poniedziałek, 20 maja 2024 16:18
Reklama
Reklama

Wizyta dzieci z Przedszkola „JODEŁKA” w redakcji

Zaczęło się od telefonu, pani Agnieszki wychowawczyni grupy z Przedszkola „Jodełka”, która zapytała czy byłaby możliwość zaprezentowania pracy redakcji jej grupie przedszkolaków. Dzieci przerabiały ostatnio lekcje dotyczącą mediów i słowa pisanego. Po krótkiej naradzie w redakcji Gazety Tczewskiej i w Wydawnictwie Pomorskim, postanowiliśmy, że nie tylko ich przyjmiemy, ale i przygotujemy parę niespodzianek. Po spotkaniu grupa i panie opiekunki były bardzo zadowolone z czego bardzo się cieszymy.
W. Mocny

Ta bardzo miła wizyta odbyła się w piątek, 19 maja. Początkowo mieliśmy trochę obaw, bo powiedziano nam, że będziemy gościć... 26 maluchów, a redakcja jest przecież dość mała, a my nie jesteśmy pedagogami! Ostatecznie część dzieci się pochorowała i przyszło ich kilkanaście.

Najpierw opowiedzieliśmy o tradycjach wydawniczych rodziny Czyżewskich i patronie Wydawnictwa Pomorskiego Józefie Czyżewskim, założycielu historycznej Gazety Gdańskiej oraz kilku innych wydawnictw, prezesa Honorowego Polonii Gdańskiej w Polsce pod zaborami.


Dzieci poznawały pracę redakcji i drukarni od kuchni.

- Kto chciałby zostać dziennikarzem? - zapytałem.

Okazało się, że kilka osób się zgłosiło. I tak dobrze, bo nie spodziewaliśmy się lasu rok, wiedząc, że jest to zawód dość niewdzięczny.

- Pokaże pan nam jak się „robi” teksty do gazety? - poprosiło kilku maluchów.

Panie wybrały dwie dziewczynki, które sprawnie wrzuciły na portal Tczewska.pl tekst o dzielnych mieszkańcach panom Marcinowi Noch oraz Andrzejowi Żeszczuk, którzy nie dopuścili do dalszej jazdy nietrzeźwemu kierowcy. Liliana i Nika wstawiły zatem swój pierwszy tekst na portal Tczewska.pl.

Prawdziwą furorę wzbudził natomiast nasz grafik Tomek. Który specjalnie dla grupu przygotował makietę strony Gazety Tczewskiej. Pokazał jak teksty i zdjęcia zostają wlane do specjalnego programu graficznego do drukarni. Na koniec zaprezentowaliśmy naświetlarnię i nowoczesną maszynę drukarską. Na składzie dzieci tłumnie rozsiadły się na krzesłach i przy stoliku, przy którym nagrywamy Kawę z Gazetą Tczewską na nasz kanał Gazeta Tczewska na YouTube.

Niespodzianką były także warsztaty plastyczne poprowadzone dla dzieci przez panią Paulinę, pracownika Wydawnictwa oraz firmy ABC Skala, którą zaprezentowała obrazki „Piaskiem malowane” ABC Skala.


- Zapraszam wszystkich. Pokażę Wam ciekawy zestaw „Obrazki piaskiem malowane”. Wystarczy odkleić fragment i wysypać ten kolorowy piasek – zachęcała pani Paulina.


Wkrótce stół zapełnił się pracami dzieci i kolorowym piaskiem. Najmłodszym i ich paniom pomysł na warsztaty bardzo się spodobał.

Na koniec przygotowaliśmy największą atrakcję – pierwszą stronę w Gazecie Tczewskiej. Widniała na niej fotorelacja z odwiedzin redakcji wraz z grupowym zdjęciem przedszkolaków. Mamy nadzieję, że ta pamiątką pozostanie z dziećmi na długo.


- Fajnie było – usłyszeliśmy na pożegnanie od jednego z chłopców.

My także dziękujemy opiekunkom paniom Agnieszce Wantke i Emilii Kujawskiej oraz przedszkolakom za odwiedziny!


 

Tekst i fot. Wawrzyniec Mocny



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama