Wiele osób w czasie urlopu majowego wyruszy w podróż. Zanim jednak wyjedziesz, pamiętaj o właściwym zabezpieczeniu swojego dobytku, mieszkania czy domu. Rozpoczynając podróż, siadaj za kierownicą wypoczęty. Warto pomyśleć również o trasach alternatywnych, z uwagi na wzmożony ruch, czy trwające roboty drogowe, co pozwoli ci pojechać inną drogą w razie utrudnień. Podczas jazdy rób przerwy, które pozwolą ci pokonać zmęczenie i odpocząć od pozycji siedzącej. Nie spiesz się i nie rozwijaj nadmiernej prędkości. Nigdy nie wsiadaj za kierownicę po spożyciu alkoholu! Przypominamy, że nieodpłatnie możesz zbadać swój stan trzeźwości w najbliższej jednostce Policji.
Jeszcze przed wyjazdem odpowiednio przygotuj samochód. Dzięki temu unikniesz w trasie przykrych niespodzianek, a co najważniejsze, zadbasz o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego. Zrób listę rzeczy, które koniecznie trzeba sprawdzić przed wyjazdem, to m.in. ubezpieczenie OC oraz badania techniczne, bez nich nie możesz wyjechać. Pamiętaj o sprawnym kole zapasowym lub zestawie naprawczym, zabierz także podnośnik i klucz do mocowania kół, trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę, apteczkę czy kamizelkę odblaskową.
1. Ciśnienie w oponach oraz ich stan. Sprawdź stan opon w samochodzie. Głębokość bieżnika nie może być mniejsza niż 1,6 mm. Zwróć uwagę czy nie mają spękań, wybrzuszeń, pęcherzy, czy rozwarstwień. Jeżeli pojawią się wątpliwości, niech opony sprawdzi fachowiec. Gdy zabierzesz pasażerów oraz bagaż, pamiętaj o odpowiednim ciśnieniu powietrza w oponach.
2. Oświetlenie pojazdu. To ważna pozycja twojej listy i należy ją także sprawdzić przed wyjazdem na majówkę. Sprawdź, czy wszystkie światła działają poprawnie, warto mieć komplet zapasowych żarówek i bezpieczników. Na koniec sprawdź ustawienia reflektorów, aby nie oślepiać innych uczestników ruchu drogowego.
3. Hamulce.. Jeżeli słyszysz niepokojące hałasy podczas hamowania, często metaliczne dźwięki, zauważasz niską skuteczność hamowania, wyczuwasz wibracje na kierownicy lub tzw. ściąganie na jedną stronę, twoim samochodem powinien zająć się mechanik.
4. Płyn do spryskiwaczy. Pamiętaj o uzupełnianiu zbiornika płynem do spryskiwaczy. Brak płynu to brudne szyby i brak dostatecznej widoczności, a tym samym stworzenie zagrożenie w ruchu drogowym.
Policjanci apelują o zachowanie rozwagi podczas jazdy i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, w szczególności stosowanie się do ograniczeń prędkości, respektowanie praw pieszych, a także niewsiadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu lub środków odurzających.
KPP Gdańsk
Napisz komentarz
Komentarze