Stanowiło to realizację programu współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Program realizowano od 2017 rok. Wyroby zawierające azbest (płyty faliste azbestowo-cementowe) usuwane są w większości z dachów domów jednorodzinnych, w mniejszej ilości z dachów altan na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Dotychczas usunięto wyroby zawierające azbest z terenu 71 nieruchomości w ilości 107,8 Mg.
*W pliku zdjęciowym statystyka usuwania azbestu w ostatnich latach.
W krajach Unii Europejskiej całkowity zakaz stosowania azbestu został wprowadzony 1 stycznia 2005 r. W 2002 r. Rada Ministrów przyjęła krajowy „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski”. Jego realizacja zaplanowana została na lata 2003–2032. Od 1997 r. w Polsce obowiązuje zakaz handlu wyrobami zawierającymi azbest oraz ich produkcji. Z badań Najwyższej Izby Kontroli wynika, że w Polsce do usunięcia azbestu pozostało jeszcze ok. 7 mln ton.
Azbest jest substancją rakotwórczą, jednak ta cecha u ludzi ujawnia się dopiero po 40 latach od kontaktu z tym szkodliwym produktem. Rakotwórcze są szkodliwe włókna. Płyty azbestowe są nieszkodliwe jeśli się ich nie łamie lub nie tnie. Z drugiej strony azbest w polskich budownictwie stosuje się od dekad, a to oznacza, że cement, który jest składnikiem wyrobów z azbestu już się kruszy, uwalniając szkodliwe włókna. Szacuje się, że azbestu w pokryciach dachowych jest około 15 proc. na terenie kraju.
opr. (tomm)UM W Tczewie
Napisz komentarz
Komentarze