piątek, 22 listopada 2024 23:31
Reklama dotacje rpo
Reklama

Ostrzeżenie przed oszustami! 58-latka straciła ponad 96 tysięcy złotych na fałszywej inwestycji w kryptowaluty

Mieszkanka powiatu kwidzyńskiego, skuszona obietnicami szybkiego zysku, straciła ponad 96 tys. złotych inwestując w kryptowaluty. W wyniku działania oszustów, którzy podali się za konsultantów firmy inwestycyjnej, 58-latka padła ofiarą skomplikowanego cyberprzestępstwa, które doprowadziło do utraty jej oszczędności. Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach z osobami oferującymi usługi finansowe, zwłaszcza w zakresie inwestycji online.
  • Źródło: KPP Kwidzyn
Ostrzeżenie przed oszustami! 58-latka straciła ponad 96 tysięcy złotych na fałszywej inwestycji w kryptowaluty

Źródło: foto archiwum

Do finansowej tragedii doszło, gdy 58-letnia kobieta została telefonicznie skontaktowana przez mężczyznę, który przedstawił się jako doradca finansowy oferujący pomoc w inwestycji na rynku kryptowalut. Zaufanie kobiety zostało szybko zdobyte za sprawą obietnic wysokiego i szybkiego zysku. W rozmowie telefonicznej oszust zapewnił, że inwestycja jest prosta, bezpieczna i przyniesie szybkie efekty. Kobieta, zaintrygowana możliwością powiększenia swoich oszczędności, postanowiła skorzystać z oferty.

Niestety, oszuści zastosowali typową metodę wykorzystywaną w podobnych przypadkach – polecili kobiecie zainstalowanie na jej urządzeniu aplikacji do zdalnej obsługi pulpitu. Dzięki temu przejęli kontrolę nad komputerem 58-latki i uzyskali dostęp do jej konta bankowego. Na oczach kobiety dokonywali szeregu przelewów z jej konta na tzw. konto inwestycyjne. W rzeczywistości pieniądze te były wyprowadzane przez oszustów, a kobieta traciła swoje środki w szybkim tempie.

Początkowo 58-latka była przekonana, że jej pieniądze pomnażają się na rynku kryptowalut i że wkrótce będzie mogła cieszyć się zyskami. Oszust, który podawał się za doradcę finansowego, nakłaniał kobietę do dalszych inwestycji, sugerując, że powinna zwiększyć swoje wkłady finansowe, aby osiągnąć jeszcze wyższe zyski. W wyniku manipulacji kobieta zaciągnęła kredyt na kwotę 80 tys. złotych, przekonana, że dzięki temu jej inwestycje będą bardziej opłacalne.

Z czasem jednak sytuacja zaczęła się pogarszać. 58-latka zauważyła, że nie tylko nie uzyskuje spodziewanych zysków, ale również na jej nazwisko zostały zaciągnięte dodatkowe pożyczki w innych bankach, w których nie posiadała konta. Zrozumiała wówczas, że padła ofiarą oszustwa i natychmiast zablokowała dostęp do swojego rachunku bankowego.

Kobieta, po zorientowaniu się w sytuacji, zgłosiła sprawę na policję. Z jej konta zniknęło ponad 96 tys. złotych, a jej finanse zostały poważnie nadwyrężone przez działania przestępców. Obecnie trwa śledztwo, mające na celu ustalenie sprawców oraz odzyskanie skradzionych środków.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie ostrzegają przed tego typu oszustwami i przypominają, aby nie ulegać namowom na szybki zysk, zwłaszcza gdy wymaga to instalowania aplikacji do zdalnej obsługi urządzeń. Oszuści często podają się za profesjonalistów, oferując pomoc w procesie inwestycyjnym. W rzeczywistości wykorzystują takie programy, aby uzyskać pełną kontrolę nad komputerem lub telefonem ofiary, a w konsekwencji dostęp do jej kont bankowych. Instalacja takiego oprogramowania bez wiedzy o jego prawdziwym działaniu może skutkować poważnymi stratami finansowymi.

Policja apeluje o ostrożność i rozwagę w kontaktach z osobami oferującymi usługi finansowe przez telefon lub internet. Przestrzegają przed udostępnianiem jakichkolwiek danych osobowych oraz instalowaniem oprogramowania, które może narazić nas na utratę pieniędzy. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń o próbę oszustwa, warto niezwłocznie przerwać rozmowę i skontaktować się z bankiem lub odpowiednimi służbami.

Policja radzi: co zrobić, by nie paść ofiarą oszustwa ?

  • przede wszystkim kieruj się zdrowym rozsądkiem. Obietnica superatrakcyjnej inwestycji to najczęściej metoda działania oszustów;
  • nigdy nikomu nie udostępniaj danych logowania do swojego konta bankowego oraz danych karty płatniczej;
  • jeśli „konsultant” proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania do obsługi zdalnego pulpitu, możesz być pewien, że to oszustwo;
  • sprawdzaj wiarygodność podmiotu oferującego pomoc związaną z inwestowaniem pieniędzy;
  • nigdy nie podejmuj decyzji pod wpływem chwili, zastanów się i nie ulegaj presji.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kabaret Ani Mru-Mru - grafika www NOWY TERMIN Kabaret Ani Mru-Mru - grafika www NOWY TERMIN ZMIANA TERMINU KABARET ANI MRU-MRU w premierowym programie „Mniej więcej” . Przekazujemy komunikat od Organizatora występu Kabaretu Ani Mru Mru – Scena Studio Jacek Pawlewski:W związku z chorobą w rodzinie jednego z członków Kabaretu, występ planowany na 26 października 2024r. zostaje przeniesiony na inny termin – 19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00 Wszystkie zakupione bilety zachowują ważność. W przypadku, gdyby nowy termin Państwu nie odpowiada - bilety można zwrócić. ZWROT BILETÓW:Osoby, które zakupiły bilety online przez system sprzedaży Interticket.pl otrzymają zwrot środków na konto bankowe. Wymagany jest kontakt /e-mail/ z interticket.plosoby, które zakupiły bilety w Kasie CKiS - zapraszamy do kasy po zwrot środków finansowych.osoby, które zakupiły bilety przez inne systemy sprzedaży – biletyna.pl, kupbilecik.pl – prosimy o kontakt e -mail z tymi bileteriamiPrzepraszamy za utrudnienia! ***Historia kabaretu ANI MRU-MRU nie jest długa, bo kabaret nie jest aż taki stary. Powstał tak naprawdę we wrześniu 1999 roku. Skład: Marcin Wójcik, Michał Wójcik oraz Waldemar Wilkołek.Kabaret ANI MRU-MRU wystąpi w Tczewie z najnowszym programem „Mniej więcej”! W nim nowe oblicze kabaretu i nowe niesamowite skecze, których długo nie zobaczycie w telewizji!\\  Nowy termin Kabaretu Ani Mru-Mru19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 19.01.2025 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 19.01.2025 22:00
Reklama
Reklama