Elektrownia Północ uzyskała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego przedsięwzięcia w Rajkowach. - To milowy krok w procesie inwestycyjnym – podkreślają inwestorzy.
Trzecie już spotkanie informacyjne w sprawie budowy elektrowni odbyło się w ostatni czwartek w Pelplinie, w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Oprócz inwestorów, wśród gości byli przedstawiciele władz lokalnych i wojewódzkich.
Rozwiązać problem deficytu
Władze gminy Pelplin powtarzają, że elektrownia w Rajkowach to wielka szansa na dynamiczny rozwój naszej gminy.
- Powstaną nowe miejsca pracy, co jest ważne przy wysokim 16 proc. bezrobociu, a dochody własne gminy będą wyższe, co pozwoli na zaspokojenie potrzeb mieszkańców – mówił Andrzej Stanuch. - Jesteśmy w trakcie przygotowywania planu zagospodarowania przestrzennego.
Z konieczności rozwiązania problemu deficytu energii elektrycznej na Pomorzu zdają sobie sprawę władze województwa. Aktualnie zapotrzebowanie na energię elektryczną województwo pomorskie w 70 proc. pokrywa dostawami z południa i centrum kraju.
- Analizujemy i monitorujemy możliwość lokalizacji na terenie województwa nowoczesnych źródeł energii elektrycznej – napisał w liście do uczestników spotkania marszałek Mieczysław Struk. - Nie zapominamy jednak o innych zamierzeniach ważnych dla energetyki, takich jak lokalizacja elektrowni jądrowej w województwie, elektrowni gazowej w Gdańsku, mobilnego terminala gazowego w Gdańsku, czy też rozwój odnawialnych źródeł energii.
Na półmetku do pozwolenia
8 września Elektrownia Północ uzyskała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla swojej inwestycji. Podstawą do wydania decyzji był pozytywny wynik raportu o oddziaływaniu elektrowni na środowisko oraz obszary Natura 2000.
- Dokumentacja, która wpłynęła do nas kilka miesięcy temu, była bardzo profesjonalnie przygotowana – powiedziała Hanna Dzikowska, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku. - Przedsięwzięcie oceniliśmy jako nie zagrażające środowisku.
Wydana decyzja to zdaniem inwestorów milowy krok w procesie inwestycyjnym. Ingerencja w krajobraz naturalny będzie minimalna w porównaniu do skali i znaczenia tej inwestycji. Wszystkie zbiorniki wodne na jej terenie i w jej bezpośrednim sąsiedztwie pozostaną nienaruszone, a ewentualna wycinka krzewów i drzew będzie dokonywana poza okresem lęgowym ptaków. Zaplanowano już podpisanie stosownych umów z regionalnymi składami budowlanymi. Wszelkie prace przeładunkowe i przetwórcze będą odbywać się tak, aby produkty nie stanowiły ewentualnego ryzyka dla otoczenia. Spełnienie warunków decyzji środowiskowej będzie podstawą do wydania pozwolenia na budowę.
- Jesteśmy na półmetku prac potrzebnych do uzyskania takiego pozwolenia – poinformował dr inż. Karol Pawlak, dyrektor zarządzający Elektrowni Północ. - W kwietniu nasz projekt został wpisany przez Ministerstwo Gospodarki na listę projektów uprzywilejowanych do otrzymania darmowych uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Złożyliśmy też wniosek do Urzędu Regulacji Energetyki o wydanie promesy koncesji na wytwarzanie energii.
Spadną ceny nieruchomości?
Inwestorzy rozpoczęli rozmowy ze spółką PSE Operator, zmierzających do podpisania umowy przyłączającej Elektrownię Północ do Krajowej Sieci Energetycznej. Rozpoczęto też procedurę przedprzetargową wyboru wykonawcy elektrowni. Jednocześnie trwają rozmowy z największymi instytucjami i bankami europejskimi, dotyczące dalszego finansowania inwestycji, oraz z kopalnią Bogdanka, z której ma być sprowadzane 80 proc. węgla. Inwestorzy dysponują też terminalem w Braniewie na ewentualny węgiel z Rosji.
- Pytają nas dlaczego robimy na węglu? - mówił Jacek Strzelecki, członek zarządu Elektrowni Północ. - Bo wszyscy tak robią. Także Niemcy.
- W planie zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego nie ma mowy o elektrowni węglowej w Rajkowach, ale o Żarnowcu i dolinie dolnej Wisły (gdzie w Opaleniu chce inwestować szwedzki Vattenfall – przyp. red.) - zauważył Patryk Demski, radny Sejmiku Wojewódzkiego.
Radny pytał też o zmiany atmosferyczne wywołane przez większą obecność pary wodnej w powietrzu (mżawka, zachmurzenie, mgła) oraz o spadek cen nieruchomości w okolicy elektrowni. Zachęcał do większej promocji inwestycji na poziomie wojewódzkim.
- Nasza elektrownia została zgłoszona do planów strategicznych województwa – odpowiedział Jacek Strzelecki. - Jesteśmy po wielu spotkaniach w Urzędzie Wojewódzkim
- Raport środowiskowy jest publicznie dostępny - dodał mecenas Michał Benke. - Nie ma podstaw by przypuszczać, że zmiany mikroklimatyczne zakłócą warunki bytowe ludzi oraz gospodarkę rolną.
Elektrownia Północ w liczbach
2016/2017 - wtedy z Elektrowni Północ ma popłynąć pierwsza energia elektryczna
2000 MW - taką ilość energii będzie wytwarzała Elektrownia Północ
ponad 45 proc. - tak wysoką sprawność zapewnią elektrowni dwa bloki energetyczne
3000 - tyle osób może znaleźć zatrudnienie przy budowie elektrowni
1000 - tyle osób ma pracować przy obsłudze Elektrowni Północ
Reklama
Kontrowersje. Budowa elektrowni systemowej w Rajkowach coraz bliżej
PELPLIN. - W planie zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego nie ma mowy o elektrowni węglowej w Rajkowach, ale o Żarnowcu i dolinie dolnej Wisły - twierdzi Patryk Demski, radny Sejmiku Wojewódzkiego. Czy spadną w tym rejonie ceny nieruchomości? Władze gminy Pelplina uważają, że elektrownia to wielka szansa na dynamiczny rozwój gminy.
- 18.09.2010 00:00 (aktualizacja 08.08.2023 09:05)
Napisz komentarz
Komentarze