Na drugim miejscu list KO jest prezydent Sopotu - Jacek Karnowski. Jeśli chodzi o PiS pierwsza trójka to mocne nazwiska – z numeru 2 startuje Kazimierz Smoliński, znany tczewianin, prawnik i były wiceminister w Ministerstwie Infrastruktury, z kolei „trójka” należy do wiceministra kultury – Jarosława Sellina, kojarzonego z Malborkiem. Ze znanych twarzy na liście PiS możemy zaliczyć Tadeusza Cymańskiego (nr 5) – były burmistrz Malborka, niedawno zmienił barwy partyjne z Solidarnej Polski (obecnie Suwerenna Polska) na PiS.
Kandydatem PiS jest też Mieczysław Matysiak (nr 15), to z kolei radny Rady Miejskiej w Tczewie i dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Gniewie.
Z list KO wystartuje starosta tczewski Mirosław Augustyn (bezpartyjny), przed laty przewodniczący Rady Miejskiej w Tczewie. Z kolei nr 21 – to Iwona Nitza (właścicielka kwiaciarni, kandydowała na prezydenta Tczewa. Obecnie zasiada w prezydium RM w Tczewie oraz w... Radzie Nadzorczej Szpitali Tczewskich SA.
Z list Konfederacji startują dwaj tczewianie Michał Urbaniak (nr 1) (przedsiębiorca, absolwent Akademii Marynarki Wojennej) oraz naukowiec z Tczewa Marcin Krzywkowski (nr 2) (matematyk). Z tej listy wystartuje także Piotr Sońko, technik telekomunikacyjny (nr 8), należy do Ruchu Narodowego. Dodajmy, że Konfederacja szykuje wielką konwencję 23 września w katowickim spodku.
Nr 1 Trzeciej drogi jest Agnieszka Maria Buczyńska, wiceprzewodnicząca Polski 2050. Tczewianinem, który startuje z tej listy jest także Tomasz Kajzer, znany ze współpracy z biurem poselskim Marka Biernackiego, radny powiatowy (nie należy do partii) oraz Sandra Polak - asystentka projektanta dróg
Z Nowej Lewicy tczewianie to: Oskar Ludwiczak, działacz Partii Razem, prezes Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego O. Kociewskiego w Tczewie, nauczyciel; Iwona Ochocka, dyrektorka prywatnej szkoły podstawowej i jedna z organizatorek strajku kobiet, związana z biurem poselskim Beaty Maciejewskiej (posłanka usunięta z list Lewicy z powodu afery związanej z wydatkami biura i mobbingiem) oraz Adam Piłat, politolog, który przed laty kandydował na prezydenta Tczewa (nie należy do partii)
Patrząc na listy startują znaniu politycy, społecznicy i celebryci, ale też zupełnie nowe osoby.
O mandaty sejmowe i senatorskie walczą: PiS, KO, Lewica, Koalicja Trzecia droga Polska 2050 Szymona Hołowni – PSL i Konfederacja Wolność i Niepodległość, Nowa Lewica, Bezpartyjni Samorządowcy.
Do Senatu będziemy wybierać z okręgu nr 67 (powiaty: kwidzyński, sztumski, malborski i nowodworski) oraz z okręgu nr 66 (powiaty: gdański, starogardzki i tczewski). W całym kraju wybierzemy 100 senatorów oraz 460 posłów.
Dodajmy, że zgodnie z Kodeksem wyborczym do Sejmu funkcjonuje 41 okręgów wyborczych.
Nasz okręg wyborczy nr 25 obejmuje powiaty: gdański, kwidzyński, malborski, nowodworski, starogardzki, sztumski i tczewski. W Tczewie do 15 września przyjmowane są zapisy do 25 obwodowych komisji wyborczych (na os. Zatorze jedna z komisji będzie znajdowała się przy ul. Elżbiety) oraz 3 zamkniętych: szpital ul. 30 Stycznia, szpital ul. Paderewskigo oraz hospicjum 1 Maja.
Przy głosowaniu warto pamiętać, że do Senatu obowiązuje system większościowy (zwycięzca na danym terenie bierze wszystko), a do Sejmu – proporcjonalny (głosy przeliczane są proporcjonalnie od kandydata, który uzyskał największą liczbę głosów). Partie do Senatu nie wystawiły żadnego mieszkańca Tczewa.
Do Senatu PiS wystawił Kazimierza Janiaka, który nie jest jednak mieszkańcem Tczewa (dyrektor gdańskiego Totalizatora Sportowego). Z kolei w ramach Paktu Senackiego wystartuje Ryszard Świlski (obecnie senator, w kadencji 2010–2019 członek Zarządu Województwa Pomorskiego).
Z kolei Konfederacja stawia na senatora Dominika Mazura z Pruszcza Gd. Z Komitetu Wyborczego Wyborców Mirosława Piaseckiego wystawiono też Andrzeja S. Kobylarza.
Z Okręgu nr 67 na senatorów startują: KO – Leszek Czarnobaj, Konfederacja Wolność i Niepodległość – Łukasz K. Kulecki, PiS – Natalia Nitek – Płażyńska, a Bezpartyjni Samorządowcy – Paweł P. Szajda.
Wawrzyniec Mocny
Napisz komentarz
Komentarze