Dlaczego kwas masłowy zyskuje na popularności?
Coraz więcej ludzi interesuje się suplementacją maślanu sodu. Zarówno sportowcy, jak i osoby przywiązujące dużą wagę do zdrowego stylu życia decydują się na profilaktyczne przyjmowanie wspomnianej substancji. Ten środek okazuje się szczególnie pomocny w walce z chorobami układu trawiennego, które dotykają wielu Polaków. Kwas masłowy jest wytwarzany w naszych jelitach – za jego produkcję odpowiadają bakterie beztlenowe, które aktywnie uczestniczą w procesie fermentacji błonnika. Jeśli chcemy dostarczyć do swojego organizmu dodatkową porcję maślanu sodu, powinniśmy sięgać po owoce, warzywa i produkty z pełnego ziarna, które wzmagają produkcję cennego kwasu tłuszczowego.
Substancja, która wpływa na kondycję naszych jelit
Maślan sodu może podnosić szczelność jelit i w ten sposób wpływać na poprawę ogólnego stanu zdrowia. Sprawne jelita to prawidłowe trawienie, optymalne wchłanianie składników odżywczych oraz umiejętność wytwarzania niektórych witamin. Kwas masłowy może przyspieszać odbudowę flory bateryjnej jelit po antybiotykoterapii. Warto wspomnieć o tym, że kwas masłowy jest podstawowym źródłem energii dla kolonocytów, czyli komórek nabłonka jelitowego, które dzięki tej substancji mogą się szybciej namnażać i regenerować. Maślan sodu może uszczelniać wyściółkę jelitową i zabezpieczać przed przedostawaniem się do organizmu groźnych toksyn i bakterii, dlatego warto rozważyć jego suplementację. Najlepsze efekty przynosi przyjmowanie preparatów wysokiej jakości: https://mybionic.pl/bcure-butyric-acid-forte-sr-maslan-sodu-90-kapsulek.
W jaki sposób maślan sodu wspiera zdrowie układu nerwowego?
Mikrobiom wchodzący w skład flory bakteryjnej jelit wpływa w sposób pośredni na układ nerwowy oraz przyczynia się do poprawy pracy mózgu. Badania naukowe wykazują, że maślan sodu może mieć zastosowanie przy niektórych chorobach neurodegeneracyjnych, na przykład Parkinsonie albo demencji, która dotyka osoby w podeszłym wieku. Niektórzy specjaliści uważają, że kwas masłowy wykazuje działanie antydepresyjne oraz polepsza funkcje kognitywne. Maślan sodu może uszczelniać jelita i dobrze wpływa na barierę krew-mózg, która ma ochraniać układ nerwowy przed toksynami i bakteriami, a także powodowanymi przez nie infekcjami.
Czy kwas masłowy może ułatwiać odchudzanie?
Kwas masłowy jest wykorzystywany przy leczeniu chorób o podłożu zapalnym – między innymi cukrzycy oraz insulinooporności. Badania na modelu zwierzęcym potwierdziły, że maślan sodu może zwiększać możliwość redukowania nadmiernej tkanki tłuszczowej poprzez korzystne działanie względem insulinowrażliwości. Suplementacja kwasu masłowego w pewnych przypadkach będzie wspierać funkcjonowanie mitochondriów oraz wydatkowanie energii. Należy pamiętać o tym, że maślan sodu nie jest spalaczem tłuszczu, dlatego nie pomoże w sposób bezpośredni uporać się ze zbędnymi kilogramami, jednak może stanowić świetne wsparcie w procesie odchudzania.
Napisz komentarz
Komentarze