którzy oddali życie w walkach w Powstaniu Warszawskim, a także pod Monte Cassino, Falaise, Amhem i na innych frontach II wojny światowej złożyli m. in. nieliczni już powstańcy warszawscy (pochodzący z Tczewa).
W hołdzie bohaterskim Powstańcom Warszawskim
W uroczystościach w Tczewie i Gdańsku udział wziął poseł Kazimierz Smoliński.
Przybyli przedstawiciele organizacji kombatanckich i władze samorządowe. Podczas uroczystości w Parku Kopernika obecny był m. in. przewodniczący Konwentu Kombatantów Witold Schulz i kilku odznaczonych najwyższymi honorami żołnierzy z okresu II wojny światowej.   

Powstanie, chociaż nie uchroniło kraju przed wprowadzeniem komunizmu, przyczyniło się do utrwalenia tożsamości narodowej oraz - mimo prób zatarcia pamięci Polaków - wzmocniło poczucie konieczności walki o pełną suwerenność. Wiązało się jednak z ogromnymi ofiarami. Ok. 10 tys. powstańców zginęło, 7 tys. uznano za zaginionych, zaś 5 tys. odniosło obrażenia. Po stronie cywilnej straty wyniosły blisko 180 tys. ofiar.
Po zwycięstwie hitlerowców, wbrew warunkom kapitulacji, Niemcy przystąpili do systematycznego burzenia Warszawy. Zniszczonych zostało 85 proc. zabudowań. Jedynie prawobrzeżna Warszawa ucierpiała w małym stopniu.
Hitlerowcy - dopiero po ostrym komunikacie aliantów (groźbie, że w ten sam sposób będą traktowani jeńcy niemieccy) - przyznali status jeńców wojennych powstańcom.

Złożyliście daninę krwi
- Walczyliście o to, byśmy mogli żyć w godnych warunkach – zwrócił się do zebranych Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa do kombatantów, podczas późniejszego spotkania w Domu Przedsiębiorcy. – W dzisiejszej rocznicy nie chodzi nie tylko o symboliczną datę 1 sierpnia 1944 r., ale o okres kształtowania się ludzkich postaw i charakterów. Wy wówczas złożyliście daninę krwi – największą jaką człowiek może złożyć na ołtarzu wartości. Być może gdyby nie Wy, Polska miałaby zupełnie inny kształt. Być może nawet nie byłaby Polską. Za to wszystko serdecznie Wam dziękuję. Każdego roku prosimy o przypominanie tamtych historii, bo ta pamięć jest możliwa do przekazania tylko ustnie.

Na Pomorzu
O 17:00 w wielu miejscach w Polsce, także w Gdańsku i miastach na Pomorzu zawyły syreny.
W Gdańsku na Targu Rakowym przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego odbyły się główne uroczystości z okazji 67 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Wręczono odznaczenia kombatantom. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał Jerzy Grzywacz.
W Gdyni uroczystości odbyły się w południe. Przedstawiciele władz miasta i kombatanci złożyli kwiaty pod pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej na Skwerze Kościuszki.

W uroczystościach w Słupsku wzięło udział kilkaset osób, w tym kilkunastu kombatantów. Uroczystości rozpoczęły się o 17:00 przy pierwszym w Polsce pomniku Powstania Warszawskiego na ulicy Szarych Szeregów. Odsłonięto go już 15 września 1945 roku z inicjatywy samych warszawiaków, których około tysiąca zamieszkało w Słupsku po deportacji ze zniszczonej stolicy. (RG)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

max 03.08.2011 12:58
do grega Warszawiacy to nawet nie słyszeli o Jałcie ale w Londynie to tak i wiedzieli jaki bedzie podział Europy W jakim celu dano rozkaz do powstania Rosjanie i tak by Warszawe wyzwolili wystarczyło troche poczekac , ale zrobiono to po to aby ubiec Rosjan i utworzyc rzad i ogłosic Polskie niepodległym panstwem , a w tamtych realiach politycznych było to niemozliwe Alianci mogli naciskac na Rosjan np wstrzymujac dostawy wojenne ale tego nie chcieli Komunisci wiedzieli jakie siły polityczne stoja za powstancami ,pomagajac im zaszkodzili by sobie w takich prostych słowach mozna to okreslic , a w polityce nie ma miejsca na sentymenty

greg 02.08.2011 22:45
Celowe wykrwawienie Nie oceniaj surowo tamtych decyzji, bo nie żyłeś w tamtych czasach. Skąd wiedziałbyś, że nawołujący do powstania Sowieci nie pomogą. Nikt tego nie wiedział. Można było jedynie przypuszczać, ale w końcu to byli alianci. Nie nazwałbym zbrodnią decyzji dowództwa AK, a raczej celową zbrodnię zaniechania komunistów i patrzenie przez aliantów jak wykrwawia się Warszawa.

Kabaret Ani Mru-Mru - grafika www NOWY TERMIN Kabaret Ani Mru-Mru - grafika www NOWY TERMIN ZMIANA TERMINU KABARET ANI MRU-MRU w premierowym programie „Mniej więcej” . Przekazujemy komunikat od Organizatora występu Kabaretu Ani Mru Mru – Scena Studio Jacek Pawlewski:W związku z chorobą w rodzinie jednego z członków Kabaretu, występ planowany na 26 października 2024r. zostaje przeniesiony na inny termin – 19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00 Wszystkie zakupione bilety zachowują ważność. W przypadku, gdyby nowy termin Państwu nie odpowiada - bilety można zwrócić. ZWROT BILETÓW:Osoby, które zakupiły bilety online przez system sprzedaży Interticket.pl otrzymają zwrot środków na konto bankowe. Wymagany jest kontakt /e-mail/ z interticket.plosoby, które zakupiły bilety w Kasie CKiS - zapraszamy do kasy po zwrot środków finansowych.osoby, które zakupiły bilety przez inne systemy sprzedaży – biletyna.pl, kupbilecik.pl – prosimy o kontakt e -mail z tymi bileteriamiPrzepraszamy za utrudnienia! ***Historia kabaretu ANI MRU-MRU nie jest długa, bo kabaret nie jest aż taki stary. Powstał tak naprawdę we wrześniu 1999 roku. Skład: Marcin Wójcik, Michał Wójcik oraz Waldemar Wilkołek.Kabaret ANI MRU-MRU wystąpi w Tczewie z najnowszym programem „Mniej więcej”! W nim nowe oblicze kabaretu i nowe niesamowite skecze, których długo nie zobaczycie w telewizji!\\  Nowy termin Kabaretu Ani Mru-Mru19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 19.01.2025 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 19.01.2025 22:00
Reklama
Reklama