Ta część obchodów rozpoczęła się mszą świętą. Zaraz po niej obchody przeniosły się pod tablicę pamiątkową przy muzeum, aby złożyć znicze.
W Fabryce Sztuk odbyła się główna uroczystość. Podczas obchodów przemawiali m.in. poseł na Sejm RP Michał Urbaniak, Rafał Buca i Robert Wełniak z Młodzieży Wszechpolskiej. Na obchodach również nie zabrakło wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.
W przebiegu wydarzenia pomogły delegacje tczewskich szkół Młodzież Wszechpolska dziękuje gospodarzom Fabryki Sztuk oraz Panu Stefanowi Kukowskiemu, bez których nie byłoby tego wydarzenia i wszystkim za obecność na Tczewskich obchodach.
Dodajmy, że w upamiętnieniu uczestniczyli też posłowie Kazimierz Smoliński i Kacper Płażyński.
Atak Sowietów na Polskę 17 września 1939 r. Był konsekwencją tajnego paktu Ribbentrop – Mołotow oraz niewywiązania się z zobowiązań sojuszniczych przez Francję i Wielką Brytanię. Zaskoczeni Polacy nie byli w stanie stawić czoła przeważającym siłom radzieckim. Propaganda sowiecka określała agresję na Polskę jako „wyprawę wyzwoleńczą” w obronie „ludności zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi”. W wyniku tych działań do niewoli sowieckiej trafiło ponad pół miliona polskich żołnierzy. Miejsce miały także masowe deportacje polskich obywateli. Armia Czerwona dopuściła się licznych zabójstw i mordów, zarówno na jeńcach wojennych, jak i na ludności cywilnej. O wielu z nich słuch zaginął na długie lata, wielu do dziś leży w bezimiennych grobach...
(tomm)
Napisz komentarz
Komentarze