- Mamy już gotowy projekt autorstwa Stefana Kukowskiego i wybrane miejsce – informuje Ryszard Graczyk ze Stowarzyszenia „Zawsze Solidarni”. - W sierpniu pomnika już nie zdążymy odsłonić, więc chcemy to zrobić w październiku lub listopadzie.
Przeciwstawili się komunie
W piątek, 27 sierpnia, w siedzibie głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Dąbrowskiego 6), o godz. 18.00 rozpocznie się spotkanie byłych działaczy opozycji antykomunistycznej w PRL, zorganizowane przez Stowarzyszenie „Zawsze Solidarni” pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. W programie, oprócz dyskusji, są wykłady m. in. o opozycji antykomunistycznej do sierpnia 1980 r., o wybuchu strajków latem 1980 r. w Tczewie, o powstaniu struktur NSZZ „Solidarność” w Tczewie oraz o przebiegu stanu wojennego i opozycji antykomunistycznej w grodzie Sambora. Pokazana zostanie zarekwirowana przez służby celne PRL wystawa zdjęć Kazimierza Maciejewskiego z czterech ostatnich dni strajku sierpniowego w Stoczni Gdańskiej im. Lenina.
Upamiętnienie 30. rocznicy strajków
W niedzielę, 29 sierpnia, o godz. 10.00 w kościele NMP Matki Kościoła na Suchostrzygach, odbędzie się msza św. za Ojczyznę. Tego samego dnia, o godz. 16.00, w Parku Kopernika nastąpi uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego w miejscu powstania obelisku upamiętniającego 30. rocznicę strajków robotniczych w Polsce i na Ziemi Tczewskiej. Na godz. 16.30 w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły zaplanowano otwarcie okolicznościowej wystawy pt. „Sierpień 1980”. O godz. 17.00 na dziedzińcu CWRDW rozpocznie się koncert „Festiwal Solidarności”, z udziałem wykonawców: Holy Smoke, Piotra Starzeckiego z zespołem Y'anioły; gwiazdą będzie Tadeusz Woźniak.
Czym była i jest „Solidarność”
W czwartek, 2 września, o godz. 10.00 w auli Centrum Edukacji Dorosłych odbędzie się konferencja nt. Powstania NSZZ „Solidarność”.
- Bardzo nam zależało właśnie na przygotowaniu spotkania dla młodzieży – dodaje Marek Nagórski, kierownik Oddziału Zarządu Regionu Gdańskiego „Solidarności” w Tczewie, współorganizatora obchodów. - Chcemy opowiedzieć młodym tczewianom czym była i jest „Solidarność” i jaka była jej rola w upadku komunizmu na świecie.
Żeby Polska była Polską...
Jubileuszowe spotkanie organizuje też Tczewskie Towarzystwo Kulturalne „Brama”. W programie: ● Geneza wydarzeń sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” – poseł Jan Kulas; ● Strajk w Fabryce Przekładni Samochodowych FPS „Polmo” – radny Kazimierz Ickiewicz; ● Początki „Solidarności” w tczewskiej służbie zdrowia – Lucja Wydrowska – Biedunkiewicz; ● Europejskie Centrum Solidarności: centrum krzewienia idei wolności, demokracji i solidarności – Krzysztof Korda; ● koncert poetycko-muzyczny z cyklu „Ogrody sztuk”: „Żeby Polska była Polską” – zespół Moment z Bydgoszczy; ● zebranie przy kawie „Po latach”. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 21 sierpnia, o godz. 17.00 w Centrum Kultury i Sztuki.
Przeciwstawili się komunie. 30. rocznica powstania „Solidarności” - spotkania, koncerty i msza św. za Ojczyznę
TCZEW. Jednym z elementów tczewskich obchodów 30-lecia „Solidarności” będzie podpisanie aktu erekcyjnego obelisku upamiętniającego rocznicę strajków robotniczych w Polsce i na Ziemi Tczewskiej, który jeszcze w tym roku ma stanąć w Parku Kopernika.
- 19.08.2010 00:00 (aktualizacja 07.08.2023 19:09)
Napisz komentarz
Komentarze