Uczestnicy obchodów rocznicy spotkali się pod pomnikiem „Solidarności” w Parku Kopernika. Jedną z wyrytych na nim dat jest właśnie rok 1956 r., jako jeden z przystanków na drodze do wolności.
- Chcemy dać świadectwo żywej pamięci tczewian o historii, która wydarzyła się w czerwcu 1956 r. w Poznaniu, gdy naród polski poznał przymioty systemu, który nazwał się przodującym – powiedział przedstawiciel stowarzyszenia Jan Kruszyński. - Rzeczywiście przodował on, ale w zakłamywaniu rzeczywistości. Dziś wołamy „Chwała Poznaniowi!”. Po tamtym wydarzeniu prymas Polski kard. Stefan Wyszyński powiedział: „Potrzeba było bowiem Czerwca '56, aby rozpocząć głębokie szukanie prawdy”.
Poznański Czerwiec (28 – 30 czerwca) był pierwszym w PRL strajkiem generalnym. Trzydniowe demonstracje uliczne zostały krwawo stłumione przez wojsko i milicję. Śmierć poniosło wówczas 57 osób, zabitych i zmarłych z powodu odniesionych ran.
- 11 lat po zakończeniu II wojny światowej władza ludowa w PRL pozwoliła sobie na wypowiedzenie słów: „Kto podniesie rękę na władzę ludową, temu ręka ta będzie odrąbana!” - przypomniał Roman Bojanowski. - Te słowa to arogancja i pogarda władzy wobec obywateli. Poznańscy robotnicy dopuścili się występku przeciwko państwu, ponieważ wyszli na ulice z transparentami, na których napisali „Chcemy chleba”.
Członkowie stowarzyszenia złożyli pod pomnikiem kwiaty oraz znicze.
Chwała Poznaniowi! Upamiętniono ofiary wydarzeń czerwcowych z 1956 r.
TCZEW. Członkowie Stowarzyszenia „Zawsze Solidarni”, grupującego dawnych opozycjonistów, uczcili pamięć wydarzeń czerwcowych w Poznaniu w 1956 r. Taka uroczystość odbyła się w naszym mieście po raz pierwszy.
- 30.06.2011 00:00 (aktualizacja 18.08.2023 11:06)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze