Na pływalni TCSiR odbyły się Otwarte Mistrzostwa Miasta Tczewa w Ratownictwie Wodnym. Zawodom towarzyszyła sportowa rywalizacja. Zapał, który dotrzymywał towarzystwa zawodnikom wzbudzał podziw wśród kibiców. Uczestniczyli w nich najlepsi ratownicy z całej Polski. Podczas zawodów rozegrano 7 konkurencji, z czego 3 są przewidziane regulaminem ILS, zaś pozostałe związane z tradycjami, jakie w zakresie zawodów ratowniczych gościły na tczewskim basenie.
Konkurencje
• Rzut rzutką
- W tej konkurencji wśród kobiet najlepszą okazała się Buczyńska Katarzyna (WOPR Malbork), która oddała rzut na odległość 18,7 m, zaś najlepszym ratownikiem w tej konkurencji został Ławrynowicz Tomasz z Tczewskiego WOPR, z odległością 30,1 m.
• 200 m z przeszkodami
- Także tym razem wyścig z przeszkodami dostarczył nam wielu wrażeń. Należało pokonać 200 m przepływając pod przeszkodą zamieszczona w odległości 12,5 m od linii startu. Rywalizacja była wspaniała i tym razem podium należało do Szotowskiego Daniela (WOPR Włocławek), drugie miejsce zajął zeszłoroczny złoty medalista - Bugdol Daniel (WOPR BSF Dąbki), zaś trzecie miejsce zyskał Gołębiewski Tadeusz (WOPR Tczew).
W damskim gronie klasyfikacja była następująca: Na miejscu pierwszym - Pietrzak Sandra (WOPR BSF Dąbki), zaraz za nią Kaczmarek Sandra (Wielkopolska Grupa Operacyjna) i Magier Marta (Skalar Słupsk).
• 50 m holowanie manekina
- Zawodnik skacze do wody skokiem startowym od strony nawrotowej i płynie 20 m sposobem dowolnym, na końcu niecki basenu nurkuje po manekina, wydobywa go na powierzchnie i holuje do mety.
Wśród kobiet na podium znalazły się Pietrzak Sandra, Drążkiewicz Maria oraz Kaczmarek Sandra. W męskim gronie jako pierwszy ukończył te konkurencje Bugdol Daniel, zaraz za nim Szczypiński Marcin (WOPR BSF Dąbki) oraz Kaliszewski Maciej (WOPR 4K Szczytno)
• 100 m holowanie manekina w płetwach
- Na sygnał zawodnik skacze do wody i przepływa stylem dowolnym 50 m w płetwach, następnie nurkuje po manekina i holuje go przez 50 m do mety.
W tej konkurencji na pierwszym miejscu po raz kolejny znalazła się Pietrzak Sandra, następnie Urbańska Paulina i Drążkiewicz Maria. Zaś wśród mężczyzn na pierwszej pozycji znalazł się Gołębiewski Tadeusz, zaraz za nim Bugdol Daniel i Kosiński Wojciech (WOPR 4K Szczytno).
• 25 m pod wodą
Już od czasu trwania pierwszych konkurencji zaczęła kształtować się ścisła czołówka. I tak w konkurencji 25 m pod woda na pierwszej lokacie znalazł się Bugdol Daniel, drugą pozycje zajął Szczypiński Marcin, trzecią - Kosiński Wojciech.
Wśród dziewcząt po raz kolejny numerem pierwszym okazała się Pietrzak Sandra, dalsze miejsca należały do Kaczmarek Sandry i Panek Agaty (Skalar Słupsk).
• Wyścig Australijski
- Jest to najtrudniejsza konkurencja zawodów nie licząca się do klasyfikacji ogólnej, ale budząca największe zainteresowanie wśród ratowników i widzów.
Trudno jest powiedzieć czy nazwa faktycznie odzwierciedla pochodzenie tej konkurencji. Polega ona na tym, iż pływanie odbywa się w poprzek basenu sposobem dowolnym, na środku pływalni zawieszone są trzy liny torowe, które należy pokonać pod wodą. Po przepłynięciu zawodnicy wychodzą na brzeg odwracając się twarzą do niecki basenu i przyjmują odpowiednią pozycje do kolejnego startu. I tak do momentu, aż zostanie tylko jeden zawodnik!
Niezwyciężony okazał się w tej konkurencji Szczypiński Marcin (WOPR BSF Dąbki), który zajął upragnione pierwsze miejsce. Na podium stanęli również ratownicy Tczewskiego WOPRu, Machniewicz Radosław - na drugiej lokacie oraz Mykowski Marcin, który znalazł się na trzeciej pozycji. Ratowniczki również pokazały na co je stać. Złoto zdobyła Pietrzak Sandra, zaraz za nią na podium stanęły także Panek Agata (Skalar Słupsk) i Korczak Edyta (WOPR Włocławek).
• Klasyfikacja ogólna indywidualna
- Pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnej kobiet należało do Sandry Pietrzak, natomiast w klasyfikacji ogólnej mężczyzn pierwszą pozycje zdobył Daniel Bugdol.
• Wyścig drużynowy
- W konkurencji drużynowej wśród ratowniczek pierwsze miejsce zajął zespól Skalar Słupsk II, natomiast wśród ratowników WOPR BSF Dąbki.
• Klasyfikacja ogólna drużynowa
Miejsce pierwsze - WOPR BSF Dąbki
Miejsce drugie - WOPR 4K Szczytno I
Miejsce trzecie - WOPR Słupsk
Skład komisji sędziowskiej:
• Naczelnik Zawodów - Mariusz Krupa
• Sędzia Główny - Waldemar Lonczak
• Starter - Wojciech Ossowski
• Sekretarz - Agnieszka Krupa
• Celowniczy - Maciej Reschke
• Kierownik biura zawodów - Janusz Nelke
• Biuro zawodów - Ewa Gajowiak
• Biuro zawodów - Sandra Petka
• Biuro zawodów - Anna Portianko
• Biuro zawodów - Klaudia Kraska
• Biuro zawodów - Paulina Wojciechowska
• Biuro zawodów -Jarosław Brzoskowski
O wysokim poziomie zawodów świadczą utytułowani zawodnicy z całej Polski jak i ustanowienie nieoficjalnego rekordu Polski w konkurencji 200 m z przeszkodami przez juniora Daniela Szotowskiego, który przepłynął ten dystans w czasie 2:00,08.
Po raz pierwszy dla najlepszego ratownika tegorocznych zawodów został ufundowany rozrywkowy Rejs do Szwecji przez Biuro Podróży "Panda".
Bugdol Daniel okazał się znakomitym zawodnikiem i zarazem szczęśliwym zdobywcą tej niezwykłej nagrody.
Daniel urodził się 25.02.1989 w Raciborzu gdzie mieszka i trenuje pod okiem Marcina Kunickiego. Styczność z pływaniem ma od pierwszej klasy szkoły podstawowej, poważniejsze treningi zaczął w czwartej klasie. Specjalizuje się w stylu motylkowym. Jego największymi osiągnięciami są finały A i B mistrzostw polski. Należy do pływackiego klubu MKS Victoria Racibórz. Ratownictwem zajmuje się od stycznia 2008 roku. Jego hobby to pływanie i od niedawna ratownictwo wodne.
Jest rekordzistą polski w konkurencji 100 m ratownik na "krótkim" - 0:55,35 i "długim" basenie - 0:55,09.
Komentarz Daniela o Tczewskich zawodach:
Jeśli chodzi o zawody w Tczewie to myślę, że są to zawody na których można się nie tylko sprawdzić w jakiej jest się dyspozycji ale także powygrywać fajne nagrody. 7 konkurencji rozgrywanych na zawodach potrafi naprawdę zmęczyć. Jeśli chodzi o organizacje zawodów. Fajnie, że WOPR Tczew organizuje takie zawody. Jeśli zawody w innych miastach były by tak samo organizowane to myślę, że ratownictwo sportowe nareszcie było by bardziej rozwinięte niż jest obecnie. Na zawodach w Tczewie startowałem 2 razy i myślę, że będę ten basen odwiedzał co rok.
Na koniec zawodów odbyło się losowanie nagród dla uczestników zawodów, a właścicielem szczęśliwej ręki wyciągającej losy był Grzegorz Michalski najmłodszy pomocnik zawodów. Oprawę muzyczną dobrał i prowadził DJ Pawlo.
Podziękowania należą się sponsorom, sędziom i członkom Tczewskiego WOPR. Zawody ze względu na specyfikę konkurencji były bardzo trudne dla zawodników, a zarazem ciekawe i atrakcyjne dla widzów. W zawodach wzięło udział 15 zawodniczek i 34 zawodników zaś startujących drużyn było 11 z czego 3 zespoły ratowniczek.
Reklama
Na pływalni. Szotowski ustanowił nieoficjalny rekord Polski na 200 m z przeszkodami
TCZEW. Pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnej kobiet należało do Sandry Pietrzak, natomiast w klasyfikacji ogólnej mężczyzn pierwszą pozycje zdobył Daniel Bugdol. O wysokim poziomie zawodów świadczą utytułowani zawodnicy z całej Polski jak i ustanowienie nieoficjalnego rekordu Polski w konkurencji 200 m z przeszkodami przez juniora Daniela Szotowskiego, który przepłynął ten dystans w czasie 2:00,08.
- 25.10.2009 00:00 (aktualizacja 17.08.2023 14:07)
Napisz komentarz
Komentarze