Reklama
sobota, 22 lutego 2025 23:25
Reklama

Podpowiadamy jak sadzić i dbać o pelargonie. Odrobina piękna i luksusu bez wysiłku

Od wielu lat pelargonie są najpopularniejszymi, kwitnącymi roślinami balkonowo-rabatowymi. Występują w wielu kolorach i kształtach. Rosną szybko, kwitną obficie i nieprzerwanie od wiosny do jesieni, są łatwe w utrzymaniu i odporne na trudne warunki atmosferyczne. Nie trzeba być ekspertem, aby pięknie i bujnie kwitły. Nawet początkujący ogrodnicy czerpią z nich wiele satysfakcji, jeśli stosują się do kilku prostych wskazówek.
Podpowiadamy jak sadzić i dbać o pelargonie. Odrobina piękna i luksusu bez wysiłku

Autor: Pelargonium for Europe

Eksperci z Pelargonium for Europe (PfE) podpowiadają, co jest ważne podczas sadzenia i pielęgnacji pelargonii.


Kiedy najlepiej sadzić pelargonie?

Gdy tylko pojawiają się pierwsze, ciepłe, wiosenne dni, warto od razu zacząć obsadzać balkony i tarasy. Należy jednak uważać na pelargonie, ponieważ źle znoszą zimno. Należy je sadzić tylko wtedy, gdy w nocy nie występują przymrozki, a temperatury w ciągu dnia regularnie utrzymują się powyżej 10°C. Jeśli nie możemy się doczekać, w razie konieczności powinniśmy przygotować się na ochronę pelargonii przed zimnem. Na przykład, gdy temperatura na zewnątrz jest niska, rośliny lepiej ustawić na parapecie, stojaku przy ścianie domu lub pod osłoną, niż zawiesić na balustradzie balkonu lub ustawić w doniczce na zimnej ziemi. W nocy pelargonie można chronić przed mrozem za pomocą włókniny ogrodowej, folii bąbelkowej lub prześcieradła. Jeśli jednak znów nadejdą chłody, należy tymczasowo umieścić je w osłoniętym pomieszczeniu. Ogrody zimowe, altany chroniące przed mrozem lub garaże, z dopływem naturalnego światła, są odpowiednim miejscem.

Co należy wziąć pod uwagę podczas sadzenia pelargonii?

Zarówno w skrzynce balkonowej, pojemniku, doniczce, wiszącym koszu czy na rabacie, pelargonie czują się dobrze. Ważne, żeby miały wystarczająco dużo miejsca. Odległość między roślinami powinna wynosić co najmniej 20 cm, a wysokość doniczki nie powinna być niższa niż 18 cm. Do sadzenia należy używać wysokiej jakości, wstępnie nawożonego kompostu, pamiętać o warstwie drenażowej i zadbać, żeby woda miała ujście przez cały czas.


 

Jakie jest idealne miejsce dla pelargonii?

Pelargonie należą do roślin światłolubnych. Im więcej światła słonecznego otrzymują, tym obficiej kwitną. Aby szybko cieszyć się dużą ilością kwiatów, powinniśmy zaopatrzyć się w rozwinięte rośliny z dużą ilością pąków i gęstym ulistnieniem. Pelargonie najlepiej czują się w pełnym słońcu, choć radzą sobie również w półcieniu. Źle znoszą ciągły deszcz. Szczególnie odmiany o dużych lub podwójnych kwiatach powinny być ustawione w zadaszonym miejscu w deszczowe dni.

Jak prawidłowo podlewać pelargonie?

Pelargonie mogą magazynować dużo wilgoci w swoich liściach i łodygach, więc kilka dni bez wody nie stanowi dla nich problemu. Potrzebują jednak regularnego podlewania, aby obficie kwitnąć - w bardzo gorące, letnie dni nawet rano i wieczorem. Skrzynki okienne ze zbiornikiem i automatyczne systemy nawadniania mogą znacznie zredukować ilość wymaganej wody. Wskazówka: Woda deszczowa lub odstana jest idealna do podlewania. Zdarza się w przypadku roślin krzaczastych, że wilgoć, nawet podczas deszczu, nie dociera do gleby. Aby sprawdzić, czy rośliny potrzebują wody, sprawdź wilgotność gleby palcem. Jeśli jest ona ciepła i sucha, należy ją podlać. Jeśli deszcz pada bez przerwy, eksperci zalecają unikanie tac ociekowych lub doniczek, w których może gromadzić się woda, ponieważ pelargonie nie powinny być przelane.


Jak prawidłowo nawozić pelargonie?

Pelargonie potrzebują wielu składników odżywczych. Nawożenie należy rozpocząć około czterech do sześciu tygodni po posadzeniu. Do tego czasu składniki odżywcze często są już zużyte, nawet w przypadku wstępnie nawożonego kompostu. Aby zapewnić optymalne odżywianie, wystarczy raz w tygodniu dodawać do wody komercyjny nawóz do roślin kwitnących. Alternatywnie można użyć pałeczek nawozowych. Wystarczają one na około dwa do trzech miesięcy.

Jeśli podczas sadzenia użyto nawozu o spowolnionym uwalnianiu, można pozostawić więcej czasu przed zastosowaniem nawozu uzupełniającego. Dokładny czas zależy między innymi od rodzaju zastosowanego nawozu oraz temperatury i wilgotności gleby. Od późnego lata często zdarza się, że pelargonie potrzebują dodatkowych składników odżywczych, nawet jeśli są zasilane nawozem o spowolnionym uwalnianiu. Niedobór składników odżywczych można rozpoznać po nieprawidłowym kwitnieniu lub pożółkłych liściach.


Usuwanie przekwitłych kwiatów

Regularne usuwanie zużytych kwiatów i liści, a także martwych łodyg, utrzymuje pelargonie w zdrowiu i stymuluje tworzenie kwiatów. Odmiany samoczyszczące, które można znaleźć głównie wśród pelargonii zwisających, same zrzucają przekwitłe kwiaty i zwykle od razu wytwarzają nowe. Zwiędłe liście należy jednak usuwać ręcznie.


Zimowanie pelargonii

Pelargonie to rośliny wieloletnie. Aby je przezimować przed pierwszymi, nocnymi przymrozkami należy je przyciąć do około 15 cm i przenieś je w jasne, chłodne miejsce. Zimą pelargonie nie potrzebują nawozów ani prawie wcale wody. Na wiosnę należy je przesadzić do świeżego kompostu i umieść w cieplejszym miejscu. Przy odrobinie szczęścia ponownie wykiełkują.


Więcej zdjęć oraz informacji na temat pelargonii znajduje się na stronie www.pelargoniumforeurope.com


 

Pelargonium for Europe

Pelargonium for Europe to inicjatywa marketingowa założona przez europejskich hodowców pelargonii Dümmen Orange, Elsner PAC, Florensis / P. van der Haak Handelskwekerij, Selecta One i Syngenta Flowers. Powstała w 2016 roku w celu promowania pelargonii i wspierania długofalowej sprzedaży w Europie. Kampania jest obecnie prowadzona w 22 krajach. Od 2023 r. w Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech działania marketingowe są wspierane przez UE w ramach kampanii "Stars Unite a Europe in Bloom".


 

Pelargonium for Europe


 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Przeżyj ferie na sportowo, korzystaj razem z dzieckiem z rekreacji w ramach propozycji TCSiR Przeżyj ferie na sportowo, korzystaj razem z dzieckiem z rekreacji w ramach propozycji TCSiR Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty bachaty, które odbędą się 15 lutego 2025 roku na salce fitness Tczewskiego Centrum Sportu i Rekreacji!  Warsztaty Bachaty w TCSiR! Czym jest bachata? To zmysłowy i pełen emocji taniec pochodzący z Dominikany. Charakteryzuje się bliskością partnerów, płynnymi ruchami bioder i romantycznymi rytmami. To doskonały sposób na poprawę koordynacji, pewności siebie i świetną zabawę!Warsztaty poprowadzi: Monika Iwicka-Waruszewska – doświadczona instruktorka, która wprowadzi Was w magiczny świat bachaty! Nie przegapcie okazji, by nauczyć się tego niezwykłego tańca i spędzić aktywnie czas w świetnej atmosferze!Miejsce: TCSiR – salka fitnessData: 15 lutego 2025Godz. 14:00 - 17:00119zl/os* Istnieje możliwość przyprowadzenia osoby towarzyszącej i skorzystania z promocji.Ale nie tylko z oferty tanecznej będzie można skorzystać. Instruktorzy TCSiR zapraszają na ferie z unihokejem, badmintonem, tenisem, piłką nożną. A to wszystko w grupach mniej i bardziej zaawansowanych. Jak się dowiedzieliśmy dla dzieci, którym nie odpowiadają akurat takie gry zespołowe albo są po prostu za małe przygotowano gry i zabawy ruchowe. Przez cały czas będzie można korzystać z lodowiska i basenu małego i dużego. Na basenie dzieciaki będą mogły skorzystać z wodnego toru przeszkód (duża pływalnia) oraz przyspieszonego kursu nauki pływania pod okiem instruktorów. TCSiRData rozpoczęcia wydarzenia: 15.02.2025 14:00 – Data zakończenia wydarzenia: 24.02.2025 14:43
ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe 24-28 lutego 2025r.Zapraszamy na Artystyczne Ferie Zimowe z Centrum Kultury i Sztuki. Instruktorzy przgotowali atrakcyjne warsztaty dla dzieci. W tym roku ferie będą kręcić się wokół tematyki robotów, sztucznej inteligencji i morza możliwości oraz zagrożeń, jakie są z tym związane. Przenieście się z nami do przyszłości! Nie obędzie się bez zajęć Minecrafta.Zapraszamy w podróż, gdzie robot może być najlepszym przyjacielem – nie człowieka, ale sympatycznego psa, gdzie J@ś i M@łgosia będą musieli przeciwstawić się AI Jadze, a dzieciaki chodzą do szkoły z androidem. To wszystko znajdziecie w proponowanych przez nas filmach i spektaklu, oprócz tego zapraszam na warsztaty z druku 3D, minecrafta oraz zajęcia taneczne. Ci z Was, którzy lubią coś tworzyć będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Świat przyszłości – ludzie i roboty”.Na wszystkie zajęcia, filmy i spektakl obowiązują zapisy. START ZAPISÓW – 22 stycznia 2025r. godz. 10.00 Warsztaty taneczne Hip-Hop24 lutego 2025r. g.11.00, g.12.00, g.13.00Zapraszamy wszystkie dzieci na energiczne i pełne rytmu warsztaty hip-hopowe! To doskonała okazja, aby w czasie ferii zimowych nauczyć się nowych ruchów, poznać kulturę hip-hopu i spędzić czas w kreatywnej atmosferze.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 do 17 latLiczba uczestników : 20 osób w grupieMiejsce: Sala taneczna na tarasieWstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757  Warsztaty Minecraft25 – 28 lutego 2025r. g.15.00, g.16.00, g.17.00, g.18.00Uczestnicy warsztatów Minecraft oprócz szeregu wyzwań związanych z korzystaniem z bloków komend będą mogli podjąć zdrową rywalizację w przeróżnych konkurencjach, w których przewodnim motywem będą roboty. Konieczna jest umiejętność czytania i pisania, ponieważ duży nacisk położymy na programowanie bloków.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 lat do 17 latLiczba uczestników :  6 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów- Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757 „J@ś i M@łgosi@”– spektakl dla dzieci /Teatr Czwarte Miasto26 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 10 złAutorska wersja bajki na motywach braci Grimm. Las oraz słodycze z klasycznej wersji zastąpione zostały zagrożeniami cyfrowymi. Zanurzając się w świat internetu Jaś i Małgosia będą musieli stawić czoła wyzwaniom i korzystając z pomocy mieszkańców cyber świata odnaleźć wiedźmę AI Jagę - sztuczną inteligencję, z którą będą musieli się zmierzyć. Czy uda im się wrócić bezpiecznie do realnego świata? Czy możliwe jest znalezienie przyjaźni w cyfrowym świecie? Tego właśnie dowiecie się z Naszej autorskiej bajki J@ś i M@łgosi@. Serdecznie zapraszamy na pełen przygód spektakl teatralny wykorzystujący nowe media i poruszający tematy zagrożeń płynących z Internetu.  Scenariusz: Piotr Srebrowski, Martyna JanczewskaReżyseria: Piotr SrebrowskiObsada: Martyna Janczewska, Jakub PiprowskiMuzyka: Sówka SowińskaProjekt lalek Jasia i Małgosi: Olga Ryl-KrystianowskaWideo: Łukasz Rat CzerwińskiObrazy: Beniamin Straszewski Spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 6 lat.Czas trwania spektaklu: 45min + rozmowa z widzami (60min)Zapisy na spektakl – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Pies i robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 zł Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.Jak się skończy ta przygoda?„Pies i robot” reż. Pablo Bergerkraj produkcji Hiszpania/Francja 2023gatunek animowanyczas trwania 102 mindystrybucja w Polsce: Best Film COKategoria wiekowa od 9 lat. Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Mój brat robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 11.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 złŚwiat się zmienił. Niedawno zażegnano kryzys klimatyczny, więc wszystko jest ekologiczne i zrównoważone. Ludzie mają osobistych asystentów, humanoidalne androidy. 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model robota. Konrad wygląda i zachowuje się jak człowiek. Jest o wiele lepszy od poprzedniej wersji, która wyglądem bardziej przypominała misia. Wszyscy zazdroszczą jej nowego modelu. Popularność Alberte w szkole rośnie, a ona coraz bardziej zbliża się do Konrada. Ale czy można przyjaźnić się z robotem, nawet gdy wygląda jak człowiek?„Mój brat robot” reż. Frederik NørgaardProdukcja: DaniaCzas trwania: 84 minKategoria wiekowa 10+ Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 Warsztaty RoboLab: Druk 3D i Lego27 – 28  lutego 2025r. g. 9.00, g. 11.00, g.13.00Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których połączymy magię nowoczesnych technologii z kreatywnością i nauką! Nasze zajęcia to idealne miejsce dla młodych inżynierów i wynalazców, którzy chcą odkryć  robotyki oraz możliwości, jakie daje druk 3D.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 6 do 15 latLiczba uczestników: 5 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów - Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757   „Świat przyszłości – ludzie i roboty”  - konkurs plastycznySerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznympt. „Świat przyszłości – ludzie i roboty”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych z  Powiatu Tczewskiego.Tematem konkursu jest Świat przyszłości – ludzie i roboty. Uczestnicy konkursu wyobraźcie sobie i namalujcie świat przyszłości, w którym funkcjonują roboty i ludzie.Przedstawcie świat, w jakim chcielibyście żyć. – zachęca Marta KrynickaW konkursie należy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3przy wykorzystaniu następujących technik do wyboru:rysunek, praca malarska kolaż (stworzony z wyłączeniem ziaren i plasteliny).Każda praca powinna być opisana: Imię i nazwisko uczestnika, , Kategoria: klasy 1-3 lub klasy 4-6, nazwa szkoły, kontakt telefoniczny do opiekuna lub nauczycielaPrace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w nieprzekraczalnym terminie do 2 marca 2025.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 marca 2025. Wyniki konkursu dostępne będą na stronie www.ckis.tczew.pl i Facebooku CKiS. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. REGULAMIN dostępny jest na stronie internetowej CKiS.Informacji o konkursie udziela: Marta Krynicka, tel. 535-368-105, e-mail [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.02.2025 09:44 – Data zakończenia wydarzenia: 27.02.2025 13:00
ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.03.2025 18:00
Reklama
Reklama