poniedziałek, 20 maja 2024 17:50
Reklama
Reklama

Pamięci 7 tysięcy. Obchody rocznicy krwawej PELPLIŃSKIEJ JESINI 1939. Na Kociewiu powstanie filia Muzeum Stutthof

2 października obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 r., który został ustanowiony 13 stycznia br. przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas obchodów tego dnia zostanie w Pelplinie zostanie podpisany list intencyjny dotyczący powstania w Pelplinie filii Muzeum Stutthof przy współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pamięci 7 tysięcy. Obchody rocznicy krwawej PELPLIŃSKIEJ JESINI 1939. Na Kociewiu powstanie filia Muzeum Stutthof

Autor: Kociewskie Centrum Kultury w Pelplinie

Powołana placówka upamiętni zbrodnię okupanta niemieckiego na Kociewiu: w Lesie Szpęgawskim w którym dokonano serii zbiorowych egzekucji przeprowadzonych przez okupantów niemieckich między wrześniem 1939 r. a styczniem 1940 r. Zamordowano tam ok 7 tys. osób. Również w tym muzeum zostanie upamiętniona krwawa Pelplińska Jesień 1939. Nazwą tą określa się zbrodnię okupantów niemieckich którzy wymordowali jesienią 1939 r. niemal wszystkich kapłanów kapituły diecezji chełmińskiej oraz profesorów pelplińskiego seminarium duchownego i Collegium Marianum.


 

 

Kociewskie Centrum Kultury w Pelplinie/

Informacja Turystyczna



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama