Stefan Łaszewski (1862-1924) był prawnikiem, sędzią oraz działaczem niepodległościowym.
Kwiaty na grobie wojewody
Od 1911 r. był przedstawicielem mniejszości polskiej w niemieckim Reichstagu, jako członek Koła Polskiego, a później jego wiceprezes. W międzywojniu działał w Związku Ludowo-Narodowym. W latach 1919-1920 piastował stanowisko pierwszego w historii II RP wojewody pomorskiego z siedzibą w Toruniu. Później, od 1922 roku, był jednym z prezesów Najwyższego Trybunału Administracyjnego. Kwiaty na jego grobie, znajdującym się na pelplińskim cmentarzu złożył burmistrz Pelplina Andrzej Stanuch oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wacław Bruski.
„Mazurek…” i wiązanki
Obchody rozpoczęła msza św. za Ojczyznę w Bazylice Katedralnej. Po niej uczestnicy uroczystości przeszli pod pamiątkowy obelisk na Placu Wolności. Kolumnę prowadziła Pelplińska Orkiestra Dęta, w orszaku szły też poczty sztandarowe i liczne delegacje instytucji, organizacji, szkół i zakładów pracy. W okolicznościowym wystąpieniu burmistrz Pelplina nawiązał do historii walki o niepodległą Polskę, ale zaakcentował też konieczność mądrego wykorzystania tak ciężko wywalczonej wolności. Pod pomnikiem zaśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego” i złożono wiązanki. Gościem uroczystości był poseł Sławomir Neumann.
Rogale św. Marcina
11 Listopada w Pelplinie zakończył się w Miejskim Ośrodku Kultury. Po poczęstunku marcinkowymi rogalami, nastąpiło wręczenie nagród i dyplomów laureatom konkursu plastycznego ogłoszonego w związku ze Świętem Niepodległości (wyniki poniżej). Nagrody wręczali zastępca burmistrza Tadeusz Błędzki oraz sekretarz gminy Jolanta Ligmanowska. Uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 zaprezentowali widowisko patriotyczne pt. „Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą”, przygotowane pod kierunkiem nauczycieli Bożeny Babicz, Ewy Wolert oraz Krzysztofa Kotlęgi. Na zakończenie zebrani w sali mogli obejrzeć niedawno zrealizowany film dokumentalny „Pelplińska jesień 1939 roku”, którego producentami są Miejski Ośrodek Kultury i Kuria Diecezjalna Pelplińska.
Konkurs rozstrzygnięty
Prezentujemy laureatów tegorocznej edycji konkursu plastycznego „Kiedy myślę Polska”, zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury. Na konkurs nadesłano 128 prac wykonanych różnymi technikami plastycznymi. W jury zasiadły przewodnicząca - artysta plastyk Ewa Landowska, twórca ludowy Maria Leszman oraz instruktor Anna Pielecka.
Kategorie:
• przedszkola: 1. Karolina Nowakowska, 2. Klaudia Jaworska (obie Przedszkole nr 1), 3. Dominika Betlejewska (P. nr 2);
• szkoły podstawowe: 1. Laura Latecka (Zespół Szkół nr 1), 2. Mateusz Braun, 3. Natalia Mierzwicka (oboje Zespół Kształcenia i Wychowania w Rudnie);
• gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne: 1. Kamila Kwidzińska (ZS nr 2), 2. Adriana Lemańczyk, 3. Dominika Piotrowska (obie ZS nr 1).
Reklama
Mądrze korzystajmy z wolności
PELPLIN. Kwiaty na grobie wojewody. Pelplińskie uroczystości 91. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się od złożenia kwiatów na grobie pierwszego wojewody pomorskiego Stefana Łaszewskiego.
- 13.11.2009 00:00 (aktualizacja 07.08.2023 23:07)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze