poniedziałek, 2 grudnia 2024 07:37
Reklama
Reklama

NA ŚWIĘTO POWIATU TCZEWSKIEGO uroczysta sesja Rady Powiatu w bibliotece pelplińskiej [GALERIA ZDJĘĆ]

I Uroczysta Sesja Rady Powiatu Tczewskiego VII Kadencji z okazji Święta Powiatu Tczewskiego za nami. Rozpoczęto je od mszy św. w intencji mieszkańców i Samorządu Powiatu Tczewskiego w kaplicy pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Collegium Marianum w Pelplinie, którą odprawił ks. kanonik Andrzej Szopiński, Diecezjalny duszpasterz Samorządowców.
NA ŚWIĘTO POWIATU TCZEWSKIEGO uroczysta sesja Rady Powiatu w bibliotece pelplińskiej [GALERIA ZDJĘĆ]

Autor: Starostwo Powiatowe w Tczewie

Obrady miały miejsce 24 sierpnia. Po mszy inaugurującej obchody, goście mieli okazję uczestniczyć w inscenizacji historycznej w wykonaniu grupy rycerskiej APIS.

 

Przyznano nagrody Powiatu Tczewskiego

Jest już tradycją, że podczas Święta Powiatu Tczewskiego przyznawana jest nagroda „Filar Powiatu Tczewskiego”. W podziękowaniu za swoją aktywną działalność na rzecz Powiatu Tczewskiego w tym roku nagrody otrzymali:

Klub Sportowy Wisła Tczew

Fabryka Sztuk w Tczewie

 

Wręczone zostały również nagrody w eliminacjach powiatowych konkursu "Piękna Wieś Pomorska":

I miejsce zajęła wieś Dąbrówka Tczewska ( Gmina Tczew )

II miejsce zajęła wieś Rożental ( Gmina Pelplin )


Świętowanie z zagranicznymi partnerami

Wysłuchano referatu okolicznościowego Bogdana Badzionga, byłego burmistrza Gniewu - historyka, regionalisty kociewskiego, nauczyciela, sekretarza gminy Pelplin oraz członka zarządu powiatu: „Pelplin jako ośrodek kulturowy powiatu tczewskiego, ukształtowany na dorobku cystersów”.

W naszych uroczystościach uczestniczyły również delegacje partnerskie: z Powiatu Wodzisławskiego na czele ze Starostą – Leszkiem Bizoniem; Rejonu Prienai (Litwa) na czele z wicemer Laimutė Jančiukienė, Rejonu Zestafoni (Gruzja) na czele z dyrektorem Wydziału Administracji Urzędu Miasta Zestaphoni Davidem Nioradze. Całość obchodów zwieńczył piękny koncert muzyki klasycznej zespołu wokalnego Amoroso.

W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych miast i gmin z terenu powiatu tczewskiego, radni obecnej oraz poprzednich kadencji, działacze sportowi oraz społeczni, dyrektorzy powiatowych jednostek organizacyjnych, przedstawiciele służb, inspekcji i straży oraz dyrektorzy wydziałów Starostwa Powiatowego w Tczewie.


 

Wacław Dytkiewicz - pierwszy starosta wolnej Polski 

Pierwsza uroczysta sesja Rady Powiatu Tczewskiego VII kadencji odbyła się w Bibliotece Diecezjalnej w Pelplinie.

Powiat Tczewski miał swoje święto po raz pierwszy w 2016 r. Pomysł jego ustanowienia zapoczątkowała Przewodnicząca Rady Powiatu Tczewskiego - Barbara Kamińska. Po analizie wielu wydarzeń związanych z funkcjonowaniem administracji powiatowej na przestrzeni XX i XXI w., dokonanej we współpracy z doświadczonymi badaczami historii współczesnej, uznano że data 24 sierpnia będzie najwłaściwsza do ustanowienia tego święta, która związana jest z wydarzeniami z 1920 r., krótko po odzyskaniu przez Polskę (II Rzeczpospolita) niepodległości. W tym czasie, starszy referent Departamentu Sprawiedliwości Ministerstwa byłej Dzielnicy Pruskiej – Wacław Dytkiewicz (związany z Narodową Partią Robotniczą), został desygnowany na nowego starostę w Tczewie i miał przejąć obowiązki od Bolesława Lipskiego. Podczas ich spotkania (21 sierpnia 1920 r.) ustalono, że oficjalne przejęcie administracji powiatu nastąpi z 24 sierpnia. Dzień wcześniej Wacław Dytkiewicz miał czas na zaznajomienie się z pracownikami starostwa oraz strukturą urzędu. W dniu 24 sierpnia 1920 punktualnie o godzinie 12.00 nastąpiło formalne przejęcie urzędu w sali posiedzeń Starostwa Powiatowego w Tczewie. Nowy starosta rozpoczął urzędowanie dzień później.


 

Opr. (tomm)/Starostwo Powiatowe w Tczewie

Fot. SP w Tczewie

*Tytuł, śródtytuły pochodzą od redakcji


Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama